Dietológovia varujú pred nebezpečným trendom. Ľudia prepadli mukbangom

  • Mukbangy zaplavili internet a ľudia ich milujú
  • Tento trend, ktorý láme rekordy v sledovanosti, však môže byť škodlivý pre zdravie
mukbang
Ilustračný obrázok Freepik/wayhomestudio
  • Mukbangy zaplavili internet a ľudia ich milujú
  • Tento trend, ktorý láme rekordy v sledovanosti, však môže byť škodlivý pre zdravie

V súčasnosti sú ľudia schopní urobiť čokoľvek pre to, aby získali followerov na sociálnych sieťach. Rastúci záujem divákov o čoraz bizarnejšie veci tomu nepochybne napomáha, a tak sa slávnymi stávajú aj ľudia, ktorí by inak nemali čo ponúknuť. Presne týmto spôsobom sa na internete stali populárnymi mukbangy.

Slovo mukbang pochádza z kórejčiny a je spojením dvoch slov – „meokda“, čo znamená jesť, a „bangsong“, čo znamená vysielanie. V týchto videách zvyčajne uvidíš influencera sediaceho za stolom, na ktorom je neuveriteľné množstvo jedla. Influencer následne všetko toto jedlo konzumuje a zároveň sa pri tom rozpráva so svojím publikom.

Začiatky fenoménu 

Podľa Ústrednej organizácie pre štatistiku, ktorá patrí pod kórejské Ministerstvo hospodárstva a financií,  v roku 2023 7,83 milióna Kórejcov žilo v jednočlennej domácnosti, čo predstavuje až 34,5 % všetkých domácností. Toto číslo znamená 4,4 % nárast od roku 2022. Pri viacčlenných domácnostiach organizácia zaznamenáva opačný trend. Počet 4- a viacčlenných domácností sa znížil o 3,2 %.

Kórejci stravovanie považujú za spoločenskú aktivitu. Možno práve preto sa v roku 2010 na kórejskej streamovacej platforme AfreecaTV stal mimoriadne populárnym typ videí, v ktorých mladí ľudia sedeli pred kamerou a pri jedení rozprávali o tom, čo cez deň zažili. Milióny ľudí vďaka týmto videám mali pocit, že si majú s kým dať obed alebo večeru. A keďže osamelosť je fenomén, s ktorým zápasí obrovská časť populácie, videá sa postupne rozšírili do celého sveta.

Podľa Google Trends začalo slovo „mukbang“ stúpať vo vyhľadávaní na YouTube v roku 2015 a odvtedy sa rast nezastavil, práve naopak.  Vo webovom vyhľadávaní mukbangy dosiahli svoj vrchol na začiatku pandémie koronavírusu v roku 2020.

Nejde len o osamelosť 

Osamelosť nie je jediným dôvodom, prečo ľudia mukbangy sledujú. Podľa portálu Science ABC môžu byť mukbangy pre ľudí istou formou zábavy. Okrem zážitkov, ktoré tvorcovia pri jedení rozprávajú, mnohých divákov zaujímajú aj zvuky či samotný pohľad na jedlo.

ASMR mukbangy tvoria samostatný žáner. Zdôrazňujú rôzne zvuky, najčastejšie prežúvanie, mľaskanie alebo miešanie jedla. Tieto zvukové podnety môžu u ľudí vyvolávať príjemné pocity podobné mravčeniu, za ktoré môžu endorfíny. Tie sa pri sledovaní do tela vyplavujú po tom, čo mozog podnet vyhodnotí ako bezpečný a dôveryhodný. Endorfíny môžu následne spustiť uvoľňovanie dopamínu, hormónu šťastia, a oxytocínu, hormónu lásky.

Dietológovia sa trendu obávajú 

Štúdia z januára 2020, ktorá analyzovala viac ako 5000 mukbangových videí na YouTube, zistila, že práve najextrémnejšie videá majú najväčšiu sledovanosť. Ide o videá, ktoré ukazujú prejedanie sa či jedenie mimoriadne pikantných jedál, ktoré by mohli spôsobiť žalúdočné problémy. Štúdia taktiež zistila, že ľudia, ktorí pravidelne mukbangy sledujú, sú náchylnejší na zlé stravovacie návyky.

Grace Derocha, hovorkyňa Akadémie výživy a dietológie, pre CNN uviedla: „Moja prvá reakcia bola: ‚Páni, to je veľa jedla na jedno posedenie!‘ Jedlá, ktoré jedia na kameru, tiež nie sú výživné ani najzdravšie.“ Obáva sa, že extrémnejšie videá by niektorých divákov mohli podnietiť k prejedaniu sa, vyhýbaniu sa určitým jedlám alebo neprijímaniu dostatočného množstva živín, ktoré telo potrebuje.

„Osoba s reštriktívnou poruchou príjmu potravy by mohla pomocou videí naplniť pocit jedenia bez toho, aby jedla akékoľvek jedlo,“ pre CNN ďalej povedala dietologička Suzanne Fisher. „Diváci netušia, čo sa deje mimo kamery. Videá môžu byť zostrihané tak, aby to vyzeralo, že tvorca jedlo konzumuje, no v skutočnosti ho môže medzi zábermi vypľúvať,“ dodala.

Sú mukbangy nebezpečné? 

Okrem potenciálnych vplyvov na diváka majú mukbangy, samozrejme, vplyv aj na samotného tvorcu. V článku uverejnenom v časopise Men’s Health tvorca mukbangov Nicholas Perry, známy pod svojou internetovou prezývkou Nikocado Avocado, podrobne opísal, akú daň si mukbang vyžiadal na jeho tele: „Nemôžem zaspať, pretože mám pocit, že mi horí tráviaci trakt.“

Uviedol tiež, že od začiatku natáčania videí výrazne pribral. Z jeho pôvodnej váhy 63 kilogramov sa vyšplhal na 119 kilogramov. Tvorca podrobne opísal ďalšie problémy, ktoré sa u neho vyskytli, vrátane spánkového apnoe, hnačky a erektilnej dysfunkcie.

Okrem nárastu hmotnosti a iných zdravotných problémov s tým spojených môže však ísť aj o oveľa závažnejšie prípady. Toto leto dvaja tvorcovia mukbangov zomreli počas natáčania obsahu, informuje portál The Yorkshire Post. V júli v Číne zomrela 24-ročná Pan Xiaoting počas natáčania 10-hodinového mukbangu. Podľa dostupných informácií sa jej pri natáčaní videa roztrhol žalúdok.

V tom istom mesiaci dostal filipínsky tvorca Dongz Apatan mŕtvicu a zomrel po natočení videa, v ktorom sa prejedal vyprážaným kuracím mäsom a ryžou. Filipínske ministerstvo zdravotníctva po tomto incidente zvažuje úplný zákaz mukbangov.

Zdroje: KOSTAT, Google Trends, Science ABC, Sage Journals, CNN, Men, The Yorkshire Post

Najnovšie videá

Trendové videá