Delfíny v Chorvátsku sa správajú veľmi čudne. Nepribližujte sa k nim, varujú vedci

  • Morské živočíchy sa stránia svojho druhu a dovoľujú ľuďom, aby sa k nim priblížili
  • Môže za tým byť viacero dôvodov
Delfín v Chorvátsku
Ilustračná snímka Reprofoto: Facebook/Blue World Institute
  • Morské živočíchy sa stránia svojho druhu a dovoľujú ľuďom, aby sa k nim priblížili
  • Môže za tým byť viacero dôvodov

Slovákmi milovaná destinácia rieši neobvyklý problém. Vedci v uplynulých týždňoch upozornili na zvláštne správanie delfínov v Kvarnerskom zálive, píše portál TN CZ.

Záliv sa nachádza v severnej časti Jadranského mora a jeho väčšia časť leží medzi pobrežím Chorvátska a ostrovmi Cres a Krk.

Delfíny v Chorvátsku sa správajú divne, vedci pred nimi varujú

Napriek tomu, že delfíny sú veľmi spoločenské zvieratá žijúce v skupinách, v Chorvátsku sa aktuálne objavili jedinci, ktorí sa stránia svojho druhu a dovoľujú ľuďom, aby sa k nim priblížili.

„V posledných týždňoch sa pri Rabe a v zálive Rijeka zdržali dva osamelé delfíny obyčajné,“ píšu vedci z organizácie Blue World Institute na sociálnej sieti.

Vzhľadom na to, že samotárske delfíny sa správajú nezvyčajne a dokonca sa samé približujú k ľuďom, pre miestnych či turistov sa stali „atrakciou“. Každý z delfínov sa v blízkosti prístavov pohybuje sám, avšak práve pred stretom ľudí s morskými živočíchmi odborníci na Facebooku varujú. Nemusel by totiž dopadnúť dobre pre obe strany.

„Na základe nám dostupných informácií delfíny v Rijeckej zátoke v súčasnosti nie sú agresívne a nepredstavujú hrozbu. O ich budúcnosti ale rozhodne správanie ľudí k nim,“ uviedla organizácia.

Odborníci v poste vysvetľujú, že vzájomný kontakt môže mať negatívny vplyv na ľudí aj na delfíny. Ľudia môžu zvieratá kŕmiť nevhodnou stravou alebo ich nakaziť chorobami. Naopak, delfíny sa môžu cítiť ohrozené a v takomto prípade môžu v sebaobrane reagovať veľmi agresívne.

„Preto vyzývame všetkých plavcov, aby boli opatrní a nepribližovali sa k delfínom,“ varujú odborníci z Blue World Institute. Oba delfíny vedci pozorujú a tvrdia, že sú v dobrom celkovom stave, čo naznačuje, že sa normálne kŕmia. Delfíny navyše nie sú dezorientované ani stratené. 

Ich osamelý štýl života môže vysvetľovať viacero faktorov. Napríklad môžu trpieť traumou zo straty niekoho blízkeho alebo byť choré, avšak nič z toho aktuálne vedci nepotvrdili.

Chorvátske pláže zaplavili medúzy

Dubrovník je najznámejším turistickým mestom v Chorvátsku a už dlhodobo priťahuje pozornosť dovolenkárov z celého sveta. Avšak nedávno sme ťa informovali, že destinácia čelila poriadnemu problému.

„Ľudia lezú z mora a nariekajú. Za jediné popoludnie je takýchto prípadov niekoľko,“ hovorí podľa portálu Dubrovački dnevnik jeden z hotelových hostí v dovolenkovej destinácii.

Dôvodom znepokojenia boli tanierovky svietivé, ktoré sú známe ako postrach dovolenkárov na juhu Európy. Ide o medúzy, ktoré sú typické svojou ružovou farbou. Pri kontakte s ľudskou pokožkou spôsobujú naozaj bolestivé popŕhlenie, ktoré pripomína popáleninu.

Zranenia spôsobené touto medúzou sa ťažko hoja. Dokonca aj po zahojení ti môže na mieste popŕhlenia ostať zjazvená či pigmentovaná koža.

Popŕhlenie týmto živočíchom však pre ľudí nie je životu nebezpečné. Medúzy pravdepodobne preplávali Jadran z talianskeho pobrežia, kde sa tento rok vyskytujú vo veľkých počtoch. Niektoré hotelové pláže v Taliansku sa dokonca kvôli nim rozhodli inštalovať do mora záchytné siete. Takto chcú zabrániť stretu turistov a medúz.

Zdroje: TN CZ, Facebook/Blue World Institute, Archív Startitup, Dubrovački dnevnik

Najnovšie videá

Trendové videá