Dlhodobá únava signalizuje problém: Týchto 5 potravín ti boostne energiu viac ako káva
- Cítiš sa často unavený a nevieš prečo?
- Ak sa cítiš dlhodobo vyčerpane, mal by si navštíviť lekára
- Týchto 5 potravín funguje ako booster energie
- Cítiš sa často unavený a nevieš prečo?
- Ak sa cítiš dlhodobo vyčerpane, mal by si navštíviť lekára
- Týchto 5 potravín funguje ako booster energie
Každý má občas obdobie, keď na sebe pociťuje väčšiu únavu. Mnohí to zvalia na počasie či to, že sú mimo svojho režimu. Keď na nás únava dolieha, necítime sa dobre nielen fyzicky, ale aj psychicky. Ak sa však unavený cítiš naozaj často alebo príliš dlhú dobu, mal by si spozornieť. Niekde totiž musíš robiť chybu.
Tento stav by si mal riešiť najmä preto, pretože keď sme unavení, sme taktiež úzkostliví, bez motivácie a nedokážeme sa koncentrovať. To sa deje v prípade, ak je unavené tvoje telo. Človek však môže byť unavený aj psychicky. Vtedy nám ani telo neslúži tak, ako by malo. Spozornieť by sme však mali, ak únava trvá nepretržite viac ako pol roka. Môže to byť varovný signál.
Energiu pre svoje telo však vieš doplniť najmä prostredníctvom stravy. Mnohé potraviny pre náš organizmus navyše fungujú ako energetická bomba. Ak ich zaradíš do jedálnička, vyrovnanú hladinu energie by si mal získať na celý deň.
Obrovské následky na telo
Ak ide o klasickú únavu, je nutné hľadať jej príčinu a jednoducho to vyriešiť. Najčastejším vinníkom je nadbytok či naopak nedostatok pohybovej aktivity, starý známy nedostatok spánku, nadmerne veľa stresu, prílišné pracovné zaťaženie, ale aj každodenné rodinné povinnosti. Samozrejme, k únave prispieva aj nevhodné zloženie stravy a slabý príjem tekutín. Informuje o tom portál Zdravoteka.
Únava sa u jednotlivca môže prejaviť aj bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťou až vracaním. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť aj hnačka, zápcha, poruchy trávenia či svalová slabosť. Chronická únava taktiež prispieva k tomu, že sme náchylní na časté infekcie a náš organizmus má zníženú obranyschopnosť.
V neposlednom rade nás dlhodobé vyčerpanie pripravuje o našu plnú pozornosť, nakoľko oslabuje našu reaktivitu. Máme taktiež spomalené reflexy, zlý úsudok, zníženú pozornosť a koncentráciu. U niektorých jedincov môže viesť pocit únavy k depresii, úzkosti, problémom s pamäťou a náladovosti.
Najčastejšie príčiny únavy
Únava a vyčerpanie sú bežné javy, ktoré môžu mať množstvo rôznych príčin. Ak chceš vyriešiť svoju dlhodobo pretrvávajúcu únavu, musíš sa pozrieť na všetky faktory. Najlepšie je zistiť, či ide o psychickú alebo fyzickú únavu. Avšak, či už ide o fyzickú aktivitu, pracovné povinnosti alebo psychické faktory, všetky tieto aspekty môžu výrazne ovplyvniť tvoju energetickú hladinu.
Stres v zamestnaní alebo rodinnom živote je jedným z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k únave. Dlhodobé vystavenie stresu môže dokonca viesť k syndrómu vyhorenia. Podobne aj psychologické faktory, ako úzkosť či osobné problémy môžu byť príčinou pretrvávajúcej únavy.
Zaujímavé je, že nielen nadmerná fyzická aktivita, ale aj jej nedostatok môže viesť k poklesu energie. Sedavé zamestnanie, často spojené s dlhodobou prácou na počítači, môže mať negatívny vplyv na náš pohybový aparát. Problémy s chrbticou sa môžu prejaviť rôznymi spôsobmi, napríklad bolesťami, závratmi až po dýchavičnosť. A v neposlednom rade aj únavou.
Cestovanie, hormóny a strava
Ak si v poslednej dobe cestoval, či už v rámci práce alebo rekreačne, aj to dokáže byť veľmi vyčerpávajúce. Taktiež je fajn zamyslieť sa, či si neužíval alebo neužívaš lieky. Niektoré totiž majú únavu ako vedľajší účinok. K pocitu únavy tiež prispieva aj konzumácia alkoholu či užívanie d*og.
V rámci energie zohráva kľúčovú úlohu aj strava. Vyvážená strava bohatá na živiny a dostatočný príjem tekutín sú nevyhnutné pre udržanie optimálnej energie. Naopak, ťažké jedlá môžu viesť k únave, keďže telo spotrebuje viac energie na ich trávenie. Ak teda volíš extrémne múčne či mastné jedlá bez kúska zeleniny, niet sa čomu čudovať, že po obednej prestávke máš chuť na šlofíka.
Špeciálnou skupinou sú ženy, pri ktorých sa pocit vyčerpania spája s hormonálnymi zmenami. A to nielen počas menštruačného cyklu, ale aj počas menopauzy či tehotenstva. Ženám sa v týchto daných obdobiach odporúča prispôsobiť svoju fyzickú aktivitu či stravovacie zvyky danému obdobiu.
V neposlednom rade je dôležité zamyslieť sa nad chorobami. Aj obyčajná viróza či prechladnutie nás dokáže v rámci energie položiť na lopatky. Samozrejme, dôvodom môžu byť aj oveľa vážnejšie stavy – od nedostatku vitamínov cez anémiu až po oveľa vážnejšie ochorenia.
Únavový syndróm, vážnejšia diagnóza
Ak si každú z týchto možností vylúčil, nastal čas navštíviť lekára. Dlhodobé pretrvávanie únavy totiž môže signalizovať vážnejší problém. Nejde totiž o obyčajnú vyčerpanosť po náročnom dni, ale o stav spôsobený dlhodobým preťažovaním organizmu. Toto vyčerpanie sa nazýva únavový syndróm.
Chronický únavový syndróm sa prejavuje celkovým vyčerpaním tela, ktoré trvá minimálne šesť mesiacov, niekedy aj dlhšie. Diagnostika tohto stavu si vyžaduje komplexný prístup. Lekári zvyčajne začínajú podrobnou anamnézou a pokračujú sériou vyšetrení. Tie môžu zahŕňať analýzu krvi a moču, kontrolu hladín hormónov, minerálov a vitamínov, ako aj meranie zápalových markerov ako ASLO a CRP.
V niektorých prípadoch môžu byť potrebné aj zobrazovacie metódy, ako je röntgen, počítačová tomografia, magnetická rezonancia či ultrazvuk. Tieto vyšetrenia pomáhajú odborníkom odhaliť príčinu únavy a navrhnúť adekvátnu liečbu.
Ako tento syndróm vzniká? Dvoma spôsobmi. Buď nastúpi náhle, napríklad ako následok infekcie, choroby či traumy, alebo sa vyvíja postupne v priebehu mesiacov až rokov. Bez ohľadu na spôsob nástupu, tento stav výrazne ovplyvňuje kvalitu života postihnutých a vyžaduje si odbornú pozornosť a starostlivosť.
Týchto päť potravín ti zabezpečí stabilnú energiu počas celého dňa >>>
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.