Demänovská dolina je ako zo škaredej rozprávky. Petíciu za jej záchranu podpísalo už 50 000 ľudí
- Slovensko prichádza o nenahraditeľné prírodné bohatstvo medzinárodného významu
- Demänovská dolina zažíva necitlivý nálet developerov a to všetko v súlade so zákonmi
- Ľudia sa k problematike v Nízkych Tatrách postavili jasne, petíciu za ochranu doliny už podpísalo 50 000 ľudí
- Slovensko prichádza o nenahraditeľné prírodné bohatstvo medzinárodného významu
- Demänovská dolina zažíva necitlivý nálet developerov a to všetko v súlade so zákonmi
- Ľudia sa k problematike v Nízkych Tatrách postavili jasne, petíciu za ochranu doliny už podpísalo 50 000 ľudí
Podpora cestovného ruchu je dôležitým aspektom rozvoja našich regiónov, no musí mať svoje medze. Príkladom, ako sa to nemá robiť, je situácia s masívnou výstavbou v Demänovskej doline, s ktorou priamo súvisí ubúdanie lesov a zelených plôch.
Niet pochýb, že Demänovská dolina patrí k lokalitám s celoslovenským významom, no v súčasnosti sa viac skloňuje v súvislosti s investičnými zámermi súkromných developerov. To následne spôsobuje miznutie lesov či úbytok ďalších prírodných zdrojov.
Aktuálny stav chce riešiť aj štátny tajomník rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Vladimír Ledecký. V Jasnej sa stretol so starostkou obce Demänovská Dolina – Ľubomírou Klepáčovou ako aj s iniciátormi petície.
V doline momentálne prebieha hneď niekoľko stavebných prác a ďalšie developerské projekty sú naplánované. Výstavbou je aktuálne ohrozených ďalších 70 hektárov neurbanizovaného územia.
„Jedna z vecí, ktorá ma na stretnutí zaujala je, že všetky vyjadrenia od Štátnej ochrany prírody a od organizácií, ktoré vydávajú stavebné povolenia, boli vždy kladné. Štát v podstate svojim konaním podporuje to, čo sa v Demänovskej doline deje,“ povedal Ledecký po stretnutí so starostkou obce.
Proti výstavbe v doline sa ľudia búria, chcú ju úplne zastaviť, a tak si štátny tajomník vypočul aj druhú stranu a stretol sa s miestnymi aktivistami a zástupcami mimovládnych organizácií priamo v oblasti zasiahnutej výstavbou.
„Prečítal som si viac ako sto príspevkov na sociálnej sieti. Viac ako 50 000 ľudí podpísalo petíciu za obmedzenie výstavby v tejto lokalite. Keď sa pozrieme na toto drancovanie prírody, musím povedať, že všetko je posvätené zákonmi. Podobný problém však trápi aj iné chránené územia, ako sú Vysoké Tatry či Muránska planina,“ konštatuje.
Momentálne o developerských zámeroch v Jasnej rozhoduje päť obecných poslancov a starostka. Posledné dve zmeny územného plánu sa dotkli dvanástich lokalít, pričom počítajú s rozsiahlou zástavbou územia, a to niektoré až do výšky 85 %.
Situácia je podľa štátneho tajomníka natoľko vážna, že ju treba okamžite riešiť. Naplánované má aj stretnutie so štátnym tajomníkom rezortu dopravy. Práve on má kompetencie v prípade koncepcie územného rozvoja, to znamená, že vie zasahovať priamo do týchto území.
„Za kľúčový považujem pripravovaný stavebný zákon. Je potrebné, aby sa v ňom všetci koaliční partneri zhodli na tom, že na územiach s vysokou ochranou musí byť výstavba posvätená aj na najvyšších miestach. Štát totiž musí mať kompetenciu o týchto územiach rozhodovať,“ dodal na záver štátny tajomník pre regionálny rozvoj.
https://www.facebook.com/michalwiezikspolu/videos/208484260792092
Aby sa iniciátorom petície podarilo efektívne vyriešiť problém v Demänovskej doline je nevyhnutné zmeniť zákony. K tomu potrebujú minimálne 100 000 podpisov pod petíciu, ktorú spoločne s návrhmi legislatívnych zmien predložia priamo parlamentu.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: OZ pre Dolinu, peticie.com, Facebook/ Vladimír Ledecký