Desivá analýza úpadku: Mnohé firmy Slovákov postihne zlý osud. Expert priblížil, o aké oblasti ide

  • Úpadok firiem na Slovensku hrozí ešte tento rok
  • Reč je až o 7 percentách spoločností
Úpadok firiem na Slovensku, firmy upadnú, až 7 % firiem hrozí úpadok
Ilustračné foto Archív Canva
  • Úpadok firiem na Slovensku hrozí ešte tento rok
  • Reč je až o 7 percentách spoločností

Slovenské spoločnosti a firmy ani zďaleka nedostávajú pozitívne prognózy. Po nepríjemných informáciách o vplyve novej dane z finančných transakcií prichádza aj negatívna správa od spoločnosti FinStat. Až celkovo siedmim percentám všetkých firiem na Slovensku ešte tento rok s vysokou pravdepodobnosťou hrozí úpadok.

Ako píše analytik Marek Lindák v správe, ktorú obdržala redakcia Startitup, FinStat v roku 2023 bolo v dobrom finančnom zdraví 65 percent všetkých firiem. No 28 % sa nachádzalo v šedej zóne, v ktorej sa pravdepodobnosť úpadku udáva od 31 % do 70 %.

Možnosť úpadku na úrovni 71 % dosiahlo spolu 19-tisíc subjektov, teda spomínaných sedem percent. Ide o takzvanú červenú zónu. V nej najčastejšie vidíme firmy v sektore cestovného ruchu a gastra, potravinárstva a v odvetví odevov.

„Najvyššie priemerné FinStat skóre majú spoločnosti v oblasti dopravy a logistiky, spracovania odpadov a v sektore nehnuteľností. Naopak, najnižšie FinStat skóre je vo verejnej správe, hazarde a tiež v školstve a vzdelávaní,“ zhrnul Lindák.

Priemerná pravdepodobnosť úpadku

Expert podotýka, že vo väčšine sektorov sa pravdepodobnosť úpadku priemerne pohybuje na úrovni 30 až 40 %. Najhoršie dopadlo odvetvie dopravy a logistiky, spracovania odpadov a sektor nehnuteľností. Priemerná pravdepodobnosť úpadku tu dosahuje 37 %.

Na opačnom konci rebríčka vidíme verejnú správu, ktorá má len tri percentá pravdepodobnosti úpadku. A to preto, že ide o sektor s veľkými firmami a dobrými finančnými výsledkami a v dobrej kondícii, hovoria odborníci.

Lindák poukazuje aj na rozdelenie firiem v odvetviach do intervalov pravdepodobnosti úpadku. Dá sa tu totiž pozorovať podiel spoločností v jednotlivých zónach, pričom odvetvie cestovného ruchu a gastra dosahuje najhoršie výsledky.

Necelých 26 % spoločností v tomto odvetví sa nachádza v šedej zóne a 16 % z celkového počtu v červenej zóne, v ktorej je pravdepodobnosť úpadku viac ako 71 %. Zo známych firiem sa mali do tejto zóny dostať spoločnosti ako Pohoda Festival alebo Hokejový klub Poprad, píše TASR.

„Druhým odvetvím s najvyšším podielom nezdravých firiem je potravinárstvo. V červenej zóne je až 13 % spoločností a v šedej 36,1 %. V červenej zóne sa nachádza napríklad spoločnosť Hydina Slovensko alebo Gemermilk rs. Tretím odvetvím s najvyšším podielom firiem v červenej zóne je odvetvie odevov a obuvi (12 %). V šedej zóne sa nachádza skoro 26 % firiem z daného sektora,“ doplnil FinStat.

Daň z finančných transakcií

Ako sme ťa informovali v tomto článku, slovenské firmy nečaká ľahká budúcnosť ani pre celkom novú štátnu daň. V rámci konsolidačného balíčka v snahe ozdraviť naše štátne financie vzniká daň z finančných transakcií. Priamo sa týka podnikateľov a slovenských firiem. To platí, aj ak majú účty v zahraničí.

Daň z finančných transakcií teda pôsobí ako hrozba. Slovenské firmy a podnikatelia pre jej zavedenie oslabnú a nebudú schopní konkurovať zahraničným hráčom tak ako doteraz. V konečnom dôsledku to môže ohroziť aj pracovné miesta bežných ľudí a osud samotných spoločností. Viac detailov nájdeš na tomto odkaze.

Zdroje: TS, TASR, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá