Obálky s peniazmi ako dar, plač a prázdne pohľady. Valéria pre Startitup opísala deň na ukrajinskej hranici

  • Valéria sa rozhodla vypomôcť uetečencom na slovensko-ukrajinskej hranici ako dobrovoľníčka
  • Pritom sa stala svedkom dojímavého gesta Nemca Jurgena, ktorý okrem liekov podaroval utečencom aj nemalú hotovosť
  • „Sama som mala čo robiť, aby som zadržala slzy," opísala dobrovoľníčka
pjimage (47)
Archív VK, Jano Štovka
  • Valéria sa rozhodla vypomôcť uetečencom na slovensko-ukrajinskej hranici ako dobrovoľníčka
  • Pritom sa stala svedkom dojímavého gesta Nemca Jurgena, ktorý okrem liekov podaroval utečencom aj nemalú hotovosť
  • „Sama som mala čo robiť, aby som zadržala slzy," opísala dobrovoľníčka

Po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu sa okrem krvavých bojov spustila aj masívna utečenecká vlna naprieč Európou. Slovensko ako susedná krajina tak priamo pocítilo prílev ľudí, ktorí unikajú pred vojnou. Zároveň sa tak odštartovalo množstvo zbierok a fondov na podporu vojnou zmietanej krajiny.

Pomocnú ruku sa rozhodli unikajúcim obyvateľom Ukrajiny podať Slováci aj priamo na hraničných priechodoch. Startitup kontaktoval jednu z dobrovoľníčok, ktorá už počas svojho prvého dňa „v akcii“ zažila v ťažkých chvíľach výnimočné gesto ľudskosti. 

Výpomoc na fare

Ako mnoho Slovákov, tak aj Valéria Krenická sa rozhodla aktívne zapojiť do pomoci na kritických hraničných priechodoch s Ukrajinou. Dobrovoľníčka sa v rámci grécko-katolíckej charity rozhodla pomôcť na hranici v Ubli. Išlo síce o jej prvý deň, no ihneď sa stala svedkom krásneho gesta. Ako nám vyrozprávala, deň začala na fare vo Vyšnom Nemeckom.

zdroj: Archív: Valéria Krenická

„Tam robí pán farár naozaj obdivuhodnú činnosť, a to doslova deň aj noc. Hlavne zásobujú, chodia k nim kamióny, ktoré tovar vyložia a potom naložia, a potom cestujú na Ukrajinu,“ opísala Valéria. Zatiaľ čo muži vykladali z nákladiakov, ženy triedili prinesené veci pre ľudí v núdzi.

Dojímavý dar

Počas dňa prišla na faru požiadavka, že je treba vypomôcť aj na hraničnom priechode v Ubli. Valéria neváhala a prihlásila sa. V Ubli tak v jednom z dobrovoľníckych stánkov rozdávali rodinám, ktoré prekročili hranice, občerstvenie v podobe čaju či niečoho na zahryznutie.

Vyšné Nemecké
zdroj: Jano Štovka

„Dostala som takú milú úlohu, že som detičkám rozdávala sladkosti. Všimol si ma tam jeden pán z Nemecka, predstavil sa ako Jurgen a prihovoril sa mi. Prioritne doniesol dosť veľa liekov, pretože sme tam mali stánok s takýmito potrebami, kde si mohli utečenci vybrať, čo potrebujú. Najskôr teda prišiel tam a daroval nám lieky,“ prezradila nám Valéria.

zdroj: Jano Štovka

Jurgen sa ale za chvíľu vrátil a ako sám priznal, práve táto kríza ho poriadne zasiahla aj z toho dôvodu, že jeho manželka pochádza z ukrajinského Krymu.

Prezradil, že sa spolu s kamarátmi a kolegami poskladali na finančnú injekciu pre ľudí, ktorí utiekli pred ruskou inváziou. „Doniesol asi 48 obálok a v každej bolo po 50 eur,“ opísala dojatá Valéria.

zdroj: Jano Štovka

V správnych rukách

Valéria povedala, že Jurgen mal spočiatku v úmysle porozdávať obálky utečencom osobne, no potom sa rozhodol požiadať o pomoc práve Valériu. Tá priznala, že keďže bola na hraniciach prvý deň, obrátila sa zase na človeka, ktorý dobrovoľníctvom doslova žije nonstop dňom aj nocou, a to duchovného Františka Engela z Vyšného Nemeckého. 

zdroj: Jnao Štovka

„Ten utečencom pomáha všetkými formami, varí im, stará sa o zásobovanie, tak som sa rozhodla, že peniaze pôjdu do správnych rúk a bude vedieť, na čo ich najlepšie využiť,“ dodala.

Pokoj, ale aj prázdne pohľady

Valéria pomáhala aj v rámci utečeneckého strediska v Ubli, ktoré sa zriadilo v miestnom kultúrnom centre. Svoje vysunuté pracoviská tam majú napríklad združenie Človek v ohrození či Červený kríž. Podľa dobrovoľníčky najemotívnejšia atmosféra bola práve na hraničnom priechode. 

„Myslím, že s prekročením hranice na nich doľahlo uvedomenie si skutočnosti, že opustili vlasť, svoje domovy. Viaceré ženy plakali, bolo to veľmi emotívne. Sama som mala čo robiť, aby som zadržala slzy,“ opísala dojímavé chvíle.

zdroj: Jano Štovka

Ako priznala, v samotnom utečeneckom centre v obci boli nálady už pokojnejšie. „Postupne podľa mňa začali akceptovať situáciu, v ktorej sa ocitli a obrnili sa. Ich pohľady boli však prázdne. Nechceli veľmi komunikovať a ostýchali sa brať jedlo, hoci bolo zadarmo. Pohľad na tých, ktorí ostali spať priamo v centre, zrejme nemali kam ísť, bol pre mňa zhmotnením beznádeje,“ opísala situáciu Valéria.

Utečenecká kríza

Utečencov z Ukrajiny, ktorí prekročili slovenské hranice, je už vyše stotisíc. Väčšina Slovensko využíva ako tranzitnú krajinu, teda takú, cez ktorú len dočasne prechádzajú. Obyvatelia Ukrajiny môžu požiadať o status tzv. dočasného útočiska a na Slovensku zotrvať.

Ku kritike utečeneckej krízy sa krátko po jej vypuknutí vyjadrilo aj krídlo slovenskej politickej krajnej pravice. 

Množstvo ľudí utekajúcich pred vojnou začalo byť podozrivých šéfovi hnutia Republiky, ktorého nedávno europoslanci vypískali v Europarlamente. „Slováci sú pohostinný národ a Ukrajincom v núdzi radi pomôžeme. Ale v žiadnom prípade nenecháme našu solidaritu zneužiť špekulantmi z Afriky,“ napísal exkotlebovec.

Ten svoje slová podložil „dôkazom“ fotografiou z poľských hraníc, na ktorej sa podľa europoslanca nachádzajú práve „špekulanti z Afriky“.

Podobne situáciu na hraniciach zhodnotil aj kotlebovec Stanislav Mizík. Ten taktiež nedokázal pochopiť, prečo sa na hraničných priechodoch ocitli aj občania z afrických štátov.

Pritom odpoveď na Mizíkovu záhadu je vcelku jednoduchá. „Keď na Ukrajine študujú alebo pracujú študenti z iných častí sveta, tak oni logicky budú tiež utekať pred vojnou, tak ako utekajú ostatní obyvatelia Ukrajiny,“ povedal pre Startitup expert na extrémizmus Daniel Milo.

Čítajte viac z kategórie: Vojna na Ukrajine

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Trendové videá