„Démonický“ asteroid spôsobí vesmírne divadlo. Piatok trinásteho bude v roku 2029 veľkolepý
- Asteroid Apophis v roku 2029 tesne minie Zem
- Vedci si pôvodne mysleli, že nastane stret
- Uvidíme ho aj zo Slovenska
- Asteroid Apophis v roku 2029 tesne minie Zem
- Vedci si pôvodne mysleli, že nastane stret
- Uvidíme ho aj zo Slovenska
Piatok trinásteho v roku 2029 neostane svojej povesti nič dlžný. Zem totiž tesne minie asteroid, ktorý bol v čase jeho objavenia považovaný za možného strojcu apokalypsy. Stret dvoch telies je pritom stále teoreticky možný.
Planétka má povrch pokrytý najmä z kremičitanov, výrazne oválny tvar a odhadované rozmery 450 metrov v najdlhšej a 170 metrov v najkratšej osi. Objavená bola v roku 2004 a bola pomenovaná Apophis podľa egyptského hadieho boha temnoty a chaosu. Vedci totiž v tom čase predpokladali, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa zrazí so Zemou, píše NASA.
Dnes však vieme, že koniec sveta zrejme nenastane, no Apophis našu planétu „lízne“ len veľmi tesne. Priblíži sa totiž na vzdialenosť 31 860 km, čo je v astronomickom meradle blízko. V podobnej vzdialenosti od Zeme sa dokonca nachádzajú niektoré satelity, napríklad meteorologické družice americkej agentúry NOOA.
Pozeraj sa na oblohu
Zaujímavosťou je, že budeme môcť celú udalosť pozorovať voľným okom aj v Európe. The Planetary Society opisuje, že asteroid bude „pripomínať jasnú hviezdu, ktorá sa bude pohybovať rýchlo naprieč oblohou“. Najbližšie sa k Zemi priblíži práve v piatok 13. apríla a na Slovensku by sme ho mali vedieť pozorovať približne hodinu pred polnocou v súhvezdí Raka.
Apophis sa k Zemi priblíži ešte raz, a to v roku 2036. Aj v tomto prípade je zrážka prakticky vylúčená, pokiaľ teda nejaký neočakávaný externý vplyv nepozmení jeho dráhu.
V ešte vzdialenejšej budúcnosti asteroid obletí Zem v rokoch 2051, 2066, 2116 a 2117. Podľa súčasných výpočtov by sa mal od našej planéty postupne vzďaľovať, no astronómovia potvrdzujú len to, že nás nemá zasiahnuť v najbližších 100 rokoch. Po vypršaní tejto lehoty je budúcnosť Zeme nejasná.
Úplný armagedon by však nenastal ani v prípade, že by Apophis Zem zasiahol. Planétka je na taký level deštrukcie jednoducho primalá. Len pre porovnanie, asteroid, ktorý pravdepodobne vyhubil dinosaurov, musel mať priemer aspoň 12 km.
Stále však nedokázal vyhubiť všetok život na Zemi. Vedci odhadujú, že teleso, ktoré by dokázalo úplne vyhladiť živé organizmy, by muselo mať priemer aspoň 90 km.
Apophis by však stále dokázal napáchať poriadne škody. Asteroid tejto veľkosti má podľa miesta dopadu potenciál zničiť celé mesto či dokonca región. Ak by zasiahol oceán, mohol by spôsobiť masívne vlny tsunami, ktoré by v prímorských oblastiach napáchali obrovské škody.
Prispeli sme aj my
Obávaný asteroid v roku 2021 skúmali dokonca aj Slováci. Astronómovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV) pomáhali spresniť dráhu tejto planétky, uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa SAV Katarína Gáliková. Prvé výpočty dráhy ukazovali 2,7 % riziko, že sa v roku 2029 zrazí so Zemou. Nasledujúce výskumy zrážku so Zemou vylúčili.
Gáliková priblížila, že planétku Apophis astronómovia zo SAV z pracoviska na Skalnatom plese pozorovali a skúmali niekoľko nocí. Svojimi meraniami chceli totiž prispieť k spresňovaniu dráhy, ktorá sa mení nielen gravitačnými vplyvmi Zeme a Mesiaca, ale aj vplyvom tepelného Jarkovského efektu.
Vtedy dochádza k drobnej zmene trajektórie a merateľnej zmene rotácie telesa. V prípade tepelného Jarkovského efektu plánujú vedci spresniť niektoré jeho fyzikálne parametre.
„Buď ide o veľmi pretiahnuté jedno teleso, alebo dve menšie spojené navzájom akýmsi krkom,“ opísal pozorovaný objekt Marek Husárik z Astronomického ústavu SAV. Dodal, že aj počas prvých nocí videli efekt rotácie tohto značne pretiahnutého elipsoidu, keď sa jeho jasnosť každou pozorovanou nocou kolísavo mení.
Zdroje: NASA, The Planetary Society, SITA