Delfíny či labute v Benátkach, všetko sú to hoaxy
- National Geographic upresňuje informácie o návrate stratenej fauny v Benátkach
- Do kanálov v centre mesta sa labute, delfíny ani ryby nevrátili
- National Geographic upresňuje informácie o návrate stratenej fauny v Benátkach
- Do kanálov v centre mesta sa labute, delfíny ani ryby nevrátili
Problém s dezinformáciami spôsobenými pandémiou koronavírusu sa zrejme netýka len alarmujúcich správ alebo spôsobov boja proti nákaze, ale aj pozitívnych tvrdení, informuje agentúra ČTK. Časopis National Geographic v piatok na svojom webe napísal, že nepravdivé sú aj zvesti o „návrate“ labutí do kanálov v Benátkach či o návšteve delfína v tamojších vodách. Manipulatívne príspevky mali na sociálnych sieťach aj u tradičných médií masívne ohlas.
Čistejšiu vodu však majú
To, že v dôsledku ochromenia turistického ruchu je voda v benátskych kanáloch priezračnejšia, je súdiac podľa reportáží agentúry Reuters a ďalších médií pravdivá informácia. Video s delfínom vydávané za zábery zo severotalianskeho mesta, bolo ale v skutočnosti natočené v Cagliari na Sardínii, teda stovky kilometrov od Benátok.
Podobné je pozadie fotografie, ktorá mala dokladať „návrat“ labutí do mesta, ktorého ulice a námestia sú bežne plné turistov, avšak teraz zívajú prázdnotou. Príspevok na sociálnej sieti Twitter užívateľky „ikaveri“, v ktorom sa snímka objavila, nazbieral už viac ako 280 000 zdieľaní a milión „lajkov“. Fotografia však nebola zhotovená v centre Benátok, ale na neďalekom ostrove Burano, uviedla investigatívna skupina Bellingcat.
Tam sú labute podľa National Geographic celkom bežným úkazom.
„Ten tweet bol jednoducho o tom zdieľať niečo, čo mi v týchto chmúrnych časoch prinieslo radosť,“ povedala autorka spomínaného príspevku, ktorá žije v Indii. Zdieľané fotografie vraj zaznamenala na sociálnych sieťach a rozhodla sa ich ďalej šíriť, pôvodné tweet po upozornení od novinárov neodstránili.
Slony v čínskej provincii
„Tieto správy o triumfe prírody v krajinách ťažko zasiahnutých novým koronavírusy dosiahli státisíce zdieľaní. Stali sa hitom Instagramu a TikToku. Dostali sa do titulkov spravodajstva,“ zhŕňa obrovský dosah dezinformácií o zvieratách National Geographic. Zmieňuje pritom aj ďalšie senzačné správy, podľa ktorých do dedinky v čínskej provincii Jün-nan „vnikla skupina slonov, zatiaľ čo ľudia spoločenský život ľudí je značne obmedzený.“
„Hoci slony v poslednom čase skutočne raz dedinkou v Jün-nanu v Číne prešli, ich prítomnosť nie je abnormálnou záležitosťou, zároveň to neboli slony zachytené na šíriacich sa snímkach,“ dodáva web.
Sociálna psychologička pôsobiaca na Stanfordskej univerzite Erin Vogelová vidí za šírením podobného obsahu honbu za „lajky“ a pozitívnymi komentármi, ktoré nám podľa jej slov dávajú okamžitú sociálnu odmenu. Nepravdivé príbehy tohto druhu ale môžu v konečnom dôsledku pri súčasnej ošemetnej situácii posilniť nedôveru v spoločnosti.
Zistenie, že dobrá správa nie je pravdivá, môže byť ešte viac demoralizujúce než takúto správu vôbec vysloviť, myslí si Vogelová.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: ČTK