Dlhoročná slovenská novinárka v USA: Proti Trumpovi vystupujú kolegovia, o jeho psychickom stave môžeme špekulovať (ROZHOVOR)

  • Trumpových nacionalistov označujú v USA za teroristov
  • O čo sa práve snažia republikáni, demokrati i samotný Donald Trump? Bude súdený?
  • Viac o tom, čo sa práve deje, sa dozvieš v rozhovore s vyslanou slovenskou novinárkou, ktorá pôsobí priamo vo Washingtone už 10 rokov – Alenou Taranovou
Alena Taranová a Trump
Alena Taranová/ TASR/ AP Photo/ Patrick Semansky
  • Trumpových nacionalistov označujú v USA za teroristov
  • O čo sa práve snažia republikáni, demokrati i samotný Donald Trump? Bude súdený?
  • Viac o tom, čo sa práve deje, sa dozvieš v rozhovore s vyslanou slovenskou novinárkou, ktorá pôsobí priamo vo Washingtone už 10 rokov – Alenou Taranovou

Celý svet už takmer tri dni rieši stredajší útok Trumpových priaznivcov na symbol USA a americkej demokracie, ku ktorému do značnej miery naviedol ľudí pomocou svojich kontroverzných vyjadrení samotný Donald Trump.

Mnohí už majú končiaceho prezidenta viac než dosť, dokonca už aj jeho najbližší kolegovia a straníci.

Prečo sa o tomto útoku tak často hovorí a aký varovný prst dvíha celej demokracii? Čo sa dá v najbližších dňoch očakávať v USA zo strany samotných republikánov, Donalda Trumpa i konkurenčných demokratov?

O tom, ale aj o fungovaní médií v USA v porovnaní so slovenskými, nám porozprávala dlhoročná slovenská redaktorka RTVS vo Washingtone, aktuálne „oddychujúca“ na materskej dovolenke, Alena Taranová.

zdroj: Alena Taranová

Aká je aktuálne nálada v USA?

Američania sú totálne vyčerpaní. Ostatné štyri roky vedenia krajiny ešte viacej rozdelili už aj tak brutálne rozdelenú spoločnosť. Zároveň ale od včera cítiť úľavu. Prezident Donald Trump po útoku jeho verných na Kongres konečne uznal svoju porážku.

Viac ako 80 miliónov ľudí, ktorí volili Joea Bidena za prezidenta, vkladajú do neho nádej, minimálne v tom, že začne lepšie organizovať chod krajiny počas tejto pandémie.

Netreba ale zabúdať, že Donalda Trumpa volilo takmer 75 miliónov ľudí a mnohí z nich stále veria, že voľby boli zmanipulované, hoci neexistuje jediný opodstatnený dôvod pochybovať o opaku.

zdroj: TASR/ AP Photo/ Julio Cortez

Svet je šokovaný stredajším útokom na Kapitol, no ty hovoríš, že veľmi prekvapená nie si. Prečo?

Mňa osobne to neprekvapilo, hoci šokujúce to bolo pre každého normálneho človeka. Aj u mňa na Facebooku totiž ľudia, ktorých poznám, často skúšajú šíriť bludy a dezinformácie, ktoré štyri roky beztrestne a cielene vypúšťa Donald Trump.

Žijeme zrazu v šialenom svete, v ktorom prezidenta neurčuje výsledok demokratických volieb, ale hoaxy šírené prostredníctvom sociálnych sietí.

zdroj: SITA/AP, Manuel Balce Ceneta, Andrew Harnik

Sama som zvedavá, či aspoň niektorí z tých, čo ma na mojom vlastnom profile po voľbách presviedčali, že ich vyhral Donald Trump, budú teraz ochotní vidieť, kam až takáto manipulácia môže zájsť. Otázne je, koľko ešte potrvá, kým vzdelávací systém pripraví budúcich občanov rozoznávať lži a hoaxy na internete od faktov. A či demokracia dovtedy prežije.

kongres kapitol protest
zdroj: TASRAP Photo/Jacquelyn Martin

Od Donalda Trumpa už dávajú ruky preč aj republikánski straníci a blízki kolegovia. Dokončí vôbec svojich 12 dní prezidentovania, ktoré mu ešte ostávajú?

To nie je jasné. Od včera sa verejne proti Trumpovi postavil šéf jeho kancelárie. Odstúpila aj ministerka dopravy, ktorá prezidenta odsúdila so svojím manželom, lídrom doterajšej republikánskej väčšiny v Senáte, Mitchom McConnellom.

Trumpovu manželku Melaniu opustila riaditeľka kancelárie prvej dámy. Odchod ohlásil aj Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť. Donedávny minister spravodlivosti Bill Barr povedal, že Trump zradil prezidentský úrad.

Republikánsky senátor Lindsey Graham nahnevaný avizuje podniknúť kroky proti Trumpovi. A to som spomenula len zopár ľudí. Kolosálna hanba pri odchode do histórie ho už neminie tak či onak.

zdroj: Alena Taranová

Vie niekto, čo sa práve deje za dverami Bieleho domu?

Twitter a Facebook odrezali prezidenta od nástroja, ktorý používal na komunikáciu so svetom. O jeho psychickom rozpoložení sa preto dá len špekulovať.

Cez svojho hovorcu odkázal, že „aj keď totálne nesúhlasím s výsledkom volieb, prenos moci 20. januára bude hladký“. To je prudký obrat v doterajšej rétorike.

Neskôr v podobnom duchu nahral aj video, ktoré oficiálne zverejnil Biely dom. Demokratom to už ale v tejto chvíli nestačí. Hľadajú spôsob, ako ho čo najpotupnejšie zbaviť úradu teraz, okamžite.

zdroj: Alena Taranová

Dá sa to vôbec nejako takto narýchlo stihnúť?

Demokrati to skúsia cez 25. dodatok ústavy, podľa ktorého prezident môže byť vymenený viceprezidentom okamžite, ak nie je súci na výkon funkcie. Raz už bol aktivovaný, po vražde prezidenta Kennedyho. Na to je ale potrebný súhlas Trumpovho viceprezidenta a aspoň ôsmich z pätnástich členov vládneho kabinetu.

Politológ: Igor Matovič polarizuje spoločnosť už dlho a Pellegriniho petícia je zbytočná

Šéfka demokratickej väčšiny v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosi hrozí aj impeachmentom, v prípade, že Trumpovi ministri a viceprezident nebudú spolupracovať. Ja si myslím, že ani na jedno, ani na druhé už nie je dosť času, pretože ak majú byť dodržané všetky ústavné postupy, tých zostávajúcich pár dní jednoducho nebude stačiť.

zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon. Budú v novom lietadle cestovať i americkí prezidenti?

Skôr sa mi zdá, že republikáni v snahe čo najviditeľnejšie sa od Trumpa odstrihnúť, budú na neho tlačiť, aby sám odstúpil.

Trump je síce teraz úplne paralyzovaný, ale on je vyjednávač. Viem si predstaviť, že v snahe zachrániť si kožu by mohol súhlasiť s dobrovoľným odstúpením výmenou za milosť.

Prezident Nixon tiež nikdy nebol za Watergate súdený. Čiže precedens z minulosti tu je. Za to, čo sa stalo v stredu, mu reálne hrozí žaloba za podnecovanie násilia. Aj to len prinajmenšom.

trump
zdroj: TASR/AP/Evan Vucci

Kongres Spojených štátov pôsobí ako jedno z najbezpečnejších miest na svete. Ukázalo sa, že nie je. Vie sa už, kde nastala chyba?

Zápalné fľaše, ozbrojení demonštranti, viacerí dokonca s poloautomatickými zbraňami, rozbíjajúci dvere a okná na Kapitole. A to v momente, keď vo vnútri volení zástupcovia ľudí certifikovali výsledok prezidentských volieb.

Američanov pri pohľade na to premkla hrôza. Banda zločincov, teroristi. Tak ich v médiách označujú už aj samotní republikáni.

Za bezpečnosť Kapitolu zodpovedá zložka polície zvaná Capitol Police. Zatiaľ nie je jasné, prečo neboli pripravení tak, ako mali byť. Informácie od spravodajských služieb mali dopredu.

Na mieste mali byť ťažkoodenci a v násobne vyšších počtoch. Na viacerých záberoch spätne vidieť, že niektorí policajti dokonca dobrovoľne uvoľňovali demonštrantom barikády, iní sa s nimi fotili na selfíčka vo vnútri Kongresu.

zdroj: SITA/AP, /J. Scott Applewhite

Keby takto spackali vojenskú operáciu generáli, celé veliteľstvo by už bolo odvolané a súdené. Šéf Capitol Police, ktorý dnes odstúpil, sa pokúsil o chabé vysvetlenie: „Naše jednotky boli pripravené na demonštrantov, ktorí majú právo zhromažďovať sa podľa Ústavy. Namiesto toho sme sa stretli s útočníkmi, ktorí na nás vytiahli železné tyče, slzný plyn a iné zbrane.“

Dve hodiny potom, čo sa tá hrôza skončila, mi môj muž, ktorý to spravodajsky pokrýval, volal spred Kongresu, že by som neverila, koľko policajtov zrazu dokážu aktivovať do služby – keď už je neskoro.

Zrazu boli v štyroch kordónoch a ku Kapitolu sa nedalo dostať zo žiadnej strany. Škoda, že takúto silu nenasadili hneď ráno. Myslím, že šéf Capitol Police nebude jediný, ktorý nakoniec príde o pozíciu.

zdroj: SITA/AP, /J. Scott Applewhite

Všetci videli, akú silu nasadili v lete policajti na demonštrantov Black Lives Matter. Mnohí už hovoria o dvojakom metri – súhlasíš s nimi?

Toto sa naozaj nedalo prehliadnuť. Keby sme v lete videli niečo podobné zo strany demonštrantov za sociálnu spravodlivosť hnutia Na čiernych životoch záleží (Black Lives Matter), ťažkoodenci, ktorí sa ako na výstrahu vo vysokom počte rozostúpili pred Lincolnovým pamätníkom, by už slovami samotného prezidenta Trumpa strieľali.

Vtedy napísal na Twitteri: „Keď sa začína rabovať, začíname strieľať.“ Včera belochom z jeho vlastného hnutia, ktorí sa vlámali rovno do Kongresu, odkázal: „Choďte domov, máme vás radi, ste veľmi špeciálni.“

zdroj: Alena Taranová

Teraz si na materskej. Keď sa niečo takéto deje, „netrhá“ ťa to ako novinárku zo stoličky?

Pri malom dieťati nie je veľa času na nič ďalšie, keďže tu nemáme pomoc nikoho z rodiny. S manželom sme odkázaní len sami na seba. Samozrejme, vždy mi napadne, kam by som šla nakrúcať, koho by som oslovila na rozhovor, ako by sa dala momentálna situácia čo najlepšie priblížiť slovenskému divákovi.

zdroj: Alena Taranová

Pred odchodom do Ameriky si 11 rokov robila redaktorku na Slovensku, potom si odišla pôsobiť priamo do Washingtonu, čo je pre mnohých novinárov niečo ako vrchol kariéry. Aké to bolo?

Žijeme tu už skoro 10 rokov, precestovala som takmer celé USA, a ako ide čas, pokora pred tým, koľko ešte o fungovaní jednotlivých štátov neviem, je s pribúdajúcimi skúsenosťami dokonca väčšia než na začiatku.

Tlak na odvolanie Trumpa silnie, ten ostáva sám. Členovia jeho administratívy odstupujú jeden za druhým

Samotný Washington je pre novinára kapitola sama osebe. Až teraz, po 10 rokoch, si trúfnem povedať, že rozumiem, ako tu fungujú vzťahy s médiami.

Nie je dôležité, koľkým ľuďom napíšete. Dôležité je, koľkí ľudia si vás pridajú do svojich privátnych mailing listov. Preto, keď som po rokoch prvý raz dostala pozvánku na Correspondents Dinner organizovanú Národnou asociáciou novinárov, pocítila som zadosťučinenie.

zdroj: Alena Taranová

Ale najväčšie prišlo vo chvíli, keď sa mi po takmer troch rokoch intenzívneho lobingu podarilo získať akreditáciu pre RTVS do Kongresu. To je úplne iný stupeň previerok a dokazovania profesionality, ako keď idete „len“ do Bieleho domu.

Tvoj manžel je známy nemecký novinár. Vidíš medzi fungovaním slovenských médií a trebárs tých nemeckých nejaký veľký rozdiel?

Dirk píše pre jedno z najväčších nemeckých vydavateľstiev, ktoré zastrešuje 18 denníkov, a píše aj pre médiá v Rakúsku. Rozdiel nie je len v dosahu, ktoré jeho vydavateľstvo má, ale aj v ekonomickej sile.

Aj médiá v Nemecku, rovnako ako na celom svete, zápasia s poklesom príjmu z reklamy, a len veľmi pomaly to dorovnávajú príjmami z elektronického predplatného. Stále sú ale na tom výrazne lepšie, než médiá na Slovensku.

zdroj: Alena Taranová

Takisto, záujem Nemcov o politické a spoločenské dianie v USA je obrovský. Podľa reakcií, ktoré manžel dostáva, bežní Nemci si oveľa viac ako bežní Slováci uvedomujú blízku väzbu na Spojené štáty, vyplývajúcu z dlhoročného bezpečnostného spojenectva. Čo sa ale týka samotnej práce, tak rozdiel medzi nami je minimálny.

Veľmi zblízka si mohla pozorovať aj štýl práce známych amerických novinárov z najznámejších médií. Keď porovnáme tie so slovenskými, nájdeš väčšie rozdiely?

S americkými kolegami som bola v blízkom kontakte počas dvoch prezidentských predvolebných kampaní. Bola to obrovská škola. Stretávali sme sa na tých istých miestach, mohla som pozorovať, ako napríklad pracuje moderátorka Andrea Mitchell, podľa mňa absolútna Madam Journalist.

zdroj: Alena Taranová s Andreou Mitchell

Keď som nedávno videla, ako Kristen Welker v predvolebnej debate NBC News výborne grilovala Donalda Trumpa aj Joea Bidena, bola som hrdá, že sme sa stretávali pri tých istých sendvičoch a nechutnej káve z automatov počas kampane Trump – Clintonová.

zdroj: Alena Taranová s Kristen Welker

Americkí novinári sa v pracovnom nasadení od slovenských kolegov veľmi nelíšia, aj my doma na Slovensku máme vynikajúcich profesionálov. Najväčší rozdiel je v zdrojoch. Zatiaľ čo obe spomínané špičkové novinárky dostali od redakcií zázemie v podobe tímu producentov a technických spolupracovníkov, kolegovia na Slovensku musia svoje výroby sami látať doslova na kolene, ako vedia.

zdroj: Alena Taranová

Rozdiel je ale napríklad aj v tom, ako si tu každý novinár stráži vlastné kontakty. Považuje ich za súčasť svojho duševného vlastníctva.

Pre mňa osobne bol ale najciteľnejší rozdiel v rozvrhu pracovného dňa. Zatiaľ čo kolegovia z amerických médií chodievali spávať po skončení pracovného dňa, my sme s kameramanom ešte ponocovali pri postprodukcii.

Oproti Slovensku sme fungovali v šesť hodinovom časovom posune, čo znamená, že uzávierku do ranných správ sme mali o druhej ráno, a do večerných správ už o jednej popoludní. Spať sme teda mohli len v krátkych časových úsekoch pomedzi to.

zdroj: Alena Taranová

Najnovšie videá

Trendové videá