Dom plný svetla dýcha minimalizmom. Majiteľom ponúka to, po čom túži každý z nás
- Ak premýšľaš nad tým, že by si si postavil rodinný dom, tento návrh ťa môže inšpirovať
- Má jednoduchý dizajn je bezbariérový a architekti v ňom ponechali, čo najviac svetla
- A čo je najdôležitejšie, majiteľom ponúka súkromie
- Ak premýšľaš nad tým, že by si si postavil rodinný dom, tento návrh ťa môže inšpirovať
- Má jednoduchý dizajn je bezbariérový a architekti v ňom ponechali, čo najviac svetla
- A čo je najdôležitejšie, majiteľom ponúka súkromie
Ak sa chystáš v budúcnosti postaviť rodinný dom, tento návrh od architektov SanyNovak ti môže dodať správnu inšpiráciu. Je jednopodlažný s jednoduchým pôdorysom do tvaru písmena „L“, uzavretý od ulice.
Zaujímavé môže byť na ňom to, že je 100 percentne bezbariérový, nenachádza sa tu žiadne schodisko, čo dáva majiteľom absolútny komfort pri pohybe po dome.
V kratšom krídle rovnobežnom s cestou sa nachádza denná časť, orientovaná do záhrady. Z kuchyne je menšie pásové okno smerom na ulicu a vchod, ktoré ponúka výhľad aj na túto časť pozemku okolo domu.
Dlhšie krídlo s nočnou časťou umiestnené v hĺbke pozemku je už tiché, orientované do záhrady na juhovýchod. Tu sú štyri samostatné izby so zázemím. Tieto dve krídla domu sa stretajú v centrálnej severozápadnej časti, v komunikačnom jadre so vstupnou halou, dvojgarážou a zázemím.
Krídlo s dennou časťou je vyššie a meria 3 metre. Nočná časť je štandardne vysoká. Aj z tohto rozdielu výšok vznikol architektonický výraz domu.
Strecha nad denným krídlom je položená nad nočným krídlom, čo je vidieť z pohľadu zo záhrady, keďže obe strechy sú vykonzolované.
Dom z tohto pohľadu vyzerá, akoby sa skladal z dvoch častí, ktoré do seba zapadajú ako puzzle. Spolu tvoria zaujímavý celok. Keď sa na dom pozrieš z rôznych uhlo, vyzerá vždy inak.
Z uličnej strany sa tento rozdiel výšok plynule prelína, a tak tu vzniká mierne šikmý, dynamický tvar. Vykonzolovanie striech v záhradnej časti slúži ako tienenie v letných mesiacoch, zároveň ochrana proti dažďu.
Materiál na strešných konzolách je Trespa. Steny domu majú kontaktný fasádny systém s omietkou, len na nočnej časti je z časti použitý biely kamenný obklad.
Nad nočným krídlom je použitý drevodekor, celkovo je táto časť tmavšia. Denná časť je skôr svetlá elegantná.
Spoločným znakom sú veľké presklenné plochy smerom do záhrady, ktoré dávajú domu pridanú hodnotu v podobe priameho prepojenia so záhradou, ktorá je členená na viaceré zóny podľa potrieb a požiadaviek majiteľov.
Presklenie v obidvoch krídlach je vysoké až po vykonzolovanie, a teda v dennej časti je presklenie nadštandardne vysoké. Toto robí dennú časť domu priestrannú, pohodlnú a človek sa tu cíti naozaj ako v rodinnom dome, ktorý je maximálne prepojený so záhradou. Podporuje to aj veľké rohové okno v dennej časti orientované na južnú stranu.
Rozdiel výšok medzi nočnou a dennou časťou je natoľko výrazný, že aj napriek nadštandardne vysokým oknám v dennej časti, tu vznikli ešte šikmé podhľady na vykonzolovaní, čo pridáva na výraze domu ešte viac dynamiky.
Vďaka nadštandardne vysokému preskleniu má dom veľké solárne zisky, náklady na vykurovanie znižuje aj použitie tepelného čerpadla zem-voda. Využíva energiu zo zemného vrtu.
K ekologickej prevádzke domu prispieva aj kopaná studňa, ktorá slúži na zavlažovanie záhrady. Tým pádom sa neplytvá pitnou vodu.
Zdroj: Sanynovak
Čítajte viac z kategórie: Architektúra