Deti si vojnu neželali, na ich tvárach napriek najhoršiemu žiari úsmev (FOTO)
- Medzi utečencami prichádzajúcimi na Slovensko je množstvo detí
- Tie často nevedia, o čo ide, no aj napriek tomu sa väčšina z nich usmieva
- Medzi utečencami prichádzajúcimi na Slovensko je množstvo detí
- Tie často nevedia, o čo ide, no aj napriek tomu sa väčšina z nich usmieva
Ruská invázia na Ukrajinu ovplyvnila každého. Netýka sa iba Ukrajincov utekajúcimi pred bombami alebo bojujúcimi vo vojne, ale týka sa každého na svete. Obzvlášť však detí, ktoré zo dňa na deň museli opustiť svojich otcov s nevedomosťou, či ich ešte niekedy uvidia.
Denne na nás na internete vyskakujú srdcervúce fotografie malých detí, ktorým aj napriek katastrofe dejúcej sa na Ukrajine nemizne úsmev na tvárach. Mnoho Ukrajincov uteká do Poľska a iných krajín, no veľká časť prichádza aj na Slovensko.
Vedia, že keď prejdú hranicami, budú v bezpečí. V tejto oblasti na nich čakajú dobrovoľníci, ktorí im poskytnú dočasné útočisko a jedlo, zdravotníci, ktorí sa o nich postarajú, no a v neposlednom rade policajti a vojaci, ktorí sa starajú o ich bezpečnosť.
Ide o ľudí, ktorí vojnovým utečencom zabezpečujú všetko potrebné. Denne sa stretávajú s ľuďmi, ktorí prišli o všetko, svoj domov, rodinu, zamestnanie. Niet sa teda čomu čudovať, že po príchode na Slovensko nie sú na ich tvárach úsmevy. Rodičia sa snažia rozveseliť ich, no deti aj tak vedia, že niečo nie je vôbec v poriadku.
A presne v tejto chvíli nastúpia Slováci pomáhajúci na hranici. Prídu za deťmi, dajú im sladkosť a hračku a snažia sa ich rozveseliť. Popri fotografiách plných zbombardovaných domov a mŕtvych tiel na uliciach sa však vieme dostať aj k niečomu pozitívnemu. K úsmevom malých detí, ktoré majú na svedomí aj Slováci.
Stránka Polície Slovenskej republiky nás denne informuje o situácii na hraniciach. Svoje príspevky však dopĺňa o fotografie a videá plné detí, ktoré sa skôr, než si uvedomia, čo sa vlastne stalo, na malú chvíľu usmejú.
Nájsť sa však dá aj mnoho fotiek, na ktorých sú nechápavé deti bez úsmevu.
Zabrať by mal aj štát
Na prácu dobrovoľníkov a dobrovoľníčok upozorňuje aj Michal Šimečka, ktorý ich vo svojom príspevku chváli. Konštatuje však, že už by bolo načase, aby začal konať a pomáhať aj štát. Podotýka tiež, že Ukrajinci utekajúci pred vojnou prišli o domovy a potrebujú systematickú pomoc predovšetkým s ubytovaním.
„Tri týždne boli viac než dosť, aby takýto systém dnes už fungoval,“ dodáva v príspevku.
Odkaz pre závistlivých
Na obranu utečencov sa postavil aj primátor Hlohovca Miroslav Kollár.
„Zaregistroval som prvé diskusie o tom, prečo v Hlohovci pomáhame ľuďom z Ukrajiny a nech si ich zoberieme domov a podobné dobre mienené rady,“ píše Kollár v príspevku s tým, že už sa stretol aj s názormi, že veci zadarmo by mali ako prví dostať Slováci.
Tiež poukazuje na to, že ak by Putin nezačal „neospravedlniteľne vraždiť nevinných“, obyvatelia Ukrajiny by neboli v európskych krajinách. Boli by doma so svojimi milovanými, chodili by do práce a do školy, mohli by využívať služby svojich lekárov.
Kollár pripomína, že v priebehu 3 týždňov opustilo svoje domovy približne 10 miliónov obyvateľov Ukrajiny, z čoho tri milióny odišli do zahraničia.
„Viete si predstaviť, že by pred vojnou za tri týždne muselo utiecť takmer jeden a pol milióna Slovákov? Presne toto je tá situácia,“ pýta sa.