Desaťtisíce Slovákov môžu ušetriť peniaze na mastných pokutách. Od nového roka dostanú „druhú šancu“

  • Slováci dostanú druhú šancu
  • Daňovníkov môže zachrániť pred pokutou
  • Zisti, na aké správne delikty sa druhá šanca vzťahuje
Ilustračné foto
Ilustračné foto Archív Canva
  • Slováci dostanú druhú šancu
  • Daňovníkov môže zachrániť pred pokutou
  • Zisti, na aké správne delikty sa druhá šanca vzťahuje

Od nasledujúceho roka sa uplatní nová legislatíva, vďaka ktorej mnohí Slováci dostanú druhú šancu od daňových úradov. Môžu tak predísť pokute. Ide o pomocnú ruku pre daňové subjekty, informovali sme ťa v tomto článku.

Novela nadobudne účinnosť už čoskoro. Platiť začne hneď na začiatku roka 2024. Týkať sa preto bude všetkých správnych deliktov, ktoré sa udejú po 31. decembri tohto roka.

V jednoduchosti, daňové úrady najprv všetkým Slovákom, ktorí si istými spôsobmi nesplnili svoje daňové povinnosti, zašlú varovania. K sankciám pristúpia až v prípade, že subjekt ani po tejto druhej šanci svoju chybu neopraví, avizovala hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská.

V prípade prvého porušenia daňovej povinnosti bude najprv odoslané elektronické upozornenie do poštovej schránky na Ústrednom portáli verejnej správy. Úrady tak zároveň subjekt informujú o dôsledkoch ďalšieho porušenia.

„Finančná správa očakáva, že zavedenie ,druhej šance‘ má potenciál zlepšiť daňovú disciplínu subjektov a prispeje aj k zlepšeniu výberu daní. Zmena by sa totiž mohla dotknúť odhadom desiatok tisíc správnych deliktov,“ hovorí Rybanská.

Doteraz sme na Slovensku evidovali najviac správnych deliktov v roku 2022 a ich počet každým rokom rastie.

Finančná správa vlani vystavila 175 332 rozhodnutí o pokute. Počet prípadov daňových subjektov, ktoré si nesprávne uplatnili zníženú sadzbu dane z príjmov právnických osôb (DPPO) vo výške 15 %, klesol po preventívnych kontrolách o polovicu. Finančná správa (FS) týmto krokom dodatočne získala do štátneho rozpočtu 1,1 milióna eur.

Finančná správa zavedenie druhej šance avizovala ešte v auguste za úradníckej vlády. V súčasnosti prinášame bližšie detaily. 

Aké chyby ti môže štát v rámci druhej šance odpustiť a ako to bude presne fungovať? >>>

Ako píše portál Podnikajte.sk, druhú šancu môžeš dostať len na delikt, na ktorý sa ukladá pokuta v rámci ustanoveného rozpätia.

Konkrétne ide o:
  • Nepodanie daňového priznania v zákonom ustanovenej lehote a nepodanie daňového priznania v lehote, ktorú určí správa dane. V týchto prípadoch hrozí pokuta od 30 do 16 000 eur.
  • Nepodanie daňového priznania po lehote na výzvu správcu dane s pokutou vo výške od 60 do 32 000 eur.
  • Nesplnenie registračnej povinnosti v ustanovenej lehote, pričom hrozí pokuta od 60 do 20 000 eur.
  • Nesplnenie oznamovacej povinnosti v ustanovenej lehote, nesplnenie povinnosti uloženej rozhodnutím správcom dane a nesplnenie povinnosti nepeňažnej povahy (napr. nepredloženie dokladov na výzvu správcu dane). Pri každom z týchto troch správnych deliktov hrozí pokuta od 30 do 3 000 eur.

Daňovníci dostanú druhú šancu v prípade, že niektorý z týchto správnych deliktov porušia po 31. decembri 2023. Právo na opravu však vznikne iba raz.

Podľa Finančnej správy má jeden daňovník v praxi nárok na druhú šancu napríklad pri nepodaní daňového priznanie v lehote a zároveň by mu malo byť bez sankcie odpustené aj jedno nepredloženie dokumentov na výzvu správcu dane.

Nie všetko je odpustené

Druhá šanca sa však podľa portálu Podnikajte.sk viacerých správnych deliktov nedotkne. 

Konkrétne ide o tieto chyby:

  • Uvedenie nižšej dane v daňovom priznaní alebo dodatočnom daňovom priznaní, než mal daňovník uviesť.
  • Uvedenie sumy v dodatočnom daňovom priznaní, ktorou sa v porovnaní so sumou v daňovom priznaní zvýši daň.
  • Uvádzanie sumy v dodatočnom daňovom priznaní, ktorou sa v porovnaní so sumou v daňovom priznaní znižuje nadmerný odpočet.

SaS navrhuje vyššiu hranicu na povinné platenie DPH

Minimálna hranica obratu pre povinnú registráciu na platenie dane z pridanej hodnoty (DPH) by sa mohla zvýšiť zo súčasnej úrovne 49 790 eur na sumu 75 000 eur. Vyplýva to z návrhu novely zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložili poslanci opozičnej SaS Marián Viskupič a Branislav Gröhling, píše TASR.

Súčasná legislatíva pozná dva typy registrácie na platenie DPH, dobrovoľnú a povinnú. Na dobrovoľnú registráciu nie je právny nárok, povoľuje ju finančná správa na základe žiadosti daňového subjektu. Povinne sa musí registrovať zdaniteľná osoba, ak za najviac 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahla obrat minimálne 49 790 eur.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Podnikajte.sk, SIU, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá