Deti z rómskych osád úspešne končia univerzity v zahraničí. „Je to zrkadlo pre spoločnosť a štát,“ tvrdí Pollák
- Diskriminácia Rómov je podľa bývalého splnomocnenca vlády na Slovensku citeľná
- Rómsky influencer Tomáš Csicsó chce byť hlasom komunity

- Diskriminácia Rómov je podľa bývalého splnomocnenca vlády na Slovensku citeľná
- Rómsky influencer Tomáš Csicsó chce byť hlasom komunity
TikToker Tomáš Csicsó vo svojich videách diskutuje s desaťtisícami sledovateľov o ťažkých témach. Pravidelne otvára problematiku diskriminácie, rasizmu a spoločensky dôležité témy. Nie vždy sa však jeho videá stretnú s pochopením verejnosti, ako to u influencerov býva zvykom.
Sleduje ho viac ako 176-tisíc ľudí, pritom sa k tvorbe na TikToku dostal celkom náhodne počas pandémie. Videl v tom príležitosť prihovoriť sa mladým ľuďom. Na tému diskriminácie rómskych obyvateľov na Slovensku sme sa rozprávali aj s bývalým splnomocnencom vlády pre rómske komunity Petrom Pollákom.
Diskriminácia Rómov na Slovensku je citeľná, tvrdí bývalý splnomocnenec
Hoci influencer Tomáš hovorí, že sa mu na Slovensku žije dobre, podľa bývalého splnomocnenca je diskriminácia na Slovensku citeľná: „Nahovárame si, že diskriminácia na Slovensku nie je, ale je. Pociťujú to mnohí ľudia inej farby pleti. Dnes to je aj v politike, hovoria to ľudia, ktorí sú bez hanby.“
Za najväčšie výzvy jeho kariéry patrí napríklad odvolávanie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. „Bol som poradným orgánom Fica, to bola výzva, ktorú si myslím, že nezažil žiadny splnomocnenec, keďže ja som aktívne v parlamente bojoval proti Ficovi a Kaliňákovi.“
Podľa neho sú na Slovensku politici, ktorí otvorene prejavujú diskrimináciu, čo pred desiatimi rokmi nebolo zvykom. Rómovia čelia aj otvorenej, aj skrytej diskriminácii, no rozhodne pribúda viac tej otvorenej. Aj Tomáš sa stretol s diskrimináciou, no nikdy nie v profesijnom ani školskom prostredí.
„Ja som Maďar, nemám typicky rómske priezvisko ako napríklad Lakatoš, takže možno aj to zahralo rolu. Ľudia na mňa často rozprávali aj po anglicky, mysleli si, že som cudzinec, nie Róm. Ľudia berú pomenovanie Róm ako urážku. Nikto nepovie Španielovi, že prepáč, ty si Španiel, neurazil si sa? Ešte ho za to pozdvihnú. Toto sa Rómom nedeje,“ dodal.
Tomáš chce byť hlasom komunity
Meno Rovnaký Meter si na sociálnej sieti vybral, pretože sa podľa toho riadi celý život. Je zástancom teórie, podľa ktorej by na každého mal platiť rovnaký meter, či je to muž, žena, Róm, Maďar alebo Slovák.
Jeho followerov zaujíma rôzny obsah: „Najviac videní a reakcií majú videá o škole – koľko dní musia študenti ešte chodiť do školy, maturity a podobne. Avšak zaujímajú ju ich aj videá o politike, tam sú zväčša negatívne komentáre, ako to pri politike býva.“ Povedal, že jeho najväčší úspech je zatiaľ 900-tisíc pozretí a pri niektorých videách má aj 20-tisíc zdieľaní a tisícky komentárov.
Ako influencer s viac ako 176-tisíc sledovateľmi sa cíti, že by mal byť hlasom komunity: „Videl som, že sa v čase pandémie šírili rôzne dezinformácie, hlavne o očkovaní. Bol som jeden z mála, ktorý sa dal zaočkovať a natáčal videá typu: Išiel som na očkovanie, nič mi nie je. Lebo veľkí influenceri sa k tomuto nevyjadrovali, možno nechceli naštvať svoje publikum. Keď otváraš takéto témy, príde aj hejt.“
Od začiatku vedel, že chce otvárať náročné témy. Na internetové prostredie išiel podľa vlastných slov už ako vyspelý človek, s negatívnymi komentármi teda počítal. To, že sa influenceri nevyjadrujú k vážnym témam, považuje za chybu.
Najčastejšie predsudky voči rómskej komunite
Peter Pollák napríklad nemôže vystáť jeden predsudok – že každý Róm vie tancovať. „Ja napríklad neviem tancovať,“ dodal. Predsudky sú podľa neho zakorenené v každom, potvrdil to aj Robert Fico svojím vyjadrením na oslavách MDŽ, kedy povedal, že Cigánom sa nedá veriť. „Myslím si, že je to hlúposť,“ dodal bývalý splnomocnenec vlády.
Podľa Tomáša sa však Slovensko posunulo vpred v otázke predsudkov voči Rómom. „Keď som mal asi 10 rokov, na Slovensku bola veľká nezamestnanosť. Väčšina Rómov nepracovala, no nepracovali ani bieli. Nie je však pravda, že Rómovia nepracujú. Podľa štatistík nezamestnanosti sú ich len 4 percentá celkovo. Samozrejme, v osadách je to asi horšie. Ale v súčasnosti vidíš Rómov pracovať, takže ľudia menej rozprávajú o tom, že sú leniví a nepracujú.“
Prejavy diskriminácie alebo rasizmu sa viac prejavujú na východnom a strednom Slovensku, tvrdí Pollák. Podľa neho je možné, že je to práve tým, že v týchto oblastiach žije veľa Rómov a ľudí, ktorí robia zlo. Avšak podstatné je to, že zlo nerobia len ľudia z rómskych komunít. No tento obraz je prilepený každému Rómovi priamo na čelo, myslí si bývalý splnomocnenec.
Ďalším problémom štátu a rôznych predsudkov sú rómske deti. Samozrejme, vinu za ich nesprávnu výchovu nesú rodičia, no podľa dát je jednoznačné, že rómske deti majú potenciál prosperovať. „Deti, keď prídu do iného systému vzdelávania, či už anglického, belgického alebo dokonca kanadského, tak začnú prosperovať a zakončia svoju vzdelávaciu púť univerzitným vzdelaním. Je to zrkadlo pre spoločnosť a pre štát,“ uviedol Pollák.
Akú rolu v tejto problematike zohrávajú médiá?
Médiá podľa Tomáša ukazovali Rómov v zlom svetle a negatívnom kontexte – krádeže, rôzne potýčky a podobne. Myslí si, že to automaticky znamená to, že či chceš alebo nie, do podvedomia sa ti dostáva, že Rómovia sú zlí.
„Ja by som zmenil to, že keď sa stane niečo zlé, nie je to vina národnosti ani rasy. Vidíme to bežne, niečo sa stane a ľudia si povedia no jasné, cigáň alebo no jasné, Ukrajinec. A už píšu negatívne komentáre. Je to však o jednotlivcovi, nie o celej komunite. Keď spraví niečo zlé niekto z majority, nehovorí sa hneď, že Slováci sú kriminálnici,“ vysvetlil.
Na Slovensku sa mu aj napriek pár nepríjemnostiam, ktoré zažil, žije dobre. Má veľa pozitívnych skúseností a vo výsledku si nemyslí, že Slováci sú rasisti. Jeho najväčším snom je, že chce, aby mladí ľudia boli úprimne šťastní a neodchádzali zo Slovenska. „Nemôžeme hovoriť, že je všetko zlé, musíme sa snažiť spraviť také podmienky, aby tu mladí zostávali a niečo pre nich robiť. To je môj najväčší sen.“
Podľa Polláka je na Slovensku veľa novinárov, ktorí k téme o Rómoch začali pristupovať rozumne, no stále sa nájdu aj takí, ktorí z tejto problematiky robia tému, ktorá môže predávať ich médium.
Bývalý splnomocnenec považuje za dôležité Rómov motivovať, aby ich dostali na pracovný trh. „Buď to niekomu prikážete, alebo ho budete motivovať. A ja skôr prikláňam k motivácii zamestnávateľov. Čiže aby vytvárali pracovné príležitosti presne pre túto komunitu.“
Čítajte viac z kategórie: Inšpiratívne príbehy