Diplomati ich opustili. Vojakovi sa podarilo evakuovať z Afganistanu vyše 150 psov a mačiek
- V Londýne pristál netypický evakuačný let
- Na palube bolo viac ako 150 zvierat
- V Londýne pristál netypický evakuačný let
- Na palube bolo viac ako 150 zvierat
Bývalý vojak Paul „Pen“ Farthing je zakladateľom charitatívnej organizácie pre zvieratá s názvom Nowzad. V momentálne najnebezpečnejšej krajine sveta sa rozhodol pre masívnu záchranu psov. Misia dostala tajné kódové označenie Operácia Ark. Jej cieľom bolo zabezpečiť odlet desiatok psov z Afganistanu do Británie.
Farthing nezaháľal, kúpil dve nákladné autá a naložila do nich zásoby jedla na tri dni pre prípad, že by na letisku došlo k meškaniu, informoval denník The Sun. Medzi zachránenými zvieratami boli aj mačky z britského veľvyslanectva, ktoré opustili diplomati.
Keď sa Farthing pokúsil opustiť Afganistan so svojimi 25 zamestnancami a ich rodinami, 94 psami a 79 mačkami, bol zatknutý Talibanom, napriek tomu, že minister obrany Ben Wallace dal povolenie na prepravu všetkým súkromným charterovým letom z Kábulu do Veľkej Británie.
„Vyskočilo asi 15 chlapcov a namierili na nás zbrane,“ povedal pre The Sun. Bývalý vojak im vtedy zdôraznil, že o niekoľko hodín začnú zvieratá umierať od tepla.
https://twitter.com/PenFarthing/status/1432805620210675713
V sobotu organizácia Nowzad oznámila, že Farthing a zvieratá opustili Kábul a sú v bezpečí. „Stále však máme čo robiť,“ zdôraznili v oficiálnej správe. Z Afganistanu sa napokon nepodarilo evakuovať 24 zamestnancov útulku zriadeného Britmi. „Bola to pre nás zničujúca rana. V súčasnej dobe veľmi tvrdo pracujeme na ich evakuácii a neoddýchneme si, kým nebudú tiež v bezpečí. Urobíme maximum, aby sme im pomohli“
Lietadlo so zvieratami v nedeľu úspešne pristálo na letisku Heathrow, išlo pitom o súkromný charterový let. Záchranárka zvierat Lorraine Edwards psy a mačky ihneď previezla do karanténnych chovov a očakáva, že väčšinu z nich uchýli bývalý vojenský personál. Informuje BBC.
Povedala tiež, že zvieratá leteli v podpalubí lietadla a nezaberali žiadny priestor, ktorý by mohol byť využitý pre ľudí.
„Tieto zvieratá boli zachránené z ulice a ponúkli vzácny dar spoločnosti a pohodlia našim vojakom,“ povedala. „Napriek dlhej ceste sú v úžasnom stave a po štyroch mesiacoch karantény im budú poskytnuté nádherné nové domovy, ktoré si zaslúžia.“
Úspešnou evakuáciou z Afganistanu sa chváli aj Slovensko. Ozbrojené sily SR však z kábulského letiska nezachraňovali zvieratá, ale osoby s väzbami na Slovenskú republiku. V rámci operácie realizovanej v extrémne náročných podmienkach sa príslušníkom špeciálnych síl podarilo dohľadať a eskortovať 28 civilných osôb. Informuje SITA.
Slovensko tak bolo jednou z posledných krajín, ktoré z Afganistanu evakuovali osoby, a to dokonca v deň, kedy kábulské letisko opustil posledný spojenecký vojak. Informoval o tom premiér Eduard Heger, minister obrany Jaroslav Naď a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.
https://twitter.com/HalseyJane/status/1431249862461431809
Heger označil realizovanú evakuáciu za ešte oveľa väčší úspech, ako v prvom prípade. „Som nesmierne hrdý na príslušníkov ozbrojených síl, pretože preukázali nesmierne veľkú odvahu. Išli do rizikovejšieho prostredia a ako viete, museli na letisku v Kábule zotrvať dva dni a pôsobiť vo veľmi náročných podmienkach,“ zdôraznil.
„Tentokrát poviem, že sa nám podaril nie malý zázrak, ale veľký zázrak,“ vyzdvihol Naď.
Slovensko podľa Naďa hľadalo cestu, ako pomôcť ľuďom v Afganistane vtedy, keď už ostatní odchádzali z krajiny, alebo avizovali ukončenie evakuácií. Aj tak sa nám podarilo úspešne, aj cez dva kontrolné stanovišťa Talibanu previedli ľudí, ktorí naozaj potrebovali pomoc a ktorým reálne hrozilo, že prídu o život. Treba zdôrazniť, že slovenské vojenské jednotky prichádzali počas nasadenia do priameho kontaktu aj s jednotkami Talibanu.
Evakuované osoby sa v súčasnosti nachádzajú v karanténe v záchytnom stredisku v Humennom, pričom podstupujú štandardný azylový proces. Príslušníci Ozbrojených síl SR nalietali v rámci evakuačnej operácie počas 35 letových hodín viac ako 17 000 kilometrov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Nowzad.com, The Sun, SITA