Detské pohotovosti končia, Dolinková ich chce nahradiť „doplnkovými“ službami. Takto majú fungovať
- Slovensko bojuje s nedostatkom pediatrov
- Od júla zanikne 15 detských pohotovostí
- Rezort zdravotníctva, ZMOS aj zástupcovia pediatrov hľadajú riešenie
- Slovensko bojuje s nedostatkom pediatrov
- Od júla zanikne 15 detských pohotovostí
- Rezort zdravotníctva, ZMOS aj zástupcovia pediatrov hľadajú riešenie
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) chce o rušení detských ambulantných pohotovostí naďalej rokovať aj so samosprávou. Pripustila i možné zriadenie doplnkových bodov. Rokovať by sa malo aj o skrátení ordinačných hodín pohotovostí.
Ako deklarovala po pondelkovom stretnutí so zástupcami pediatrov a Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), cieľom rezortu je zachovať dostupnú a kvalitnú zdravotnú starostlivosť i pri poskytovaní ambulantnej pohotovostnej služby.
„Počas predchádzajúcich niekoľko dní, sme mali možnosť počuť viaceré vyjadrenia o tom, ako ZMOS reaguje na to, že od novembra tohto roka má vstúpiť do platnosti vyhláška, ktorá ruší niektoré pevné body ambulantnej pohotovostnej služby. Dovolila som si zvolať toto rokovanie, aby sme si vysvetlili kritické body a vyjadrenia jednej aj druhej strany,“ povedala počas tlačovej konferencie Zuzana Dolinková.
Stretnutie tiež ocenil predseda ZMOS-u Jozef Božík. „Ide o historicky prvé rokovanie medzi ZMOS-om a pediatrickou spoločnosťou. V procese diskusie chceme pokračovať. ZMOS má výhrady voči tomu, že sa rušia pevné body, ale nie k tomu, že by pediatri nechceli slúžiť. Máme výhrady k tomu, že sa, žiaľ, v systéme zdravotníctva urobilo málo.“
Jozef Božík tiež priznáva, že je pravdou, že sú stále v procese diskusií s pediatrami v regiónoch, ktoré sú dotknuté. „Snažíme sa nájsť nejaký model, ktorý by zachoval istú formu dostupnosti ambulantnej starostlivosti. Uvedomujeme si, že nie každý bod, či už pevný alebo doplnkový sa dá zachovať, pretože pediatrov je málo,“ povedal Božík.
Rokovania budú pokračovať
Šéfka rezortu tiež poznamenala, že ďalšie stretnutie, tentokrát aj s primátormi 15 miest, bude v dohľadnej dobe, pravdepodobne po Veľkej noci. Faktom však naďalej ostáva, že od júla zanikne 15 detských pohotovostí. Podľa ministerky Zuzany Dolinkovej by sa dali zriadiť tzv. doplnkové pohotovosti s kratšími ordinačnými hodinami.
Zriadenie doplnkových bodov s kratšími ordinačnými hodinami v lokalitách, kde majú ambulantné pohotovosti zaniknúť, by za kompromis považoval aj predseda ZMOS Jozef Božik.
„Je to istá cesta, akým spôsobom vyjsť v ústrety jednak tomu, že pediatrov je menej a tomu, aby sme aj my v jednotlivých lokalitách vedeli zabezpečiť aj tú pohotovostnú službu, najmä počas víkendov alebo popoludní v čase možno do 17.00 alebo 18.00 h,“ dodal.
Spoločne so šéfkou Slovenskej spoločnosti primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) Elenou Prokopovou ocenili konštruktívnosť rokovania. Tá vysvetlila, že plánované zmeny sú potrebné pre zachovanie dostupnosti zdravotnej starostlivosti.
Dolinkovú kritizuje expert na zdravotníctvo PS
Ministerka zároveň potvrdila, že rokovať sa má aj o skrátení ordinačných hodín v ambulantných pohotovostiach. „Pokiaľ nájdeme podporu a budeme rokovať aj s nemocnicami, tak ja si viem predstaviť, že predložíme návrh na skrátenie ordinačných hodín ambulantnej pohotovostnej služby do 20.00 h,“ podotkla.
V prípade, že by k skráteniu došlo, chce predstaviť riešenie, aby neprišlo k preťaženiu urgentov v nemocniciach. Odmietla však zvýšenie poplatkov.
Ako informuje TASR, optimalizácia siete detských ambulantných pohotovostí a skrátenie ich ordinačných hodín podľa experta na zdravotníctvo nestačia. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková by mala predstaviť väčší plán na stabilizáciu pediatrie.
Skonštatoval to podpredseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Oskar Dvořák (PS) s tým, že pre nedostatok personálu môžu o chvíľu začať zanikať nielen pohotovosti, ale aj ambulancie.
„Ak sa nič nezmení, do roku 2030 budeme mať o stovky pediatrov a pediatričiek menej. Nehovoriac o akútnom nedostatku sestier aj v ambulanciách. Ministerka napriek tomu ani pol roka po voľbách neprišla s konkrétnymi opatreniami na odvrátenie takejto katastrofy,“ poznamenal.
Od júla zanikne 15 detských pohotovostí
Sieť detských ambulantných pohotovostí sa má v troch fázach zredukovať. V prvej fáze zaniklo šesť pohotovostí, ktoré nemali prevádzkovateľa. Ďalších desať bodov APS má byť vypustených od júla 2024. Tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024.
Ako sme ťa nedávno informovali, detskí pacienti tak budú musieť z menších miest dochádzať do tých väčších a za ošetrením budú musieť dochádzať desiatky kilometrov navyše.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva