Diogenov syndróm núti žiť v úplnej špine. „Títo ľudia nie sú leniví, bojujú každý deň“ (ROZHOVOR)
- Diogenov syndróm je psychická porucha, ktorá sa prejavuje ako abnormálne zanedbávanie osobnej hygieny
- Čo je Projekt Uklizeno a ako pomáha ľuďom?
- Diogenov syndróm je psychická porucha, ktorá sa prejavuje ako abnormálne zanedbávanie osobnej hygieny
- Čo je Projekt Uklizeno a ako pomáha ľuďom?
Diogenov syndróm bol pomenovaný po starovekom filozofovi Diogenovi, ktorý bol známy svojím nezáujmom o spoločenské normy a osobnú hygienu. Diogenes zo Sinópy zanevrel na celú rodinu, prespával v sude, žil v extrémnej chudobe a materiálne veci považoval za zbytočné a nepotrebné.
Pojem „Diogenov syndróm“ sa však objavil až koncom 20. storočia. Tento stav prvýkrát formálne opísal britský psychiater Clark začiatkom 80. rokov. Rozpoznali to ako kombináciu správania vrátane hromadenia, zanedbávania osobnej hygieny a života v nezdravých podmienkach.
Príznaky a prejavy
Táto psychická porucha sa prejavuje hlavne v neprirodzenom zanedbávaní osobnej hygieny a starostlivosti o vlastné zdravie.
Vyznačuje sa nadmerným hromadením vecí, sociálnym stiahnutím sa a nečistotou. Vykonávať základné potreby, ako napríklad umývanie zubov, sprchovanie sa či menenie oblečenia, je pre ľudí trpiacich týmto syndrómom úplne nepredstaviteľné a nepodstatné.
Typický je hlavne pri demencii, ale prejavuje sa aj pri iných stavoch, ako napríklad pri depresii, závislostiach, obsedantno-kompulzívnej poruche, poruche osobnosti a strese. Zatiaľ čo niektoré štúdie uvádzajú, že polovica pacientov nemá žiadne psychiatrické ochorenie, iné naznačujú vysoký výskyt psychotických porúch, závislosti od alkoholu či izolácie.
Ľudia trpiaci týmto syndrómom môžu odmietať každodenné aktivity vrátane menenia špinavého oblečenia alebo návštevy lekára. Tento stav je často sprevádzaný nielen hromadením vecí, čo vedie k preplneným a neudržiavaným domácnostiam plných špiny, ale aj vyhýbaním sa kontaktu s reálnym životom, ľuďmi a k úplnej asocializácii.
Často žijú v podmienkach, ktoré sú zdraviu škodlivé. Bežné sú prejavy ako dehydratácia, podvýživa, infekcie a riziko pádov či zranení. Tieto problémy vedú k zvýšenej úmrtnosti.
Jedinci s týmto syndrómom majú tiež 5,8-krát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia počas jedného roka v porovnaní s ľuďmi rovnakého veku.
K dnešnému dňu sa Diogenov syndróm najčastejšie prejavuje medzi staršími ľuďmi po 60. roku života, aj keď je často preukázaný už aj u mladších. Pre týchto ľudí je typické, že odmietajú akúkoľvek pomoc nielen z okolitého prostredia, ale aj od najbližších rodinných príslušníkov.
Jeho vývoj môže však začať aj po nejakej výrazne ovplyvňujúcej udalosti či drastickej zmene života daného jedinca. Približne 75 % prípadov sa vyskytlo u jednotlivcov, ktorí žijú úplne sami.
Liečba je náročná
Pacienti často odmietajú pomoc a popierajú svoj stav, čo komplikuje intervencie. Úspešná liečba vyžaduje multidisciplinárny prístup vrátane psychiatrie, sociálnej práce a podpory rodiny. Zabezpečenie úspešnej liečby je preto nevyhnutným multidisciplinárnym prístupom, ktorý zahŕňa prepojenie viacerých odborníkov.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké sú príznaky Dieogenovho syndrómu?
- Ako pomôcť ľuďom s týmto syndrómom?
- Čo je projekt Uklizeno a čo je náplňou ich práce?
- Aké najhoršie prípady zažili?
- čo sú najčastejšie spúšťače syndrómu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity