Dezinformátori majú Slovákov vo vačku, 52 % z nich verí, že svet riadia tajné elity
- Vyplýva to z prieskumu Globsecu
- Liberálnu demokraciu považujeme za hrozbu a ani nevieme, čo je to
- Vyplýva to z prieskumu Globsecu
- Liberálnu demokraciu považujeme za hrozbu a ani nevieme, čo je to
Viac ako polovica Slovákov, až 52 percent, verí, že svetové dianie neurčujú volení zástupcovia, ale tajné skupiny. Až 49 % z opýtaných Slovákov by privítalo autokratický režim so silným lídrom. Vyplýva to z prieskumu Globsec Trends 2022, ktorého výsledky dnes predstavila organizácia Globsec na tlačovej besede.
Liberálna demokracia je hrozba
Oproti minulému roku sme sa v rozoznávaní hrozieb a dezinformácií takmer nikam neposunuli. Zmenu síce vidno vo vnímaní Ruska a Vladimira Putina a tiež pozitívnejšie vnímame NATO, no čo sa týka konzumácie dezinformácií, sme na tom rovnako, ak nie horšie.
Liberálnu demokraciu vnímajú Slováci ako hrozbu. 80 % opýtaných Slovákov podporuje demokraciu, no pri otázke podpory pre liberálnu demokraciu bola podpora už len 59 %. Pri otázke o hrozbách pre našu identitu a hodnoty až 54 % Slovákov (najviac v regióne) odpovedalo, že liberálnu demokraciu považuje za hrozbu.
Liberálna demokracia a demokracia však nie sú dve rozdielne veci, znamenajú presne to isté. „Vidno akúsi averziu voči slovíčku liberálna, aj keď hovoríme o rovnakej veci. Možno by sme mali prestať používať slovíčko liberálny, keďže dezinformačná scéna ho démonizuje,“ hovorí spoluautorka štúdie Dominika Hajdu.
Celková spokojnosť s demokraciou v regióne vzrástla, na Slovensku sa prakticky nezmenila. „Vysvetľujeme si to tým, že u našich susedov, v demokratickej krajine, prebieha vojna a uvedomili sme si, že žijeme v mieri,“ hovorí Dominika Hajdu.
Značná časť Slovákov, až 49 %, by súhlasilo s tým, že nepotrebujeme voľby, ale radšej silného lídra, teda autokrata. V inej otázke, ktorá zisťovala súhlas s demokraciou, podporilo tento systém až 76 %.
Podpora Ruska a Vladimira Putina však klesla všade v regióne, vrátane Slovenska. „Vladimira Putina a Rusko zrejme nevnímame ako autokrata, ktorý útočí na demokratickú krajinu,“ hovorí Dominika Hajdu.
Konšpirácie kvitnú
Prieskum Globsecu ukázal príšerný stav Slovenska, čo sa týka viery v konšpiračné teórie. Až 54 % Slovákov verí konšpiráciám a manipulatívnym naratívom.
„Pýtali sme sa na tvrdenia ako napríklad: Veríte v to, že svet ovládajú tajné elity, či demokracia v skutočnosti neexistuje a podobne. Je to akoby zakorenené v spoločnosti, nezaznamenali sme oproti minulému roku žiadny posun,“ vysvetľuje Hajdu.
Približne 45 % opýtaných Stredoeurópanov si myslí, že demokracia ani neexistuje, pretože v svet v skutočnosti riadia tajné elity (na Slovensku je to 52 %). Iba 34 % opýtaných Slovákov verí štandardným médiám, 56 % im neverí.
„Nemá to nič spoločné s kvalitou médií, ale s prebujnelosťou dezinformačnej scény. Pozitívnou bodkou je, že väčšina opýtaných súhlasí s blokovaním a odstraňovaním ruskej propagandy, súhlasí s tým až 70 % opýtaných,“ dodáva analytička.
Dezinformácie a vojna
Vojna na Ukrajine ovplyvnila vnímanie EÚ, NATO, ale aj Ruska a Vladimira Putina. Celková podpora NATO a EÚ v regióne strednej a východnej Európy vzrástla zo 71 % na 97 %. Najväčším skokanom je Česko, podpora NATO sa vyšplhala z 66 % na 80 % oproti minulému roku.
Väčšina Stredoeurópanov podporuje zotrvanie v EÚ, no Slováci musia vytŕčať z radu ešte aj tu. Až 30 % Slovákov, čo je najviac v regióne, považuje EÚ za hrozbu pre ich identitu a hodnoty.
Pyšní nie sme ani na výsledky pri otázke, kto je zodpovedný za vojnu na Ukrajine. Na Slovensku 51 % opýtaných považuje Rusko za agresora, 28 % si myslí, že to Západ vyprovokoval Rusko. Až 16 % opýtaných Slovákov (druhý najhorší výsledok po Maďarsku) je presvedčených, že príčinou vojny na Ukrajine je utláčanie ruskojazyčného obyvateľstva na Donbase.
V celom regióne až 65 % opýtaných ľudí potvrdilo, že Rusko považuje za hrozbu. Vlani to bolo len 32 %. Medzi krajinami sú však veľké rozdiely. Napríklad až 90 % respondentov v Poľsku považuje Rusko za hrozbu, na Slovensku je to 62 % a napríklad v Bulharsku je to len 33 %.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Globsec