Dlhodobý COVID vedia lekári odhaliť z očí pacientov. Prelomový objav môže pomôcť v boji s pandémiou
- Svet naďalej zvádza boj s koronavírusom, počet príznakov infikovania neustále stúpa
- Najnovšia štúdia hovorí, že dlhodobý COVID-19 môžeme zistiť vďaka očiam pacientov
- Svet naďalej zvádza boj s koronavírusom, počet príznakov infikovania neustále stúpa
- Najnovšia štúdia hovorí, že dlhodobý COVID-19 môžeme zistiť vďaka očiam pacientov
Svet naďalej zvádza boj s koronavírusom. Ľudia sa delia do skupín – infikovaní, po prekonaní COVID-19, zaočkovaní či nezaočkovaní. Jedni ochorením prešli „hladko“, u niektorých pretrvávajú príznaky aj niekoľko mesiacov po infekcii. Ďalší boj s koronavírusom prehrali.
Lekári a odborníci však usilovne pracujú na tom, aby získali lepšiu predstavu o tom, čo spôsobuje dlhodobý COVID-19 stav, pri ktorom príznaky pretrvávajú mesiace po infekcii COVID-19.
„Existuje len málo systematických štúdií, ktoré by túto populáciu skúmali. Práve preto existuje pomerne málo informácií o rozsahu symptómov a ich progresii v čase, závažnosti a očakávanom klinickom priebehu – dlhovekosti. Ako aj o jeho vplyve na každodenné fungovanie a očakávanom návrate k pôvodnému zdraviu,“ hovorí neurovedkyňa Athena Akrami z University College London.
Mozgová hmla, zrakové halucinácie či poškodená rohovka
Štúdia, ktorá bola prednedávnom vydaná v časopise The Lancet identifikovala 203 rôznych dlhodobých symptómov COVID-19 v 10 rôznych orgánových systémoch v tele, pričom zdôraznila, aké rozsiahle a rozmanité je postihnutie a ako môže zasahovať do nášho každodenného života.
Štúdii sa zúčastnilo 3 762 ľudí z 56 krajín. Najčastejšie hlásenými príznakmi boli únava, post-námahová nevoľnosť a kognitívna dysfunkcia alebo „mozgová hmla“. Medzi ďalšie príznaky patrili zrakové halucinácie, triašky, sexuálna dysfunkcia, strata pamäti a hnačka.
Mnoho z týchto nepríjemných príznakov nie je vždy navonok viditeľných, ale podľa novej štúdie môže byť dlhodobý COVID v očiach pacientov skutočne zistiteľný vo forme poškodenia nervov, ktoré sú viditeľné v rohovke. Rohovka predstavuje priehľadnú kupolu, ktorá tvorí predný povrch oka a zakrýva dúhovku a zrenicu, uvádza Science Alert.
Laserová technika rozhodla
Vedci tvrdia, že poškodenie nervov v rohovke možno zistiť neinvazívnou laserovou technikou nazývanou konfokálna mikroskopia rohovky (CCM). Odborníci ju používajú na identifikáciu abnormalít rohovky spojených s celým radom chorôb, ako je poškodenie nervov pri cukrovke, skleróza a chronické ochorenie zvané fibromyalgia.
Výskumný tím použil rovnakú techniku, aby zistil či CCM dokáže identifikovať poškodenie rohovkového nervu a zvýšené dendritické bunky (DC, typ bunky imunitného systému) v prípadoch dlhodobého COVIDu. Vedci porovnali výsledky 40 pacientov s predchádzajúcimi infekciami COVID-19 s pozorovaniami CCM u 30 zdravých osôb, ktoré nikdy nemali túto chorobu.
Podľa vedcov možno CCM použiť na indikáciu dlhodobého COVIDu. Rohovkové skeny u pacientov, ktorí hlásili pretrvávajúce neurologické príznaky po zotavení sa z vírusu, vykazujú väčšie poškodenie a stratu nervových vlákien rohovky spolu s vyšším počtom dendritických buniek, ako u zdravých účastníkov.
„Jedná sa o prvú štúdiu, ktorá uvádza stratu rohovkového nervu a zvýšenie hustoty DC u pacientov, ktorí sa zotavili z COVID-19, najmä u osôb s pretrvávajúcimi príznakmi zhodnými s dlhým COVID,“ tvrdia vedci prvý autor Gulfidan Bitirgen z Necmettin Erbakan University v Turecku, píšte vo svojej práci.
Pozorovacia štúdia prináša dôkazy
Ide len o malú pozorovaciu štúdiu, ktorá nedokáže potvrdiť, že COVID-19 skutočne spôsobil abnormality rohovky týchto pacientov. Zistenia, ktoré uviedol British Journal of Ophthalmology však predstavujú ďalšie dôkazy o tom, ako môže infekcia SARS-CoV-2 prispieť neurologickým a neuropatickým problémom.
Môže to byť spôsobené možným narušením vývoja zdravých nervových vlákien, čo vedie k nárastu dendritických buniek vyvolaných ako súčasť našej imunitnej odpovede.
„Tieto zistenia sú v súlade s vrodeným imunitným a zápalovým procesom charakterizovaným migráciou a akumuláciou DC v centrálnej rohovke pri mnohých imunitne sprostredkovaných a zápalových stavoch,“ vysvetľuje výskumný tím.
„Ďalšia štúdia relatívnej zmeny zrelej a nezrelej DC hustoty a rohovkových nervov u pacientov s COVID-19 v priebehu času môže poskytnúť náhľad na príspevok imunitných a zápalových ciest k degenerácii nervov,“ dodáva.
Podľa výsledkov mali pacienti s ťažšími prípadmi COVID-19 tendenciu k väčšiemu poškodeniu rohovkového nervu, takže je možné, že tu uvedené očné abnormality pramenia zo spôsobu, akým sa choroba u pacientov vyskytuje, tvrdia vedci.
Tím priznáva, že na uskutočnenie akýchkoľvek následných pokusov je potrebný ďalší výskum s oveľa väčšími skupinami. Štúdia je zatiaľ len príklad toho, ako úzko je zdravie očí spojené s našim širším zdravím.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: sciencealert.com, bjo.bmj.com, thelancet.com, archív Startitup