Delfín Peter mal ľúbostný pomer s Margaret: Šialený experiment NASA s LSD sa skončil tragicky

  • Experiment NASA mal naučiť delfínov komunikovať
  • Margaret a delfín Peter tvorili pár
  • Výsledok skončil bizarnou tragédiou
Margaret Howe Lovatt a delfín Peter
reprofoto: YouTube/BBC- The Girl Who Talked to Dolphins
  • Experiment NASA mal naučiť delfínov komunikovať
  • Margaret a delfín Peter tvorili pár
  • Výsledok skončil bizarnou tragédiou

V 60. rokoch 20. storočia urobila NASA jeden z najbláznivejších experimentov. Studená vojna vtedy podobným šialenostiam priala a vtedy sa veľmi nebral ohľad ani na etickú stránku. Bizarné okolnosti dovolili vzniknúť príbehu, aký nemá obdoby. Mladá výskumná asistentka Margaret sa „zaplietla“ s delfínom menom Peter.

Margaret skúmala možnosti komunikácie delfínov a ľudí a doslova sa k Petrovi nasťahovala. Počas desiatich týždňov spolu prežili niečo ako románik. Kým zo začiatku sa len tešili zo spoločne stráveného času, postupne, ako sa k experimentu pridávali narkotiká, sa ich pomer doslova zvrhol. Keď napokon medzi nimi došlo k odlúčeniu, zviera sa zo zúfalstva zabilo.

Aj keď to môže znieť ako hlúpa komédia, nejde o žiadne nereálne sci-fi. Ďaleko od všetkých, len ona a on, v zatopenom miestečku lásky popri skúmaní nepoznaného. Takto vyzeral spočiatku nevinný experiment NASA. Mala ho naučiť rozprávať, ale Peter začínal túžiť po niečom inom.

Z výskumu sa veľmi rýchlo stala čistá šialenosť. Išlo o skutočnú lásku medzi zvieraťom a človekom, ktorú zničili halucinogénne drogy? Príbeh znie dodnes mimoriadne bizarne. Minulé storočie bolo však odlišné a takýmito nepochopiteľnými príbehmi priam prekvitalo.

Zaslepení vesmírnymi pretekmi

O medzidruhovej komunikácii snívali v tých časoch takmer všetci, rovnako aj NASA. Astronóm Frank Drake v tom čase dokončoval experiment na zachytenie signálu mimozemských civilizácií pomocou rádiového teleskopu, keď narazil na knihu Človek a delfín

Americký psychológ a lekár John C. Lilly v nej opisuje, ako jeho laboratórne delfíny imitujú intonáciu ľudskej reči. Nevidel dôvod, prečo by sa aj tieto zvieratá nemohli naučiť komunikovať s ľuďmi. Vtedy Drakeovi napadlo, že by tento výskum mohol pomôcť v skúmaní vesmíru.

Jeho kolegovia taktiež skúmali život mimo planéty Zem, či tam niekde v diaľke neexistuje civilizácia a spôsoby, ako s ňou vstúpiť do komunikácie. To vesmírnu agentúru ohromilo natoľko, že sa tento podivný experiment rozhodla financovať.

NASA sa však v skutočnosti experimentu priamo nezúčastnila, pretože boli v tom období finančne aj časovo zaneprázdnení vesmírnymi pretekmi pri súperení so Sovietskym zväzom v rokoch 1957 do konca 60. rokov. 

Osudová láska medzi človekom a delfínom skončila tragicky

Delfínie laboratórium

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: History of yesterday, NY, The Guardian, BBC, Medium, Republicworld, PNAS, Scholarworks, Malcolm Brenner, Mirror, NIWpacific

Najnovšie videá

Trendové videá