Desiatky tisíc Slovákov žiadajú zákaz chovu zvierat v osadách. Dochádza tu k hroznému týraniu
- Slováci sa spojili pre dobrú vec. Len pred pár dňami sa na webe peticie.com objavila petícia s názvom „Zákaz chovu zvierat v osadách”
- Do dnešného dňa ju podpísalo už viac ako 41 000 ľudí
- Slováci sa spojili pre dobrú vec. Len pred pár dňami sa na webe peticie.com objavila petícia s názvom „Zákaz chovu zvierat v osadách”
- Do dnešného dňa ju podpísalo už viac ako 41 000 ľudí
Cieľom verejnej petície je presadiť zákaz chovu psov či mačiek v osadách, v ktorých už bol zaznamenaný akýkoľvek druh týrania zvierat.
„Dnes som videla v jednej skupine na FB fotky, čo dorobili naši spoluobčania v osade psíkom. Jeden mal zaťaté sekerou do chrbta, druhý hlbokú bodnú ranu. Oba psíky sa trápili bez toho, aby im ktokoľvek z osady pomôhol. Tieto dva psíky neboli jediné , ktoré tam žili v strašných podmienkach ale bolo ich tam omnoho viac. Nikto s tým nič nerobí. Psy sa stále zachraňujú no osady sú nimi aj tak stále preplnené. Nekontrolovateľne sa množia a nemajú veterinárnu starostlivosť. Nie sú očkované, odčervené, často sú hladné, choré a zavšivavené,” píše sa v petícii.
Aj organizácia Zvierací ombudsman upozorňuje, že posledné obdobie je pre jej členov veľmi náročné. Nielen pracovne, ale predovšetkým psychicky.
Za posledných pár týždňov evidujú veľké množstvo prípadov obzvlášť krutého týrania zvierat. Aktuálne riešia spolu s Československý kastračný program prípad dvoch na smrť utýraných psov v obci Huncovce (okres Kežmarok).
„V pondelok 18. mája 2020 Československý kastračný program našiel pri obci Huncovce dvoch Nemeckých ovčiakov, ktorí boli utýraní obzvlášť krutým spôsobom. Jeden pes mal veľkú bodnú ranu v oblasti chrbta, ktorá bola pravdepodobne spôsobená sekerou. Druhý pes mal taktiež hlbokú ranu, ktorá siahala od brucha až po semenníky,” hovorí tím Zvierací ombudsman.
Napriek tomu, že boli oba psy svojimi záchrancami prevezené na veterinárnu kliniku, nebolo ich už možné zachrániť. Jeden uhynul počas operácie a druhý musel byť v dôsledku vážnych zranení eutanazovaný. V tomto prípade bolo podané aj trestné oznámenie.
„Snažíme sa, naozaj sa snažíme, pomáhať zo všetkých síl, no napriek 10 rokom aktívnej pomoci nás každý nový prípad týrania nepríjemne zaskočí. Aj preto budeme znova a znova opakovať, že problém týrania zvierat musíme v spoločnosti riešiť komplexne. Základom je vzdelávanie a výchova detí už od útleho veku, rovnako považujeme za mimoriadne kľúčové aj zavedenie efektívnych trestov pre tyranov a ich uplatňovanie. Už v roku 2011 sme presadili sprísnenie prvých trestov za týranie zvierat a hodláme aj naďalej intenzívne pracovať na návrhoch, ktoré by zaviedli naozaj spravodlivé tresty za týranie zvierat,” dodáva Zvierací ombudsman.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska