Detaily o pohrebe Alžbety II.: „Biden pozvaný bude, či aj Zuzana Čaputová, uvidíme,“ opísala expertka
- Expertka na protokol Mária Holubová nám prezradila, ako bude prebiehať kráľovský pohreb
- Princ Charles si mohol vybrať aj iné meno ako Karol III.
- Expertka na protokol Mária Holubová nám prezradila, ako bude prebiehať kráľovský pohreb
- Princ Charles si mohol vybrať aj iné meno ako Karol III.
Včera britská kráľovská rodina informovala o úmrtí legendárnej panovníčky Alžbety II. Okrem správ o smutnej udalosti sa tak začalo intenzívne písať o prípravách na samotný pohreb panovníčky, ale aj o tom, čo bude vlastne nasledovať.
Dnes je už jasné, že na kráľovský trón zasadne po kráľovnej princ Charles, ktorý je po novom známy ako kráľ Karol III. Z protokolárneho hľadiska, povinnosť, ktorú bude musieť nový panovník splniť ako prvú, je práve organizácia smútočného obradu. Ako bude ceremoniál prebiehať, sme sa opýtali expertky na protokol Márie Holubovej.
Charles si meno mohol vybrať
Protokolistka upozornila, že britská monarchia je postavená na množstve tradícií a bohatej histórii. „Z toho vyplýva aj ich sebavedomie, to, čo chýba napríklad Slovákom,“ podčiarkla.
Ako prvá sa o úmrtí dozvedela britská premiérka Liz Trussová, ktorej správa bola podaná heslom: „Londýnsky most padol.“ Predsedníčka následne o smrti kráľovnej informovala svoju vládu.
„Tieto tradície majú vyše tisíca rokov, v európskom aj svetovom kontexte to je rarita. Medzi tradície napríklad patrí korunovácia, kráľovské svadby, rády, sčítavanie labutí na Temži, kráľovské sídla, ktoré sú vyše tisíca rokov osídľované panovníkmi. Priznám sa, že pohreb panovníka medzi tieto tradície radený nie je,“ osvetlila odborníčka.
Zároveň dodala, že ale ide o dôležitý aspekt britskej kultúry a platí tak ikonické krédo: „Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ.“ „Od momentu vydýchnutia Kráľovnej Alžbety II. už nie je princ, ani knieža z Wallesu či následník trónu, už je Karol III.,“ opisuje Holubová.
Princ Charles tak mal ako následník trónu po smrti kráľovnej predstúpiť pred poradcov, kráľovskú radu v svätojakubskom sídle. „Prvá otázka, ktorú mu majú podľa protokolu položiť, je, ako sa bude volať. On si mohol zvoliť meno, od včera však vieme, že si meno ponechal a už ho budeme prekladať nie princ Charles, ale Karol III.,“ ďalej osvetlila expertka.
Nasleduje pohreb
Podľa striktného kráľovského protokolu bude prvou povinnosťou Karola III. práve zorganizovanie pohrebu Alžbety II. Samotný pohreb by mal byť uskutočnený desať dní od úmrtia panovníčky. Keďže kráľovná zomrela v škótskom zámku Balmoral, rakva by mala byť dnes dopravená na stanicu St. Pancras, následne zase do Buckinghamského paláca.
Piaty deň po úmrtí panovníčky z Buckinghamského paláca povedie s rakvou sprievod do Westminsterského opátstva. V ňom bude ceremoniálne vystavená tri dni. Smútočný obrad sa uskutoční desiaty deň vo Westminsterskom opátstve a pochovaná bude na hrade vo Windsore.
Pozvaní hostia
Dôležitým aspektom súvisiacim s pohrebom bude zoznam hostí. Holubová pripomenula, že Alžbetin otec Juraj VI zomrel v roku 1952, teda sedem rokov po konci druhej svetovej vojny. Aj z toho dôvodu na pohreb neboli pozvaní nemeckí kráľovskí príbuzní.
Od minuloročného pohrebu manžela Alžbety II. Philipa však na smútočný ceremoniál boli pozvaní už aj rodinní príslušníci z Nemecka. Expertka dodáva, že najväčšou výzvou a prácou protokolu bude práve pozvanie hostí.
„Samozrejme, budú pozvaní príbuzní z kontinentu, najbližší príbuzní, belgická kráľovská rodina, ktorá je tiež z dynastie Koburgovocv, ale aj nórska a dánska kráľovská rodina. Mala by prísť aj hlava Hesenského rodu, teda z Nemecka a aj ostatné kráľovské rodiny a hlavy štátov,“ vysvetľuje Holubová.
Taktiež dodala, že ak budú pozvaní politici ako prezidenti a prezidentky, tak budú podľa všetkého pozvaní bez partnerov. „Dresscode je predpísaný. Keď zomrel belgický kráľ Baudouin, tak smútočným hosťom bol predpísaný stredne šedý oblek. Je možné, že členovia kráľovskej rodiny budú v uniforme, môže to tak byť,“ podotkla.
Zúčastní sa pohrebu prezidentka?
Podľa Holubovej slov by tak mohla byť pozvaná aj naša hlava štátu Zuzana Čaputová. Opýtali sme sa jej, do akej miery to je pravdepodobné.
„Uvidíme, robí sa tam prísna selekcia. Kapacita Westminsterského opátstva nie je taká ako kapacita Chrámu sv. Pavla. Budú tak uprednostnení príbuzní z kráľovských rodín monarchie. So stopercentnou istotou bude pozvaný americký prezident, ale či budú pozvaní aj prezidenti z Európy, vám neviem povedať,“ opísala Holubová. Podčiarkla, že ak by sa tak stalo, bolo by to pre Slovensko veľkou cťou.
Ako pre Startitup potvrdil hovorca prezidentky Martin Strižinec, pozvanie na pohreb prezidentka zatiaľ ešte neobdržala, no ak sa tak stane, hlava štátu je pripravená sa smútočnej ceremónie zúčastniť.
Viktoriine biele šaty
Holubová dodala, že poslednou panovníčkou, s ktorou sa Spojené kráľovstvo lúčilo, bola kráľovná Viktória v roku 1901. Dodala, že práve ona mala v súvislosti s pohrebom špeciálnu požiadavku a to, aby bola pochovaná v bielych šatách.
„Pretože sa táto panovníčka chcela sobášiť v bielych šatách, sú odvtedy všetky nevesty v bielom. Ona chcela byť pochovaná v bielom preto, aby ju na druhom svete symbolicky spoznal jej manžel,“ dodala ešte k téme Holubová.
Zdroj: Startitup