DiCaprio mohol v Titanicu prežiť, tvrdí roky časť fanklubu. Jeho tvorca spravil výskum, aby našiel odpoveď
- Záver Titanicu dodnes vzbudzuje otázky
- Fanúšikovia si myslia, že mohli prežiť obaja protagonisti
- Cameron tvrdí, že jeho výskum dokázal opak
- Záver Titanicu dodnes vzbudzuje otázky
- Fanúšikovia si myslia, že mohli prežiť obaja protagonisti
- Cameron tvrdí, že jeho výskum dokázal opak
Film o najlegendárnejšej lodi v histórii námorníctva, Titanicu, je už dnes kultovkou, ktorú si videl ty, tvoji kamaráti a aj vaše vzdialené rodiny. Inými slovami, každý. Dojímavý príbeh o láske a tragédii je však už desiatky rokov poznačený búrlivou debatou o jeho vyvrcholení.
Ak si spomínaš, na úplnom konci filmu sa nachádza scéna, ktorá nejednému divákovi naženie slzy do očí. Nepotopiteľný gigant sa, paradoxne, už takmer potopil a dvojica hlavných postáv bojuje o svoj život na kúsku dreva, ktoré ich delí od ľadového oceána. Jack miesto na improvizovanom rafte obetavo prenechá práve svojej milovanej Rose.
Jack tak uviazne v mrazivej vode a po niekoľkých minútach, žiaľbohu, umiera a jeho bezvládne telo sa potopí do nekonečnej hlbiny. Dojímavé, famózne, bravúrne, emocionálne, no najmä kontroverzné. Mnohí z divákov si totiž počas dlhých rokov existencie filmu kládli otázku – nemohol Jack predsa len prežiť?
Jack mohol žiť
Kameňom úrazu je pritom spomínaný kúsok dreva, ktorý Rose zachránil vo finále život. Ak sa naň totiž pozrieš pozorne, mohlo by sa ti zdať, že Jack sa k svojej polovičke mohol pokojne zmestiť. Presne to sa rozhodla dokázať dvojica bádateľov v populárnej televíznej šou MythBusters, ktorú na Slovensku poznáme aj ako Ničitelia mýtov, informuje The Washington Post.
Spomínaná dvojica Jamie Hyneman a Adam Savage vtedy naozaj preukázala, že na improvizovanú loďku, presnejšie dvere, sa mohli zmestiť aj Rose, aj Jack. Stačilo by pritom, aby sa Jackov romantický záujem trošku posunul a ku spodku dverí priviazal svoju vestu.
Hlavným argumentom zástancov skutočného finále filmu bol totiž koncept zvaný vztlak. Aj keby bolo na dverách dostatok miesta pre obidvoch, plavidlo by totiž nevydržalo, keďže kombinovaná váha tiel dvoch protagonistov by na kus dreva tlačila smerom dole príliš silno na to, aby bolo schopné sa nadnášať.
Tento problém by však vyriešila spomínaná vesta, ktorá by naopak tlačila smerom zdola a zamilovaný pár by tak ostal nad hladinou. Je teda koniec svetoznámeho filmu nezmyselný? Nie tak celkom.
Argumentuje aj tvorca filmu
Aspoň to tvrdí samotný režisér snímky, James Cameron. Toho podľa IFL Science už od roku 1998 spomínaná debata hnevá, a preto sa rozhodol teóriu sám otestovať. Tvrdí pritom, že to, čo bolo vo filme vyobrazené, sa zhoduje so skutočnosťou.
„Vzali sme dvoch kaskadérov, ktorí mali rovnakú telesnú hmotnosť ako Kate a Leo, umiestnili sme na nich a do nich senzory, vložili sme ich do ľadovej vody a testovali sme, či by mohli prežiť,“ opísal režisér v rozhovore. „A výsledkom bolo, nie, nemohli prežiť obidvaja. Mohol prežiť len jeden,“ tvrdí Cameron.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Na konkrétnejšie odpovede si však budeme musieť počkať. Režisér Titanicu sľubuje, že všetky otázky budú zodpovedané v špeciáli, ktorý by mal svetlo sveta uzrieť už vo februári roku 2023. Nejde však o prvý vykonaný výskum vypovedajúci o podobnom výsledku.
Zrejme má pravdu
Na problematiku sa v roku 2018 pozrel aj britský denník The Guardian, ktorý tiež uzavrel, že pokiaľ chcela Rose prežiť, Jack sa musel obetovať. Na dvere sa pritom pokojne mohli zmestiť obidvaja – podľa denníka mal drevený raft rozmery približne 183 cm x 91 cm. Výška Leonarda DiCapria je 183 cm a Kate Winsletovej 169 cm. Ich kombinovaná šírka ramien by bola približne 76,3 cm, čiže priestor by nemal predstavovať problém.
Problematickejší je však už spomínaný vztlak. Ako ďalej vysvetľuje The Guardian, kus dubového dreva, na ktorom by sa plavili Kate a Leo, by bol v ľadovej slanej vode schopný uniesť váhu, ktorá by naň tlačila silou 2 490 newtonov. Dvojica by však spoločne vážila dostatočne veľa na to, aby vytvorila tlak v hodnote 3 184 newtonov.
Nepomohla by ani vyššie spomenutá vesta pripevnená ku spodnej časti plavidla. Aj najmodernejšie záchranné vesty totiž dokážu vyvinúť vztlak vo výške maximálne 275 N, čo by stále nebolo dosť na prežitie oboch našich hrdinov. Definitívnu odpoveď však zrejme ukáže len február.
Zdroje: The Washington Post, IFL Science, The Guardian