Deti môžu následky covidu cítiť aj mesiace po chorobe. Na Slovensku pribudlo 776 nakazených
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 776
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 912
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 776
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 912
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a antigénových testov plne zaočkovaných osôb presahuje 63,13 %. Informuje o tom NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 776 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 248 601, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 827 404 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 579 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 9 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 296.
Zriedkavý stav
Podľa najnovšej štúdie malo takmer 30 % detí, ktoré boli hospitalizované kvôli ochoreniu COVID-19 či MIS-C, zriedkavý, avšak závažný stav súvisiaci s koronavírusom, malo príznaky aj viac ako pár mesiacov po ich diagnóze. Ako informuje portál CNN, najčastejšími príznakmi boli dýchavičnosť, únava, bolesti hlavy, tela, svalov, kašeľ a horúčka.
Spomínaný MIS-C je zriedkavý stav, ktorý postihuje deti často, avšak nie vždy, po ochorení COVID-19. Lekári nevedia prísť na to, čo ho môže spôsobovať. Avšak, ako sa zdá, tento zriedkavý stav nasleduje niekoľko týždňov po nákaze koronavírusom. Následkom MIS-C môže byť zápal určitých častí tela a dokonca môže postihnúť hlavné orgány, a to vrátane mozgu, obličiek, srdca či pľúc.
Veľmi častým príznakom u detí s MIS-C bolo v najnovšej štúdii „zhoršenie aktivity“, teda problémy s vykonávaním bežných činností. Okrem toho sa medzi vážnymi príznakmi vyskytovali aj neschopnosť cvičiť, dlhší spánok než zvyčajne a problémy so sústredením.
Od začiatku minulého týždňa zaznamenali v USA takmer 14,2 milióna detí, ktoré boli pozitívne testované na koronavírus. Ako informuje americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb, k 1. augustu bolo celkom 1 789, ktorých ochorenie spĺňalo spomínanú definíciu MIS-C.
Účinnejšie vakcíny
Európska lieková agentúra (EMA) pravdepodobne na budúci mesiac schváli používanie vakcín, ktoré budú účinné proti dvom variantom koronavírusu.
Informoval o tom nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. Minister vyslovil očakávanie, že EMA sa stretne 1. septembra, aby posúdila vakcínu chrániacu pred pôvodným vírusom a takzvaným variantom omikron, ktorý je známy aj ako BA.1.
EMA sa potom pravdepodobne opäť stretne 27. septembra na posúdenie kombinovanej vakcíny proti pôvodnému vírusu a variantu BA.5, ktorý je zodpovedný za najnovšiu globálnu vlnu prípadov ochorenia COVID-19, povedal Lauterbach.
Nemecko si objednalo dostatočný počet oboch týchto vakcín a bude schopné ich distribuovať deň po tom, ako budú odsúhlasené, povedal šéf nemeckého rezortu zdravotníctva.
Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) uviedol, že kombinované očkovacie látky známe ako bivalentné alebo multivalentné vakcíny umožnia zachovanie prínosu osvedčenej pôvodnej očkovacej látky a zároveň poskytnú dodatočnú ochranu pred novými variantmi koronavírusu.
Takýto prístup sa využíva pri vakcínach proti chrípke, ktoré sa prispôsobujú každý rok na varianty a dokážu chrániť pred štyrmi druhmi chrípky.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: NCZI, CNN, SITA, covid.cdc.gov