Divoké zvieratá sú schopné samoliečby. Dokážu sa rýchlo zotaviť pomocou rastlín (PRELOMOVÁ ŠTÚDIA)

  • Ukazuje sa, že zvieratá cielene vyhľadávajú liečivé rastliny
  • Prírodné liečivá majú sľubný potenciál aj pre ľudí
Opice v prírode
Freepik
  • Ukazuje sa, že zvieratá cielene vyhľadávajú liečivé rastliny
  • Prírodné liečivá majú sľubný potenciál aj pre ľudí

Zvieratá v divokej prírode majú fascinujúcu schopnosť riešiť zdravotné problémy, ako sú parazity, bolesti či tráviace ťažkosti bez akejkoľvek ľudskej intervencie. Je to vďaka tomu, že intuitívne vyhľadávajú a využívajú liečivé rastliny, čo je proces známy ako zoofarmakognózia.

Prečo by nás to malo zaujímať? V kontexte narastajúcej rezistencie na antibiotiká a chronické zápalové ochorenia, ktoré predstavujú jedny z najväčších globálnych zdravotných problémov, môže štúdium zoofarmakognózie priniesť cenné poznatky pre vývoj nových ľudských liečiv.

Vedci dúfajú, že skúmanie prirodzených liečebných stratégií zvierat by mohlo viesť k objaveniu alternatívnych liekov, ktoré sú nielen účinné, ale aj menej škodlivé v porovnaní s niektorými syntetickými farmaceutikami.

Inštinktívne využívanie prírodných liekov

Domorodé kultúry už po stáročia sledujú, ako zvieratá využívajú prírodné liečivá, a mnohé z ich tradičných medicínskych postupov pochádzajú práve z týchto pozorovaní.

Ako uvádza Natural Wonder Pets, vedecký výskum zoofarmakognózie sa však intenzívnejšie rozvinul až v posledných 30 rokoch. Biológovia si všimli, že zvieratá konzumujú rastliny, ktoré neboli súčasťou ich bežnej stravy, a začali chápať, že ich cielene vyhľadávajú v rámci liečby.

Príkladom je správanie orangutanov, ktoré žujú listy Fibraurea tinctoria – rastliny z juhovýchodnej Ázie, ktorá má výrazné antibakteriálne a protizápalové účinky. Aplikujú si jej šťavu na rany, čím podporujú hojenie a zabraňujú infekciám. Podobne malpy kapucínske využívajú chemické vlastnosti stonožiek, ktoré produkujú benzochinóny – látky s insekticídnymi vlastnosťami.

Muž kŕmi opicu banánom
zdroj: Unsplash/ Tj Kolesnik

Podľa informácií SITN bola samoliečba u zvierat dlho považovaná za naučené správanie. Keďže prvé zdokumentované prípady pochádzali od primátov, vedci sa domnievali, že môže byť obmedzená len na zvieratá, ktoré sú schopné pozorovať a napodobňovať správanie iných jedincov.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: Natural Wonder Pets, SITN, The Guardian, National Geographic, Plos One, BBC News, University of Oxford

Najnovšie videá

Trendové videá