Destinácia plná slovenských turistov hlási masívny problém. Zo všetkých vodovodov prestala tiecť pitná voda
- Sucho v Španielsku zapríčinilo, že vo vodovodoch netečie pitná voda
- Ľudia stoja v radoch pred distribučnými centrami s balenou vodou
- Sucho v Španielsku zapríčinilo, že vo vodovodoch netečie pitná voda
- Ľudia stoja v radoch pred distribučnými centrami s balenou vodou
Španielsku sa ako dovolenkovej destinácii počas tohto leta privodilo množstvo problémov. Najnovšie hlásia viaceré časti západného pobrežia zvaného Costa Blanca. Ide o územie v provincii mesta Alicante, ktoré v súčasnosti sužuje veľké sucho. Dospelo to až k tomu, že z vodovodov v oblasti netečie pitná voda.
Dovolenkári, ale aj domáci, si preto musia kupovať balenú vodu alebo navštevovať zriadené distribučné centrá na pokrytie základných potrieb. V horúčavách sa tu formujú veľké rady, balená voda je však zdarma.
Reuters píše, že pre sucho poklesla hladina vody a zvýšila sa slanosť mora. Úrady z toho dôvodu musia zvyčajne pitnú vodu považovať za nebezpečnú a možné ohrozenie zdravia.
Podľa expertov tieto problémy spôsobujú nadmerný rozvoj oblasti, ale aj klimatické zmeny a masový turizmus. V regióne Marina Alta sa spotreba vody minulý mesiac drasticky zvýšila. Pre porovnanie, z 2,3 miliardy litrov v januári na 19,67 miliardy litrov v júli.
Problém môžu spôsobovať i bazény, v oblasti ich nájdeš podstatne viac než v ostatných regiónoch krajiny. Podľa Národného štatistického úradu sa tu nachádza približne 38-tisíc bazénov, a teda jeden na každých piatich obyvateľov. Priemer za celé Španielsko je jeden na 35 osôb. Nedostatok vody autority prinútil zakázať ich napúšťanie, polievanie záhrad i umývanie áut.
Klimatická núdza
„Už sa dostávame do klimatickej núdze,“ uviedla pre Reuters Joan Salaová, predstaviteľka environmentálnej skupiny Accio Ecologista-Agro.
Andres Molina – starosta obce Callosa d’En Sarria – varoval obyvateľov, že ak bude sucho pokračovať alebo sa zhorší, budú zavedené aj ďalšie obmedzenia. „Bohužiaľ, nemôžeme v blízkej budúcnosti vylúčiť obmedzenia, preto prosíme o aktívnu spoluprácu všetkých občanov,“ oznámil.
Nedostatok výraznejších zrážok v tomto roku viedol podľa starostu ku „kritickej situácii“. „Je všeobecne známe, že prechádzame zložitým rokom a je nevyhnutné, aby sme sa všetci snažili šetriť vodou,“ podotkol Molina pre The Olive Press.
Západonílska horúčka
Ako sme ťa informovali v tomto článku, Španielsko v auguste započalo boj aj so zákerným ochorením prenášaným komármi. Západonílska horúčka tu vyčíňa skutočne vo veľkom a krajina hlási nakazených i obete.
Ide pritom o ochorenie, ktorým sa môžu nakaziť kone aj vtáky. Človek západonílsku horúčku od týchto zvierat chytiť nemôže. Na nákazu je nevyhnutné uštipnutie komárom.
Najväčšie problémy hlásia v španielskom autonómnom regióne Andalúzia. Ležia tu viaceré významné a veľmi obľúbené turistické destinácie, ako Sevilla, Malaga, Córdoba, Granada či Cádiz.
V prípade obetí ide o dve ženy, ktoré umreli na vírusovú meningoencefalitídu – ochorenie postihujúce mozgové blany a mozog. To sa ale spája práve so západonílskou horúčkou. Miestni sa nákazy obávajú, podľa odborníkov oblasť postihla najväčšia invázia nebezpečných komárov za posledných šesť rokov.
Zdroje: Reuters, The Olive Press