Digitálny neporiadok môže byť náznakom poruchy: „Možno sa to v budúcnosti zíde, tvrdí hromadič“
- Čo je digitálne hromadenie a aký vplyv má na teba?
- Ako sa ho zbaviť?

- Čo je digitálne hromadenie a aký vplyv má na teba?
- Ako sa ho zbaviť?
Preplnená emailová schránka, tisíce uložených fotografií a neotvorené správy môžu mať zlý vplyv na tvoje mentálne zdravie a produktivitu. Zbytočné digitálne informácie môžu spôsobiť stres, úzkosť a v niektorých prípadoch sú spúšťačom pre digitálne hromadenie.
Rozdiel medzi digitálnym neporiadkom a digitálnym hromadením
Digitálny neporiadok je produktom rýchlo rastúcej digitálnej éry, keď sme začali vytvárať obrovské množstvo údajov, ktoré presahujú naše schopnosti ich efektívne spravovať. Zahŕňa neorganizované dáta, ako sú súbory, e-maily alebo aplikácie, ktoré môžu nepriamo prispievať k pocitu zahltenia spolu s rozptyľujúcimi upozorneniami.
„Tento typ neporiadku môže byť pre niektorých ľudí rovnako stresujúci ako fyzický neporiadok,“ tvrdí Susan Albersová pre CNN. „Naše mozgy sú skutočne predisponované uprednostňovať jasnosť a jednoduchosť pred chaosom, ktorý vzniká, keď máte otvorených milión záložiek.“
Každý s mobilným zariadením už zažil nejakú formu tejto problematiky počas jeho života. Niekedy sa naše obyčajné správanie dokáže premeniť na zlozvyk, a neskôr aj poruchu. Digitálne hromadenie bolo predmetom zopár štúdií v posledných rokoch, ktoré sa zamerali na schopnosť rozoznať, kedy ide a zlozvyk a kedy poruchu.
Definíciou pre digitálne hromadenie je kopenie digitálnych súborov do bodu straty perspektívy, čo nakoniec vedie k stresu a neporiadku. Experti navrhli, že by to mohol byť nový podtyp hromadiacej poruchy. Táto porucha bola uznaná ako istá podoba obsedantno-kompulzívnej poruchy.
Pojem digitálne hromadenie sa prvýkrát vyskytol v odbornej literatúre v roku 2015. Predmetom výskumu bol muž z Holandska, ktorý fotil denne tisíc fotiek. „Nikdy ich nevyužil, ani sa na ne nepozrel, ale bol presvedčený, že ich ešte raz využije,“ tvrdia odborníci v BMJ.
Diogenov syndróm v digitálnom priestore
Diogenes zo Sinópy bol zakladateľom filozofickej školy Kynizmu. Diogen sa dobrovoľne stal žobrákom, žil v sude a k materiálnemu bohatstvu mal pocit apatie. So slovom kynizmus súvisí aj v súčasnosti veľmi frekventované slovo cynizmus, ktoré označuje uprednostňovanie bezohľadného, negatívneho až pohŕdavého postoja k všeobecne uznávaným morálnym zásadám.
Diogenov syndróm je porucha s nadmerným hromadením vecí, zanedbávanie vlastného zdravia a vyhýbaním kontaktu s reálnym životom. O tomto syndróme sa dozvieš viac v našom článku: Diogenov syndróm núti žiť v úplnej špine.
Tento syndróm sa však môže prejaviť aj v digitálnom priestore, a to v spomínanej forme digitálneho hromadenia.
Ako zistíš, či máš problém s digitálnym hromadením?
Spomínaš si na nejaký prípad z minulého týždňa, keď si mal problém nájsť digitálny súbor vo svojom telefóne alebo počítači? Napríklad adresu niekoho v e-mailovej konverzácii alebo recept na skvelý kokteil, ktorý si zverejnil na Instagrame?
Najčastejším dôvodom, prečo ľudia nevymazávajú pracovné e-maily, fotky a správy, bolo, že by sa mohli hodiť, že obsahujú informácie potrebné pre ich prácu alebo že by mohli slúžiť ako dôkaz, že niečo bolo vykonané – všetko to sú úplne platné dôvody, ktoré však spolu vytvárajú stovky informácií, na ktoré sa pravdepodobne už nikdy nepozrieš.
Nick Neave, riaditeľ výskumnej skupiny pre hromadenie na Northumbria University, hovorí, že si všimol, že témy, ktoré spozoroval pri fyzickom hromadení, sa objavujú aj v digitálnom priestore, vyjadril sa pre BBC.
„Keď sa rozprávate so skutočnými hromadičmi a poviete im: ,Pozrite, prečo vám je ťažké zbaviť sa vecí?‘, jednou z prvých vecí, čo hovoria, je: ,No, možno sa to v budúcnosti zíde‘ – čo je presne to isté, čo ľudia v práci hovoria o svojich e-mailoch a fotkách,“ hovorí Neave.
Ako sa zbaviť digitálneho hromadenia?
Albersová tvrdí, že vyčistenie telefónu od zbytočných súborov je zázrakom pre tvoje psychické zdravie. Pre tých, ktorí majú ťažkosti s odstraňovaním, odporúča vytvoriť rannú rutinu, počas ktorej budeš robiť každodenný audit tvojho zariadenia. „To ti pripraví cestu k produktívnejšiemu dňu,“ dodala Susan.
Vypni si upozornenia zbytočných aplikácií a zruš svoj odber od reklamných emailov. Obmedzením počtu upozornení znížiš ich schopnosť odvádzať tvoju pozornosť v čase, keď ju potrebuješ. Vytvor si logický systém priečinkov pre súbory a emaily (napr. podľa projektov, rokov alebo typu obsahu).
Minimalizuj čas, ktorý tráviš pozeraním emailov a sociálnych sietí, a využívaj tichý režim. Plusový bod, ak zrušíš sledovanie zbytočných profilov na sieti, ktorými len strácaš čas sledovaním.
Tretí tip odporúča digitálnu detoxikáciu. Vyber si deň, počas ktorého nebudeš využívať svoje prístroje. To ti pomôže znížiť pocit zaplavenia zbytočnosťami a rozrušujúcimi upozorneniami.
Pomôže ti aj vytvorenie plánu, ako sa vysporiadať s digitálnym neporiadkom, a zaviazať sa, že každý deň trochu upraceš alebo nebudeš ukladať viac, ako je potrebné. Zálohuj dáta na cloud, aby si minimalizoval zahltenie lokálneho úložiska.
Začni už dnes – vyčisti jeden priečinok, vypni nepotrebné upozornenia a uvidíš, ako to zlepší tvoju produktivitu a pokoj mysle.
Ak zistíš, že si ovplyvnený v škole alebo v práci – napríklad odovzdávaš úlohy neskoro, máš problémy so spánkom v noci kvôli preťaženiu alebo sa cítiš odpojený od vzťahov, môžu to byť známky výrazného stresu, čo signalizuje čas vyhľadať odborníka na duševné zdravie.
Čítajte viac z kategórie: Technológie a internet