Depresiu zlepší obyčajný vitamín, pri rakovine pomôže jednoduchá činnosť. TOP výskumy, ktoré menia ľuďom život

  • Prevencia pred rakovinou je občas jednoduchšia, než sa zdá
  • To isté platí aj v prípade depresie, kde ti dokáže pomôcť jeden konkrétny vitamín
lieky, šťastná žena
Ilustračný obrázok Unsplash/Alexander Gray, Gian Cescon
  • Prevencia pred rakovinou je občas jednoduchšia, než sa zdá
  • To isté platí aj v prípade depresie, kde ti dokáže pomôcť jeden konkrétny vitamín

Veda ustavične napreduje, čo dokazuje aj množstvo výskumov. Ukázalo sa, že vplyv na naše zdravie a ochorenia majú nielen činnosti, ktoré denne vykonávame, ale aj vitamíny a doplnky výživy, ktoré máme všetci doma. Do tohto článku sme vybrali tie najzaujímavejšie výsledky nedávnych výskumov, o ktorých by si mal určite vedieť.

Len nedávno sme ťa informovali o tom, že vedci z univerzity v Tel Avive zistili, že pred rakovinou sa do značnej miery môžeš ochrániť pomerne jednoducho. Ukázalo sa totiž, že recept na to nie je vôbec komplikovaný, pretože do svojho denného programu stačí zaradiť pravidelný beh alebo iné aeróbne cvičenie. Ako tvrdia výskumníci, tieto aktivity dokážu znížiť u ľudí pravdepodobnosť niektorých druhov rakoviny až o 72 %. 

Táto teória sa zakladá na skutočnosti, že aeróbne cvičenie podporuje niektoré orgány v ľudskom tele počas zachytávania cukrov. Práve tento proces negatívne vplýva na rakovinové nádory, ktoré pre svoj rast potrebujú glukózu. Bez nej sa v tele nerozširujú, naznačuje štúdia z minulého týždňa, o ktorej informuje The Times of Israel.

beh, šport
zdroj: Unsplash/Sportlab

Výskum dostupný na portáli Europe PMC sa zameral na metastatickú rakovinu, teda ochorenie, ktoré sa z pôvodného miesta v tele už rozšírilo po organizme. Vedci predpokladajú, že cvičenie má silné výhody aj pri prevencii primárnych nádorov. Štúdiou však mierili konkrétne na metastatickú fázu rakoviny z toho dôvodu, že ide o hlavnú príčinu úmrtí v Izraeli.

Ako uviedla autorka štúdie profesorka Carmit Levyová z oddelenia ľudskej genetiky a biochémie Tel Avivskej univerzity, „fyzická aktivita vytvára nepriateľské prostredie pre nádory tým, že kvôli nej má rakovina problém získať glukózu”.

„V tejto štúdii sme poukázali na to, že beh a iné aeróbne aktivity chránia telo pred metastatickou aktivitou, a zistili sme, aký mechanizmus tento fenomén spôsobuje,” podotkla ďalej.

Nádory bojujúce o prežitie 

Počas výskumu sa štúdia rozdelila na dve časti. V tej prvej sa spracovávali existujúce zdravotné údaje v rozpätí dvadsiatich rokov od 3-tisíc jednotlivcov. Na základe nich vedci analyzovali vzorce pre cvičenia a výskyt rakoviny. Výsledky naznačili, že pri účastníkoch, ktorí pravidelne podstupujú výraznú aeróbnu aktivitu, bol výskyt metastatickej rakoviny o 72 % zriedkavejší než u tých, ktorí necvičia.

V druhej časti sa vedci zamerali na myši a na ich spôsob života. Myšiam aplikovali rakovinovú injekciu a vykonávali analýzu ich vnútorných orgánov pred a po fyzickej aktivite.

Výsledky odhalili, že myši, ktoré mali viac aeróbnej aktivity, mali aj oveľa menej metastázujúcich nádorov na lymfatických uzlinách, pľúcach a pečeni.

Podľa Levyovej a doktora Yftacha Gepnera za tým všetkým stojí práve spomínané zachytávanie glukózy dostupnej v organizme.

„Fyzická aktivita premenila orgány na efektívne stroje na spotrebu energie, veľmi podobné svalom,” vysvetlila Levyová s tým, že pri cvičení sa „tkanivá vnútorných orgánov menia a stávajú sa podobnými svalovému tkanivu“.

Vzniká tak prostredie, kde nádory, ktoré potrebujú glukózu, zápasia o rast a prežitie, predpokladá výskumníčka.

„Všetci vieme, že šport a fyzické cvičenie sú dobré pre naše zdravie. Naša štúdia skúmajúca vnútorné orgány zistila, že cvičenie mení celé telo až do takej miery, že rakovine bráni v šírení sa,” uzatvorila Levyová pre The Times of Israel.

šport
zdroj: Unsplash/Bruce Mars

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Times of Israel, BBC, Jamieson, Science Alert, Taylor and Francis Online

Najnovšie videá

Trendové videá