Dieťa v Košiciach sa nakazilo zákernou chorobou z vodovodu. Boj s pliagou trval 2 mesiace

  • Nebezpečná baktéria sa vyskytla v košickom paneláku
  • U dievčatka doktori zistili tzv. legionársku chorobu
Dievčatko pije z pohára a baktéria legionella.
Ilustračné foto Freepik/@8photo, Flickr/Microbe World
  • Nebezpečná baktéria sa vyskytla v košickom paneláku
  • U dievčatka doktori zistili tzv. legionársku chorobu

Keď testovali vodu v ich byte, našli spomínanú baktériu, ktorá spôsobuje tzv. chorobu legionárov. Ako uvádza portál Korzár, táto baktéria by sa však v paneláku vyskytovať nemala.

„Lekárka jej chcela predpísať antibiotiká, ale malá ich už nedávno užívala, tak som požiadala o výtery a krvné testy. Z krvi jej vyšla baktéria Legionella pneumophila. Trvalo takmer dva mesiace, kým sme sa tej pliagy zbavili. Na legionellu zaberajú niektoré druhy antibiotík, ale nie všetky,“ opisuje Košičanka.

Prekvapivý zdroj baktérie

Košická rodina začala hľadať zdroj baktérie. Legionella môže byť v rôznych typoch pitnej vody a vyvoláva chorobu legionárov, ktorá ovplyvňuje predovšetkým dýchacie orgány.

Baktéria sa rozmnožuje vo vode s teplotou medzi 35 a 45 stupňami Celzia a jej šíreniu napomáha aj stojatá voda v potrubí. V panelákoch by sa to však nemalo vyskytovať.

„Som správcom vyše 40 rokov, ale nikdy v živote tu nebola legionella, ani Tepelné hospodárstvo Košice si to nepamätá, boli tiež prekvapení ako ja,“ uviedol Miron Simko, vedúci energetického a údržbárskeho strediska Stavebné bytové družstvo I Košice, pod ktoré spadá aj spomínaná bytovka. 

Negatívne vzorky až po prehreve

Stavebné bytové družstvo, ktoré zastrešuje bytovku, vysvetlilo, že problém riešilo spoločne s dodávateľom teplej vody, konkrétne s Tepelným hospodárstvom Košice.

„Urobili krátkodobé, myslím dvojhodinové prehriatie vody na 70 – 80 stupňov Celzia a potom kontrolné odbery,“ informoval Simko. 

Ako preventívny krok prehriali vodu v potrubiach na adrese Magurská 2, Kuzmányho 21, a tiež na Kapitána Nálepku 3 a 5.

Baktéria legionella.
zdroj: Picryl.com

Kontrolné testy už prítomnosť baktérie nepotvrdili.

„Zdôrazníme pri tom skutočnosť, že vzorky boli v našom prípade odobraté priamo laboratóriom. Všetky tieto vzorky z 15. januára 2024 boli negatívne. Pravidelné odbery vzoriek v celom meste vykonáva náš dodávateľ pitnej vody. Našej spoločnosti podľa platnej legislatívy nevyplýva povinnosť odoberať vzorky na legionellu,“ uviedol Miroslav Andrejco, námestník riaditeľa pre prevádzku a obchod Tepelného hospodárstva Košice.

„Aj keď legionella sa preukázala iba u nás, nechce sa mi veriť, že by nikde inde nebola. Rovnaký kašeľ a teploty malo veľa ľudí a susedov v okolí. Akurát, že kontrolné vzorky sa z iných miest brali až po prehreve vody, ktorý zničí túto baktériu,“ uviedla matka škôlkárky. 

Čo je nutné dodržiavať?

Táto baktéria potrebuje na prežitie vlhké miesta. Navyše, ak šetríme na ohreve vody a teplota vody je medzi 25 a 42 stupňami, môže to baktériu podporovať. Ľudia sa môžu nakaziť vdýchnutím malých kvapôčok vody, ktoré obsahujú túto baktériu, ako upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva, alebo veľmi zriedka, ak vdýchnu vodu.

„Aerosóly obsahujúce baktérie sa najčastejšie vytvárajú napríklad pri spustení sprchy, vo vírivkách, fontánach a v klimatizačných systémoch. Treba preto zabezpečiť, aby teplá voda dosahovala 50 až 55 stupňov Celzia a zaistiť v celom vodovodnom systéme jej cirkuláciu,” priblížila hovorkyňa úradu Daša Račková.

Úrad verejného zdravotníctva zdôrazňuje význam prevencie stojatej vody. Odporúča, aby ľudia pravidelne, aspoň raz týždenne, vypúšťali vodu z kohútikov a spŕch, ktoré sa dlho nepoužívali.

Dôležité je aj udržiavať sprchy a kohútiky v čistote a zbaviť ich slizu, povlaku a usadenín. Navyše, radí zabezpečiť dobrú izoláciu potrubia s teplou vodou, aby sa studená voda neohrievala nechcene.

Podobné prejavy ako chrípka

Ako sme ťa už v našom článku informovali, infektológ Peter Sabaka upozorňuje, že baktéria Legionella pneumophila môže spôsobiť aj zápal pľúc a patrí medzi štyri najčastejšie príčiny tohto ochorenia. 

na snímke je žena s chorobou
zdroj: Canva/DamirCudic

„Legionárska choroba zvyčajne postihuje ľudí vo veku nad 50 rokov a pacientov s oslabenou imunitou. Prejavuje sa zápalom pľúc, vysokou teplotou, kašľom, poruchami vedomia. Infekcia môže v niektorých prípadoch prerásť aj do sepsy a multiorgánového zlyhávania a v desatine prípadov môže končiť smrťou. Nevyhnutná je preto včasná liečba,“ povedal.

„U mladších ľudí môže legionella spôsobiť takzvanú pontiacku horúčku. Ide o miernejší prejav ochorenia, ktorý nespôsobuje totiž zápal pľúc. Má podobné prejavy ako chrípka, s ktorou sa zamieňa, a úmrtnosť je prakticky nulová. Ochorenie zvyčajne odíde samo bez toho, aby sa rozpoznalo,“ vysvetlil infektológ Peter Sabaka.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Korzár, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá