Diera na bunde zarastie sama. Vedci vyvíjajú materiál podobný koži, ktorý sa dokáže hojiť
- V budúcnosti by mohlo byť oblečenie živým, samoopraviteľným materiálom
- Jediná huba by dokázala uspokojiť vegánske, environmentálne a módne chúťky
- V budúcnosti by mohlo byť oblečenie živým, samoopraviteľným materiálom
- Jediná huba by dokázala uspokojiť vegánske, environmentálne a módne chúťky
Skupina vedcov z Newcastle University a Northumbria University v Británii zistila, že tenké vlákna, ktoré sa podobajú na korene produkované niektorými hubami, môžu byť využité ako biologicky odbúrateľný materiál na nosenie, ktorý má dokonca aj schopnosť samoopravy.
Ako uvádza portál Science Alert, vedci sa vo svojich testoch zamerali na hubu Ganoderma lucidum, ktorá dokáže vytvoriť kožu z rozvetvených vlákien známych ako hýfy. Tie sa spolu prepletajú do štruktúry nazývanej mycélium.
Náhrada kože
Podľa vedcov by s trochou viac práce mohli krehké kože, ktoré dokáže vytvoriť spomínaná huba, mohli slúžiť ako náhrada kože. Uspokojili by tak vegánske, environmentálne a módne chúťky. Proces tvorby kože by však museli vedci nejakým spôsobom urýchliť a zintenzívniť.
„Výsledky naznačujú, že materiály mycélia môžu prežiť v suchom a oligotrofnom prostredí,“ píšu vedci vo svojom publikovanom článku.
Materiály na báze mycélia sa už dlhšie používajú v rôznych oblastiach, od stavebníctva až po textil. Pri procese výroby týchto materiálov sa však zabíjajú chlamydospóry – spóry húb, ktoré napomáhajú organizmu pri regenerácii.
Pevný materiál
Vedci využili nový prístup, kde kombinovali mycélia (tenké vlákna húb), chlamydospóry, uhľohydráty, bielkoviny a ďalšie živiny v tekutej forme, aby podporili rast kože.
Táto koža bola následne odstrániteľná a dala sa vysušiť, ale zatiaľ je príliš jemná a tenká na to, aby bola použitá ako odev. Vedci však veria, že budúce inovácie môžu viesť k tvrdšej koži, možno pomocou vrstvenia alebo plastifikácie s glycerínom.
Je ale dôležité poznamenať, že tento proces výroby nezničil spomínané chlamydospóry, ktoré by bolo možné oživiť, aby mohli rásť čerstvé hýfy na trhlinách v koži.
Materiál bol testovaný a ukázalo sa, že dokáže nahradzovať diery, ktoré v ňom boli vytvorené, ak bol umiestnený v podobných podmienkach, v akých bol pôvodne vyrobený. Materiál zostal rovnako pevný ako predtým, hoci bolo stále vidieť miesta, kde boli diery.
Náročný proces
„Schopnosť tohto regeneratívneho mycéliového materiálu liečiť mikro a makro defekty otvára zaujímavé budúce vyhliadky pre jedinečné aplikácie produktov pri náhradách koženého tovaru, ako je nábytok, automobilové sedadlá a módne oblečenie,“ píšu vedci.
Vedci tiež testovali hubu Pleurotus ostreatus, ktorá neobsahuje chlamydospóry. Ukázalo sa, že táto huba sa nedokáže samoliečiť rovnakým spôsobom ako predtým testovaný materiál, čo dokazuje, že to boli práve chlamydospóry, ktoré umožnili materiálu jeho regeneráciu.
Ide o mimoriadne dlhý a náročný proces. Preto si budeš musieť ešte počkať, pokým budeš mať na sebe oblečenie vyrobené z húb. Procesy hojenia a rastu aktuálne trvajú napríklad aj niekoľko dní, čo chcú vedci postupom času urýchliť.
„Skonštruované živé materiály zložené výlučne z buniek húb ponúkajú významný potenciál vďaka svojim funkčným vlastnostiam, ako je samozostavenie, snímanie a samoliečenie,“ píšu vedci.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, Wiley Online Library