Dezinformácie valcujú internet. Najpopulárnejšie problémové video vymazal sám YouTube
- Na rozhodnutie voličov vplýva viacero faktorov
- Internetom sa však šíri viacero dezinformačných videí
- To najpopulárnejšie vymazal samotný YouTube
- Na rozhodnutie voličov vplýva viacero faktorov
- Internetom sa však šíri viacero dezinformačných videí
- To najpopulárnejšie vymazal samotný YouTube
Termín predčasných volieb do Národnej rady SR je už za dverami a politická kampaň jednotlivých politických strán je v plnom prúde. Na rozhodnutie voličov však nemá vplyv iba obsah samotnej kampane politických strán a ich predstaviteľov, ale aj informácie z bublín, v ktorých sa v online priestore pohybujú.
Organizácia GLOBSEC plánuje až do volieb monitorovať situáciu a analyzovať najpopulárnejšie príspevky z pohľadu interakcií naprieč štyrmi skupinami na najpopulárnejšej sociálnej sieti slovenského internetu – Facebooku. Týmito skupinami sú Problematické zdroje, Pro-demokratickí aktéri, Štátne inštitúcie a Maďarská menšina.
Najpopulárnejšie video stiahol zo svojej stránky samotný YouTube
V týždni od 29. júla do 4. augusta dominovali najmä Facebook stránky Zomri a Hoaxy a podvody – Polícia SR. Najrozšírenejšou témou bola Ukrajina a vyvracanie dezinformácií v súvislosti s ruskou inváziou na jej území. Najpopulárnejším príspevkom je však video s dokumentárnym filmom šíriace konšpiračné teórie o prezidentovi Zelenskom. Významné miesto zastávala aj satira o politických aktéroch.
Najpopulárnejší príspevok tohto týždňa naprieč všetkými monitorovanými skupinami je od českej stránky Otevři svou mysl, ktorá má dosah aj na slovenské publikum. Príspevok obsahuje video, ktoré je prvou časťou dokumentárneho filmu od Scotta Rittera, známeho amerického dezinformátora a usvedčeného delikventa, s názvom Agent Zelenskyj.
Video je dabované v češtine a opisuje konšpiračné teórie o tom, ako sa prezident Zelenskyj dostal k moci. Druhá časť tohto dokumentárneho filmu bola zverejnená aj na sociálnej sieti YouTube, ktorá ho stiahla vzhľadom na to, že porušoval zmluvné podmienky siete.
Video podporuje dlhodobý naratív dezinformačnej scény, ktorá podrýva podporu Ukrajiny prostredníctvom znižovania dôveryhodnosti v prezidenta Zelenského.
Interakcie hýbu slovenským internetom vo veľkom
Výsledky monitoringu sú z obdobia 29.7. a 4.8. 2023 a pochádzajú z nástrojov CrowdTangle a Gerulata. Bolo monitorovaných štyri skupiny Facebook stránok:
- Problematické zdroje: 158 stránok definovaných ako šíriace sporný obsah a ďalšie relevantné stránky v slovenskom jazyku.
- Pro-demokratickí aktéri: 90 stránok mimovládnych organizácií, think-tankov a ďalších, podporujúcich demokratické hodnoty.
- Štátne inštitúcie: 34 stránok štátnych orgánov publikujúcich v slovenskom jazyku s cieľom zvyšovania informovanosti verejnosti.
- Maďarská menšina: 38 stránok v maďarskom jazyku pre maďarskú menšinu na Slovensku, vrátane médií a politikov.
V týchto skupinách boli niektoré stránky v českom jazyku a žiadne politické strany kandidujúce v nadchádzajúcich voľbách. Analýza sa sústredila na príspevky s najvyšším počtom interakcií. Grafy ukazujú dáta z tohto obdobia a analyzujú interakcie medzi skupinami.
Analýza má za cieľ poskytnúť prehľad o najpopulárnejších aktéroch a príspevkoch na Facebooku v predvolebnom období na Slovensku.
Problematické zdroje v monitoringu tento týždeň získali viac ako dvojnásobok interakcií (súčet reakcií, komentárov a zdieľaní) v porovnaní s najpopulárnejšími príspevkami vo zvyšku monitoringu.
Je tomu tak aj napriek skutočnosti, že najpopulárnejšia stránka v skupine Pro-demokratickí aktéri – Zomri – má viac sledovateľov (401-tisíc) ako všetky stránky s top 3 príspevkami v skupine Problematické zdroje dokopy (Otevři svou mysl: 15-tisíc, Televízia Slovan: 68-tisíc, Matovičov cirkus: 86-tisíc).
Na štruktúre interakcií môžeme vidieť, že podiel zdieľaní na interakciách je pri Problematických zdrojoch až 42 %, pričom pri Pro-demokratických aktéroch sú to iba 4 % a až 91 % tvoria reakcie.
Práve enormným zdieľaním príspevkov jednotlivcami sledujúcimi problematické zdroje na Facebooku získavajú stránky so sporným obsahom významný dosah a možnosť šíriť dezinformácie smerom k voličom aj predvolebnom období.
Zdroje: Facebook/Otevři svou mysl, GLOBSEC