Dinosaurov zrejme nezabil asteroid, vedci zverejnili nové šokujúce zistenia
- Za vyhynutím dinosaurov možno hľadať 2 možnosti
- Počítač povedal, ktorá je pravdepodobnejšia
- Za vyhynutím dinosaurov možno hľadať 2 možnosti
- Počítač povedal, ktorá je pravdepodobnejšia
Máme doposiaľ desiatky vedeckých diskusií, ktoré proti sebe argumentujú, či dopad asteroidu alebo masívne sopečné erupcie ukončili éru dinosaurov pred 66 miliónmi rokov, píše Science News.
Na výskum povolali počítače
Výskumníci sa pri výskume rozhodli, že prišiel čas na to, aby sme niektoré zistenia nechali na pokročilejšiu techniku.
Vedci stále diskutujú o tom, akú veľkú úlohu mohol vulkanizmus zohrať pri kriedovo-paleogénnom vymieraní v porovnaní s očividným nárazom asteroidu do planéty.
Teraz sa k tomu vyjadril počítačový model s hlbokým učením. Zistil, že množstvo CO2 a SO2 potrebné na vyhynutie dinosaurov zodpovedá výstupu z Dekkanských tráp – veľká magmatická provincia na území súčasnej západnej Indie. Nachádza sa na tzv. dekkánskej plošine.
„Naše zistenia konkrétne podporujú myšlienku, že vulkanizmus narušil atmosféru a klímu oveľa skôr ako asteroid,“ hovorí počítačový geológ z Dartmouth College Alexander Cox, hlavný autor nového článku v časopise Science.
„V skutočnosti môžete obnoviť environmentálne podmienky, ktoré mohli spôsobiť vyhynutie dinosaurov, výlučne vulkanizmom, ako keby tam asteroid nebol,“ dodáva.
Geológovia už majú k dispozícii historické údaje o klíme. To vďaka náhradným zdrojom – drobným oceánskym organizmom. Tie si vytvorili schránky z uhličitanu vápenatého, odumreli a potopili sa na morské dno, kde sa z nich stali horniny.
Skúmaním rôznych izotopov uhlíka a kyslíka v týchto starovekých schránkach môžu vedci určiť koncentrácie uhlíka v atmosfére a teploty oceánov pred miliónmi rokov.
300 000 scenárov
Namiesto toho, aby nový model vychádzal z tohto geologického záznamu, pracoval smerom k nemu. Vykonal 300 000 scenárov toho, ako by rôzne úrovne CO2 a SO2 mohli spolu vytvoriť klímu. Tá by zodpovedala objektívnym údajom z fosílnych záznamov.
Inými slovami, sopky neprodukovali CO2 a SO2 v rovnakom pomere po celý čas. Nerovnomerná zmes mala za následok drsnú klimatickú hojdačku, ktorá nakoniec vyhubila organizmy. Určitý druh sa mohol prispôsobiť zvyšujúcim sa teplotám, aby ho o 50 000 rokov neskôr odsúdili na zánik klesajúce teploty. Tiež však mohlo k tomu prísť aj naopak.
To všetko vnieslo do debaty o asteroidoch a sopkách veľa jemnosti. Toto nové modelovanie sa snaží odložiť ľudské predsudky bokom a nechať stroje, aby sa zaoberali číslami. Zatiaľ sa zdá, že odpoveďou je, že obe prírodné katastrofy zohrali svoju úlohu, a to akoby jednou ranou.
Spýtali sme sa umelej inteligencie, čo je podľa nej príčinou vymretia dinosaurov, a takúto odpoveď sme dostali:
Väčšina vedcov súhlasí s teóriou, že dinosaury vyhynuli pred približne 66 miliónmi rokov na konci kriedového obdobia, a to v dôsledku viacerých príčin. Najprijateľnejšia vedecká teória hovorí o kombinácii dvoch hlavných udalostí: dopadu asteroidu a masívnych sopečných erupcií.
- Dopad asteroidu: Predpokladá sa, že pred približne 66 miliónmi rokov dopadol obrovský asteroid, ktorý vytvoril známy kráter Chicxulub v dnešnom Mexiku. Tento náraz vyvolal obrovskú energiu, spôsobil vznik požiarov a uvoľnil obrovské množstvo prachu a plynov do atmosféry. To viedlo k vytvoreniu oblačného krytu, ktorý blokoval slnečné svetlo a spôsobil výrazné ochladenie planéty. Táto udalosť by ovplyvnila fotosyntézu a viedla k potravinovej kríze, ktorá mohla postihnúť všetky ekosystémy na Zemi.
- Sopečné erupcie Deccan Traps: V tom istom časovom období došlo k masívnym sopečným erupciám na indickom subkontinente, v oblasti známej ako Deccan Traps. Tieto erupcie trvali približne milión rokov a vyvrhli obrovské množstvo lávy a plynov do atmosféry. Tieto plyny mohli vytvoriť skleníkový efekt, zvýšiť teplotu a ovplyvniť klimatické podmienky. Sopečné plyny mohli prispieť k odkloneniu klímy a vytvoriť nevhodné podmienky pre mnohé druhy rastlín a živočíchov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science, Science News, AI