Detskí lekári idú totálne na doraz. Ich naliehavá výzva rodičom sa virálne šíri
- Situácia v ambulanciách je kritická už niekoľko rokov
- Vo vysokej chorobnosti sa treba vyhýbať hromadným akciám
- Situácia v ambulanciách je kritická už niekoľko rokov
- Vo vysokej chorobnosti sa treba vyhýbať hromadným akciám
Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook v príspevku informuje, že nielen na Slovensku, ale aj vo všetkých európskych krajinách je chorobnosť detí v extrémnych rozmeroch. Spoločnosť požiadali, „aby si uvedomila, že táto závažná situácia sa dá zvládnuť len spoločným úsilím a spoluprácou“.
Pozornosť upriamujú aj na to, že na Slovensku je až o jednu tretinu menej pediatrov, ako by malo byť nevyhnutné pre správnu zdravotnú starostlivosť o deti. Ich príspevok na facebookovej stránke rezortu zdravotníctva do času uverejnenia tohto článku zdieľalo viac ako 1 000 ľudí.
„Väčšina primárnych pediatrov má v starostlivosti o stovky pacientov viac ako je optimálny počet detí, často aj dvojnásobok. Popri každodennej práci v detských ambulanciách výrazne poddimenzované počty pediatrov musia zabezpečovať aj ambulantnú pohotovostnú službu 7 dní v týždni. Polovica primárnych pediatrov na Slovensku je starších ako 65 rokov,“ píše rezort zdravotníctva v príspevku.
Nie je novinkou, že situácia v ambulanciách je kritická už niekoľko rokov. Ministerstvo upovedomuje občanov, že pediatri nie sú tí, ktorí by mali byť za tento stav zodpovední. Nápor na detských lekárov je v dnešnej dobe bezprecedentný. Ako uvádzajú, „denne ošetria aj 60 – 80 detí, mnohým rodičom poradia telefonicky, mailom a podobne“.
https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/pfbid02mUHLXXkrXvTqdzDi8CSKU8ZmybKG4PytFsz9TFAbp2HXTWo6UzMX1z7oSLkWRbnql
Naša starostlivosť je jedna z najlepších v EÚ
„Dôrazne žiadame celú slovenskú spoločnosť, obzvlášť médiá, aby si pred vyjadrovaním alebo publikovaním informácií overili všetky okolnosti a zvažovali svoje vyjadrenia na prácu pediatrov. Neúplné a nespravodlivé hodnotenia znevažujú úsilie a motiváciu pediatrov, tých starších, ale aj tých v produktívnom veku, čo zostali ešte na Slovensku, naďalej pracovať v týchto extrémne ťažkých podmienkach a zabezpečovať zdravotnú starostlivosť o naše deti. Stále je jedna z najlepších v EU,“ žiada ministerstvo zdravotníctva.
Ministerstvo zhrnulo do piatich bodov, ako pristupovať k zdraviu detí zodpovednejšie.
- Vo vysokej chorobnosti sa treba vyhýbať hromadným akciám, kde je veľa detí či dospelých.
- Pre rodičov: ak majú deti príznaky ochorenia, je dobré nechať ich v pokoji a pokojnom režime, doma. Zmiernia sa tak príznaky prechladnutia, chrípky alebo iných ochorení. Momentálne je priebeh ochorenia zdĺhavejší a búrlivejší, ako sme boli zvyknutí.
- Lekára, pediatra, treba kontaktovať v prípade, ak sú obavy o dieťa vážne pre jeho zhoršujúci sa stav – ak sú príznaky miernejšie, no trvajú dlhšie ako 7 – 10 dní, taktiež je potrebné kontaktovať pediatra.
- Dieťa treba doma poriadne doliečiť, neposielať ho do školy či na krúžky, ak sú jeho príznaky po chorobe stále badateľné. Organizmus potrebuje dostatočný čas na zotavenie sa po chorobe.
- Pri navštívení a vyhľadávaní pediatra je naozaj veľmi dôležité zvážiť či ho potrebujeme. Zabezpečíme tak lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre tie deti, ktoré to potrebujú urgentnejšie.
Lekári v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) nahlásili tento týždeň regionálnym úradom verejného zdravotníctva 10 958 akútnych respiračných ochorení. V porovnaní s minulým týždňom stúpla chorobnosť o 12,07 %.
V TSK pre ochorenia zatvorili viac ako 100 škôl. Informovala o tom trenčianska regionálna hygienička Ľudmila Bučková. Z celkového počtu respiračných ochorení bolo 2 818 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia. V porovnaní s minulým týždňom stúpla chrípková chorobnosť o 41 percent.
Najvyššia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia bola tento týždeň v TSK v okrese Partizánske, kde dosiahla úroveň 4 237 ochorení na 100 000 obyvateľov. Najnižšia chorobnosť bola v okrese Považská Bystrica (2 104 ochorení na 100 000 obyvateľov).
Z dôvodu zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení museli tento týždeň zatvoriť v Trenčianskom samosprávnom kraji 64 materských, 41 základných a jednu strednú školu. Lekári v TSK nahlásili tento týždeň aj 86 ochorení na COVID-19. Najviac ochorení na nový koronavírus bolo v TSK v okrese Prievidza (26), najmenej v okrese Partizánske (dve).
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: FB/Ministerstvo zdravotníctva SR, TASR