Diabetikom svitá na lepšie časy. Vedci vymysleli spôsob, ako sa úplne zbaviť injekčného aplikovania inzulínu
- Chronické metabolické ochorenie, známe ako cukrovka, je dobre známa aj v našich končinách
- Injekčné podávanie inzulínu môže byť v mnohých prípadoch dosť otravné a problematické
- Vedci z MIT prišli s tabletkou budúcnosti, ktorá môže cukrovkárom výrazne spohodlniť život
- Chronické metabolické ochorenie, známe ako cukrovka, je dobre známa aj v našich končinách
- Injekčné podávanie inzulínu môže byť v mnohých prípadoch dosť otravné a problematické
- Vedci z MIT prišli s tabletkou budúcnosti, ktorá môže cukrovkárom výrazne spohodlniť život
Stovky miliónov ľudí na celom svete trpí cukrovkou. Ich telá nedokážu správne produkovať alebo spracovávať inzulín, a preto si musia v pravidelných intervaloch podávať injekčnými striekačkami lyofilizovaný inzulín. Teraz sme sa možno dočkali prelomového objavu, za ktorým stoja výskumníci z MIT.
Svetu ukázali riešenie budúcnosti: inteligentnú pilulku s názvom SOMA, čo znamená samo-orientujúci sa milimetrový aplikátor, ktorý uvoľňuje periodické dávky inzulínu do žalúdka prostredníctvom integrovanej ihly.
„Pevne veríme, že tento nový druh kapsuly by mohol jedného dňa pomôcť diabetickým pacientom alebo možno všetkým, ktorí potrebujú liečbu, ktorú je možné aplikovať len injekčne alebo infúziou.“ povedal Robert Langer, profesor a autor štúdie z MIT
Tvar obalu tabletky zabezpečí, že zostane vždy vo vertikálnej polohe. Tento na prvý pohľad bezvýznamný fakt je kľúčom celého procesu. Pilulka musí ostať vo vertikálnej polohe preto, aby vždy udržiavala kontakt s vnútornou stenou žalúdka. Tvar pilulky je inšpirovaný pancierom korytnačky leopardej, vďaka ktorému sa vie vždy otočiť na nohy, a to aj v prípade, keď sa prevráti na chrbát alebo na bok.
Obsahom tabletky je presne ten istý druh lyofilizovaného inzulínu, ktorý sa nachádza v súčasných inzulínových injekčných prípravkoch. Proces, kedy sa inzulín po kontakte so stenou žalúdka úplne uvoľní, trvá približne hodinu. Následne pilulka bezpečne prejde cez tráviaci trakt a telo ju vylúči.
Vedci prostredníctvom pokusoch na ošípaných potvrdili, že tabletka úspešne uvoľňovala inzulín a všetko prebiehalo tak, ako malo. Táto skutočnosť taktiež potvrdzuje to, že diabetikom svitá na lepšie časy a mohla by do budúcna naozaj ovplyvniť spôsob podávania chýbajúceho inzulínu.
„Nehovoríme o postupnom zlepšovaní absorbcie inzulínu, čo je to, čo doteraz urobila väčšina výskumníkov v tejto oblasti. Toto je zďaleka najrealistickejšia a najdôležitejšia prelomová technológia, ktorá bola doteraz zverejnená v oblasti orálneho aplikovania“ uviedla pre MIT News nadšene Maria José Alonso, profesorka biofarmaceutickej a farmaceutickej technológie z Univerzity Santiago de Compostela v Španielsku.
zdroj: futurism.com; news.mit.edu