Detox tela – vaša cesta k zdravému životnému štýlu
Určite ste už počuli o zázračných detoxoch – špeciálnych diétach či kúrach, ktoré, ako mávnutím čarovného prútika, očistia vaše telo od toxínov. Možno budete prekvapení, no nič také neexistuje. Jednoducho sa vykašlite na tieto extrémy, ktoré, v konečnom dôsledku, môžu napáchať viac škody ako úžitku.
K detoxikácii tela je potrebné pristupovať ako k dlhodobému procesu, naše telo má totiž prirodzenú schopnosť detoxikovať sa – dokáže to urobiť samé, avšak na nás je, aby sme túto činnosť jednotlivým orgánom umožnili. Ako? Správnou stravou, kvalitnými výživovými doplnkami, dostatočnou hydratáciou, pravidelným pohybom a nepodceňovaním spánku či meditačných cvičení.
Hydratácia
Detoxikácia organizmu a jej úspešnosť, do veľkej miery, závisí od množsta vody, ktorú vypijeme. Voda totiž nielenže hydratuje náš organizmus, ale tiež podporuje trávenie, pomáha pri obnove buniek, podporuje správnu funkciu našich svalov, pozitívne vplýva a reguluje našu telesnú teplotu a, samozrejme, odvádza nežiadúce toxíny z nášho tela.
Odporúčnaný denný príjem vody závisí od viacerých faktorov, avšak vo všeobecnosti sa ženám odporúča denne prijať v priemere 2,5l vody a mužom 3,5l vody. A vyhýbajte sa sladeným nápojom, čistú vodu nimi jednoducho nenahradíte. Ak ste však tvrdými odporcami čistej vody bez príchute – skúste si do nej pridať šťavu z citróna či iné ovocie, ktoré máte radi.
(Harvard Health. (2016). How much water should I drink a day? – Harvard Health. [online] Available at: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-much-water-should-you-drink [Accessed 31 Oct. 2024].)
Pravidelný pohyb
Pohyb nie je len o chudnutí, spaľovaní kalórií a posilňovaní svalov – má obrovský vplyv aj na detoxikáciu nášho organizmu. Pri fyzickej aktivite sa aktivuje lymfatický systém, ktorý pomáha telu odstraňovať odpadové látky. Cvičením sa tiež zlepšuje cirkulácia krvi, čím sa urýchľuje transport živín a kyslíka do všetkých buniek v tele, a zároveň sa urýchľuje odplavovanie toxínov.
Beh, bicyklovanie, rýchla chôdza, pilates – skúste zaradiť do svojich aktivít aspoň 30 minút pohybu denne a jeho pozitívny vplyv na váš organizmus rozhodne pocítite.
(World (2019). Physical activity. [online] Who.int. Available at: https://www.who.int/health-topics/physical-activity#tab=tab_1 [Accessed 31 Oct. 2024].)
Dostatok spánku
Počas kvalitného a ničím nerušeného spánku v našom tele prebiehajú procesy, ktoré sú nevyhnutné pre zbavovanie sa toxínov. Pri takomto nočnom detoxe sú kľučovými hráčmi práve lymfatický a glymfatický systém. Spite preto minimálne 7 hodín denne, skúšajte realxačné cvičenia a pred spaním sa vyhýbajte modrému svetlu.
V dôsledku nedostatočného spánku dochádza v mozgu k nahromadeniu toxínov, ktoré majú priamy vplyv na súsetredenie, pamäť a, z dlhodobého hľadiska, môžu viesť aj k závažným ochoreniam.
Zmena jedálnička
Počas detoxikácie vášho tela by mala byť strava, ktorú prijímate pestrá, vyvážená, zdravá a plná živín, ktoré podporia detox tela. Základom je konzumovať dostatok vlákniny, antioxidantov a hydratáciu zabezpečiť pitným režimom založeným na vode a bylinkových čajoch. Počas detoxu sa odporúča vyhnúť sa spracovaným potravinám, rafinovanému cukru, alkoholu a kofeínu, ktoré zbytočne zaťažujú pečeň a môžu spomaliť detoxikačný proces.
Obmedzte príjem soli a do jedálnička pridajte čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré sú bohaté na vitamíny podporujúce imunitu. Nezabúdajte na zelené potraviny, napríklad špenát, avokádo či kel – obsahujú totiž chlorofyl, ktorý pomáha odvádzať toxíny z tela. Biele pečivo vymeňte za celozrnné, pretože je ľahšie stráviteľné a obsahuje viac vlákniny.
(Torrens, K. (2024). What is a detox diet? [online] Good Food. Available at: https://www.bbcgoodfood.com/health/wellness/what-detox-diet [Accessed 31 Oct. 2024].)
Obmedzenie alkoholu
Ak chcete vaše telo zbaviť toxínov – jednoducho ich prestaňte prijímať. Detoxikácia pečene nebude úspešná, kým sa nerozhodnete úplne obmedziť príjem alkoholu. Alkohol však nemá negatívny vplyv iba na vašu pečeň – negatívne pôsobí aj na kvalitu vášho spánku, spomaľuje metabolizmus, oslabuje imunitný systém, môže spôsobovať psychické problémy, problémy s koncentráciou, anémiu, u žien môže dokonca zvýšiť riziko neplodnosti.
Existuje množstvo výskumov, ktoré potvrdzujú škodlivý vplyv alkoholu na ľudský organizmus, preto by ste sa mu, minimálne počas procesu, kedy sa vaše telo snažíte očistiť od toxínov, rozhodne mali vyhýbať.
(Medlineplus.gov. (2024). Health risks of alcohol use : MedlinePlus Medical Encyclopedia. [online] Available at: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000494.htm [Accessed 31 Oct. 2024].)