Desaťtisíce Ukrajiniek v armáde šoférujú tanky. Z ťažkých zbraní strieľajú priamo na fronte (VIDEO)

  • Ukrajinky v armáde pomáhajú, ako len môžu
  • Sú ich desaťtisíce a mnohé bojujú priamo na fronte
  • Šoférujú tanky, strieľajú z ťažkých zbraní
Ukrajinky v armáde, ukrajinské vojačky bojujú na fronte
Ukrajinky v armáde Reprofoto: X/Unicorn Journal
  • Ukrajinky v armáde pomáhajú, ako len môžu
  • Sú ich desaťtisíce a mnohé bojujú priamo na fronte
  • Šoférujú tanky, strieľajú z ťažkých zbraní

Vyše dva a pol roka po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu počúvame z miest doslovne desivých príbehov aj správy, ktoré dokážu hýbať srdcami a emóciami. Kyjevskí obrancovia sa nevzdávajú. Naďalej chránia svoje dediny, mestá a obydlia. V poslednom čase sa k nám od našich východných susedov dostávajú rôzne informácie – pozitívne aj negatívne.

Ukrajincom sa darí v Kurskej oblasti, kde úspešne držia pod zovretím viaceré ruské obce a významnú pôdu. Zároveň sa však zdá, že Rusom sa po dlhoročnom trápení podarí dobyť ukrajinské banské mestečko Vuhledar. To leží na križovatke frontov a cesty z neho vedú hlbšie na západ i sever.

Aj na týchto miestach bojujú profesionáli i dobrovoľníci. Mladí i starí, skúsení i neskúsení. Muži i ženy… V kyjevskej armáde je podľa tamojšieho ministerstva obrany dovedna 68-tisíc Ukrajiniek. A z toho až neuveriteľných 48-tisíc aj aktívne slúži ako vojačky.

Ako sa píše na webe UA-Stena, presné štatistiky poskytol tajomník ukrajinského rezortu na medzinárodnom seminári o rodovej rovnosti. Vo vojnových zónach podľa neho v súčasnosti bojuje približne 5-tisíc Ukrajiniek.

Aktívne sú od začiatku vojny

Ukrajina je aktívne pod útokmi Ruskej federácie. Jej profesionálna armáda potrebuje pomoc od neskúsenejších. Kým množstvo mužov berie do rúk zbrane, ženy na front neprichádzajú iba bojovať. Agentúra AFP už pred dvomi rokmi na túto tému priniesla reportáž, podľa ktorej mnohé Ukrajinky často poskytujú napríklad psychologickú pomoc. A ich kamarátky zatiaľ šoférujú tanky.

Výcvik v zahraničí

Vláda v Kyjeve opakovane uznáva, že čelí nedostatku vojakov a situácia sa nezlepšuje. Volodymyr Zelenskyj sa v súčasnosti bráni vyhláseniu mobilizácie u mužov vo veku 18 až 25 rokov. Zároveň ale tieto osoby bojovať môžu, len to nemajú za povinnosť. Oficiálne môžu narukovať ľudia vo veku od 18 do 60 rokov.

V apríli sa pritom znížil mobilizačný vek z 27 na 25 rokov. Priemerne v armáde slúžia 40-ročné osoby.

Jeden z dôvodov, prečo Zelenskyj nechce ďalej znižovať vek potrebný na mobilizáciu, je, že títo muži ešte nemajú potomkov. Ukrajina by teda v prípade ich straty v budúcnosti čelila demografickým výkyvom. Počet mužov bojujúcich v ukrajinskej armáde je však problematický, čo vyvoláva obavy o stabilite frontových línií.

Čo sa týka žien, v súčasnosti Kyjev posiela svoje vojačky na výcvik napríklad do Spojeného kráľovstva. „Ukrajinky učíme používať pušky, lepšie strieľať, strieľať priamo a strieľať do diaľky,“ znie v britských televíziách.

Od februára 2022 bolo v spojeneckých krajinách vycvičených dovedna viac ako 130 000 ukrajinských vojakov – žien i mužov, podotýka Modern War Institute.

Rusko v nedeľu 29. septembra podniklo útoky na mesto Záporožie, metropolu rovnomennej oblasti na juhu Ukrajiny. Podľa dostupných informácií pri nich utrpelo zranenia aspoň 11 ľudí. Záporožie zasiahlo nadránom niekoľko „masívnych leteckých útokov“, informovala ukrajinská záchranná služba.

Veľké škody utrpela najmenej jedna budova a šesť domov v rôznych mestských štvrtiach. Na pomoc ľudom, ktorí mohli uviaznuť pod troskami, bolo nasadených 42 záchranárov. Prinajmenšom jednu takto vyslobodenú ženu už previezli do nemocnice.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: UA-Stena, Modern War Institute, X/Ben Swann, X/AFP News Agency

Najnovšie videá

Trendové videá