Diela Slováka obdivovali Ján Pavol II. či Alžbeta II. Zaujal svetové autority, no doma ho takmer nepoznáme
- Arthur Fleischmann bol umelec telom i dušou
- V roku 1977 sa stretol s kráľovnou Alžbetou II.
- Daroval jej plexisklo, ktoré získal od režiséra Kubricka
- Arthur Fleischmann bol umelec telom i dušou
- V roku 1977 sa stretol s kráľovnou Alžbetou II.
- Daroval jej plexisklo, ktoré získal od režiséra Kubricka
Zanechal po sebe odkaz, ktorý bude žiť navždy. Z histórie poznáme mnoho Slovákov hľadajúcich uznanie za hranicami rodnej krajiny. A viacerí sa do dejín ľudstva zapísali hrubými písmenami, aj keď o nich, žiaľ, veľmi nehovoríme.
Jedným z nich bol bez pochyby Arthur Fleischmann, umelec s fascinujúcim životným príbehom. Obdivovali ho tie najväčšie autority, vytváral najunikátnejšie sochárske výtvory a umeniu zasvätil takmer 70 rokov, čo zanechalo stopu vo viacerých častiach sveta.
Pôsobil totiž v šiestich krajinách na štyroch kontinentoch, ale domov sa už vrátiť nestihol. Stihol však veľa iných vecí, a aj keď o ňom až tak veľa nevieme, toto je príbeh chlapca židovského pôvodu, ktorého zážitky, skúsenosti a nadanie by si zaslúžili celovečerný film.
Chlapec so zlatými rukami
Narodil sa v roku 1896 v Bratislave. Jeho otec Šimon a matka Ružena boli židovského pôvodu. Žili v jednej domácnosti spoločne s ďalšími dvoma sestrami a tromi bratmi.
Arthur bol skvelým príkladom tvrdenia „to najlepšie na koniec“, pretože sa stal šiestym a zároveň posledným potomkom rodiny. Zo všetkých detí bol práve on najnadanejší vo všetkých smeroch. Ale jeho počiatočnú cestu sprevádzali poriadne tŕne, a tým najväčším bol jeho otec.
Chcel tvoriť, maľovať a prinášať do sveta umelecké diela. To sa nepozdávalo otcovi a najmladšiemu synovi preto napísal trochu iný životný scenár. Chcel od neho, aby začať študovať medicínu.
Na výber toho veľa nemal, a tak nastúpil na lekársku fakultu v Budapešti, odkiaľ neskôr prestúpil do Prahy na Karlovu univerzitu, kde v roku 1921 získal titul doktor medicíny so špecializáciou na dermatológiu.
S takouto skutočnosťou sa zmieriť nedokázal a popri lekárskej práci študoval na viedenskej Akadémii výtvarných umení. Práve tam započal kariéru sochára a po troch rokoch klinickej praxe vymenil lekársky plášť za keramiku.
Navštevoval sochársku dielňu majstra sôch, rakúskeho profesora Josefa Müllnera. Presadil sa takmer hneď a excelentný talent nedokázal prehliadnuť ani jeho otec, ktorý mu nakoniec vyslovil plnú podporu.
Prvým výtvorom bol reliéf venovaný 700-tisíc rakúsko-uhorským väzňom, ktorí zahynuli počas 1. svetovej vojny. Neskôr sa postaral o pamätník na stene pravoslávneho kostola. V roku 1935 bol dokonca jedným zo zakladajúcich členov Slovenskej akadémie vied a umení.
Nacizmus ho vyhnal do exotiky
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo musel Arthur Fleischmann odísť z rodného mesta?
- Čo sprevádzalo jeho exotický únik na Bali?
- Ako sa mu podarilo získať plexisklo od režiséra Stanleyho Kubricka?
- Ako vyzeralo jeho stretnutie s kráľovnou Alžbetou II.?
- Akými dielami sa preslávil po celom svete?
- Čo o svojom otcovi povedal syn Dominique?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti