Desať krajín, kde si najlepšie zarobíš. „Sused“ Slovenska obsadil skvelú priečku (REBRÍČEK)
- Toto je desať krajín s najvyššou priemernou mesačnou mzdou
- Z niektorých súm sa ti zatočí hlava

- Toto je desať krajín s najvyššou priemernou mesačnou mzdou
- Z niektorých súm sa ti zatočí hlava
Ak túžiš po skutočne vysokom plate, niekedy ti neostáva nič iné, len sa vydať za prácou do zahraničia. Priemerné platy v rôznych krajinách sveta sa však vo významnej miere odlišujú. Kde si teda dokážeš zarobiť najlepšie?
Portál e15.cz zostavil rebríček 10 krajín sveta, v ktorých ľudia najlepšie zarábajú.
Luxembursko kraľuje rebríčku
Na prvej priečke sa ocitlo Luxembursko. Tento malý európsky štát so silnou ekonomickou základňou má najvyšší HDP na obyvateľa v Európskej únii.
Krajina sa vďaka stabilnej politickej situácii a výhodnému daňovému systému stala obľúbeným miestom pre množstvo globálnych korporácií a finančných inštitúcií. Priemerná mesačná mzda v Luxembursku podľa dát OECD v roku 2023 bola 6 844,31 eur.
S rozlohou 2 586 km² je Luxembursko siedmou najmenšou krajinou Európy. V roku 2023 malo 660 809 obyvateľov, čo z neho robí jednu z najmenej zaľudnených krajín v Európe, hoci s najvyšším prírastkom obyvateľstva.
Malý štát sa vyznačuje vysokou úrovňou ľudského rozvoja a silnou podporou rovnosti práv pre LGBT komunity.
Na druhom mieste v rebríčku sa nachádza Island. Priemerná mesačná mzda v severskej ostrovnej krajine je podľa OECD 6 645,35 eur. Island má trhovú ekonomiku s nižšími daňami v porovnaní s inými krajinami OECD.
Okrem toho sa môže pochváliť najvyšším podielom členov odborových zväzov na svete. Krajina uplatňuje severský model sociálneho zabezpečenia, ktorý svojim občanom poskytuje prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti a kvalitnému vysokoškolskému vzdelaniu.
Krajina sa taktiež pravidelne umiestňuje na vysokých priečkach v medzinárodných hodnoteniach, ktoré hodnotia kvalitu života, úroveň vzdelania, ochranu občianskych slobôd, transparentnosť vládnych inštitúcií a hospodársku slobodu.
Bezpečné miesto pre podnikanie
Tretia priečka patrí Švajčiarsku. Táto krajina je známa svojím finančným sektorom a vysokou kvalitou života, priemerná mesačná mzda je tu 6 327,01 eur.
Švajčiarsko je okrem iného sídlom mnohých medzinárodných organizácií a ponúka stabilné a bezpečné prostredie pre podnikanie. Krajina sa tiež vyznačuje silným zameraním na inovácie a výskum, čo zohráva kľúčovú úlohu v jej trvalom hospodárskom raste a úspechu.
Na štvrtom mieste sa nachádzajú USA. Spojené štáty americké sú najväčšou ekonomikou sveta a priemerná mesačná mzda sa tu pohybuje okolo 6 088,25 eur. USA tiež vynikajú v oblastiach inovácií a technológií a disponujú silným spotrebiteľským trhom. Sú tiež svetovým lídrom v oblasti výskumu a vývoja, čo posilňuje ich globálny ekonomický vplyv.
Prvú päťku krajín uzatvára Belgicko, kde majú priemernú mesačnú mzdu 5 570,95 eur. Belgicko, s vysokou hustotou obyvateľstva, leží v srdci jedného z najpriemyselnejších regiónov na svete. Krajina disponuje otvorenou ekonomikou a kvalitnou infraštruktúrou, ktorá zahŕňa prístavy, vodné cesty, železnice a diaľnice, čím efektívne spája krajinu s ekonomikami svojich susedov.
Náš „sused“ skončil na skvelej priečke
Antverpy, druhý najväčší prístav v Európe, sú dôležitým uzlom obchodu. Ako jedna z pôvodných členských krajín Európskej únie Belgicko podporuje rozširovanie právomocí európskych inštitúcií, čo prispieva k lepšiemu prepojeniu ekonomík členských štátov.
Na šiestej priečke je Nórsko, kde si priemerne môžeš mesačne zarobiť 5 491,36 eur. Nórsko, ktoré je bohaté na prírodné zdroje ako ropa a zemný plyn, disponuje významným prírodným bohatstvom.
Nórsko využilo svoje prírodné bohatstvo na vybudovanie silného sociálneho štátu a zabezpečenie vysokej životnej úrovne pre svojich občanov. Krajina je tiež lídrom v oblasti udržateľnosti a obnoviteľných zdrojov energie, čím sa stáva priekopníkom v boji proti klimatickým zmenám.
Siedme miesto obsadilo Rakúsko s priemernou mesačnou mzdou 5 411,78 eur. Náš západný sused dlhoročne patrí medzi najbohatšie krajiny sveta. Veľkú rolu v rakúskom hospodárstve hrá cestovný ruch, ktorý sa podieľa na HDP až deviatimi percentami, krajina okrem iného taktiež disponuje veľkým nerastným bohatstvom.
Vysoká životná úroveň
Ôsma priečka patrí Holandsku, v krajine „tulipánov“ je priemerná mesačná mzda 5 332,20 eur. Holandsko sa už dlhodobo umiestňuje na popredných priečkach v rôznych rebríčkoch, čo svedčí o jeho silnej a diverzifikovanej ekonomike.
Na deviatom mieste sa nachádza Dánsko, kde si priemerne vieš mesačne zarobiť 5 292,40 eur. Severský štát má vysokú životnú úroveň a vyspelé hospodárstvo. V Dánsku je najrozvinutejším priemyslom strojársky, chemický, textilný a potravinársky sektor. K významným prínosom do dánskej ekonomiky patrí aj export potravinárskych produktov, ako sú mlieko a mliečne výrobky, hovädzie mäso, bravčová šunka, slanina, hydina a vajcia.
Rebríček desiatich krajín s najvyššou priemernou mesačnou mzdou uzatvára Austrália, kde táto hodnota predstavuje 5 093,44 eur. Austrália je vyspelá krajina s trinástou najväčšou ekonomikou na svete. Krajina získava svoje príjmy z rôznych oblastí, vrátane exportu surovín spojeného s ťažbou, telekomunikácií, bankovníctva, výroby a medzinárodného vzdelávania.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: e15.cz, OECD, Archív Startitup