Dedičstvo po Covide. Deťom lekári čoraz častejšie nachádzajú abscesy na mozgu

  • U amerických detí je v poslednom období stále častejšie pozorovaný mozgový absces
  • Ide o nebezpečný zdravotný stav
  • Možným vinníkom je pandémia
deti mozog
Ilustračná fotografia Wikimedia Commons/Hellerhoff, Unsplash/Ashton Bingham
  • U amerických detí je v poslednom období stále častejšie pozorovaný mozgový absces
  • Ide o nebezpečný zdravotný stav
  • Možným vinníkom je pandémia

Doktori v USA sa stretávajú so zvláštnym fenoménom. Vážny zdravotný problém ohrozuje rekordné množstvá detí, jedným z faktorov výskytu by mohla byť aj pandémia Covidu-19.

Ako informuje portál CNN, správa Amerického centra pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) hovorí o až 200 % náraste prípadov mozgového abscesu u detí.

Mozgový absces je vážny a potenciálne život ohrozujúci stav charakterizovaný hromadením hnisu, ktorý sa objavuje v reakcii na infekciu alebo traumu v mozgovom tkanive, vysvetľuje Medical News Today. Môže vznikať v dôsledku bakteriálnych, plesňových alebo parazitárnych infekcií v mozgu, ktoré vedú k zápalu, opuchu a tvorbe abscesu.

Absces pozostáva z infikovaných mozgových buniek, odumretých bielych krviniek a iného biologického materiálu.

Rozsiahla databáza Asociácie detských nemocníc, ktorá zhromažďuje informácie z 37 detských nemocníc v 19 štátoch a vo Washingtone, D.C., ukazuje, že priemerný počet prípadov detského mozgového abscesu bol v minulosti omnoho nižší.

Výskumníci z CDC na základe spomínaných dát zistili, že medzi rokmi 2016 a 2019 sa v USA mesačne objavilo približne 34 prípadov mozgového abscesu, pričom bolo počas rekordného mesiaca zaznamenaných 61 prípadov.

Stav sa zmenil po pandémii

V nasledovnom období sa však počet prípadov rapídne znížil. Dôvodom bola pandémia Covid-19. Pandemické opatrenia totiž v podstate úplne zabránili šíreniu bežnej chrípky či iných respiračných ochorení, ktoré sú často spúšťačom mozgového abscesu. 

V lete roku 2021 sa však opatrenia v USA začali uvoľňovať a ľudia sa začali postupne vracať k svojmu predošlému spôsobu života, čo vyvolalo opätovný nárast prípadov abscesu. Od tohto bodu sa stav naďalej zhoršoval.

model ľudského mozgu
zdroj: Unsplash/Robina Weermeijer

V decembri 2022 došlo k výraznému nárastu výskytu mozgových abscesov u detí, pričom počet prípadov dosiahol 102. Toto číslo predstavuje 200 % nárast v porovnaní s priemerným počtom prípadov pred pandémiou. Hoci sa počty v januári, februári a marci 2023 znížili, stále zostali vyššie ako mesačné maximum hlásené pred pandémiou.

Výskumníci si zatiaľ nie sú celkom istí, prečo sa výskyt zvýšil tak rapídne, no ubezpečujú, že aj napriek hrozivo vyzerajúcej štatistike ide stále o veľmi raritný zdravotný stav.

Mozgový absces sa môže prejaviť ako:

  1. Bolesť hlavy: Bolesť je bežným príznakom, vyskytujúcim sa asi u 69 – 70 % prípadov.
  2. Zmeny mentálneho stavu: Môžu sa prejaviť ako zmätenosť, ospalosť, letargia, podráždenosť, zhoršená sústredenosť, spomalené reakcie, pomalé myslenie a v závažných prípadoch až kóma.
  3. Neurologické problémy: Môžu sa prejaviť ako slabosť svalov, oslabená či ochrnutá jedna strana tela, problémy s rečou a koordináciou.
  4. Kŕče: Približne 25 – 35 % jedincov s mozgovými abscesmi zažíva kŕče.
  5. Nevoľnosť a vracanie: Tieto príznaky sa vyskytujú asi v 40 % prípadov a často sú dôsledkom zvýšeného tlaku vnútri mozgu.
  6. Horúčka: Horúčka sa vyskytuje v 45 – 53 % prípadov.
  7. Problémy s videním: Pacienti môžu vidieť rozostrene alebo dvojmo, ak absces tlačí na zrakový nerv.
  8. Stuhnutosť krku, chrbta alebo ramien: Tieto príznaky sa taktiež môžu vyskytnúť v niektorých prípadoch.
 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: CNN, CDC, Medical News Today

Najnovšie videá

Trendové videá