Dlhoročné debaty o bolestiach pohlaví sú na konci. Výsledky prekvapili aj odborníkov

  • Muži a ženy sa o tejto otázke hádajú hádam stáročia
  • Čo ale v skutočnosti bolí viac?
tehotná žena a muž
Archív Canva
  • Muži a ženy sa o tejto otázke hádajú hádam stáročia
  • Čo ale v skutočnosti bolí viac?

Medzi ženami a mužmi dochádza k množstvu rozbrojov, no hádam najkontroverznejšou otázkou je: „Čo bolí viac?“ Muži sa hádajú, že úder do intímnych partií je koncom sveta, ako ho poznáme, a ženy zas, že žiadna bolesť sa nemôže vyrovnať pôrodu. Ako to teda je? My sme si to rozobrali na drobné. 

Úder do semenníkov je známy svojou okamžitou a intenzívnou bolesťou. WebMD uvádza, že takýto úder môže spôsobiť nielen extrémnu bolesť, ale aj nevoľnosť a zvracanie. V niektorých prípadoch môže byť bolesť taká silná, že obete skončia v nemocnici. 

Takto veľmi to bolí mužov

Táto bolesť sa šíri nielen do oblasti slabín, ale aj do brucha, čo je spôsobené vývojom semenníkov, ktoré sa počas embryonálneho vývoja posúvajú z brucha do mieška, pričom si so sebou nesú nervové zakončenia. Tento mechanizmus zvyšuje citlivosť a vnímanie bolesti v tejto oblasti.

Jedným z dôvodov, prečo úder do semenníkov tak bolí, je, že sú kľúčom k reprodukcii. Evolúcia zabezpečila, aby boli maximálne citlivé, čím chráni reprodukčné schopnosti mužov. Táto citlivosť je však dvojsečnou zbraňou – poskytuje potešenie aj veľké utrpenie. Muži by určite potvrdili, že mať vrecúško plné vysoko citlivých nervov na takom dostupnom mieste, nie je úplne ideálne.

Toto si zas vytrpia ženy

Pôrod je proces nevyhnutný na prežitie ľudstva. Sprevádza ho však bolesť, ktorá trvá oveľa dlhšie než úder do semenníkov. Ako uvádza portál IFL SCIENCE, priemerný prvý pôrod trvá približne deväť hodín. Silná bolesť je spôsobená svalovými kontrakciami, naťahovaním krčka maternice a vagíny. Žene sa pri pôrode dokonca posúvajú kosti, aby sa uvoľnilo miesto pre dieťa.

Taktiež nesmieme zabudnúť na fakt, že aby ženské telo uvoľnilo miesto pre pohybujúce sa dieťa, existuje reálna šanca, že jej pôrod spôsobí roztrhnutie od vagíny až po konečník. 

Jednou z príčin, prečo je pôrod taký bolestivý, je kombinácia veľkých mozgov bábätiek a vzpriameného držania tela u ľudí. Tento evolučný kompromis spôsobil, že naše panvy sú len také široké, aby umožnili efektívnu chôdzu, ale zároveň dostatočne úzke na prechod veľkej hlavy dieťaťa.

Nuž a aj keď si žena pretrpí pár hodín pôrodu, jej bolesť nie je ani zďaleka u konca. Po narodení dieťaťa môžu ženy pociťovať bolesti pre kontrakcie maternice, ktoré pomáhajú zastaviť krvácanie a vrátiť maternicu do svojej pôvodnej veľkosti.

Čo bolí viac?

Čítali ste posledné riadky? Pôrod je vyslovene pár hodín tlačenia živého stvorenia zo svojich genitálií, na ktoré sú ženy navyše pripravené takým spôsobom, akoby evolúcia v polovici zabudla, čo vlastne robí. Horšie to majú už len hyeny. (Pre nezainteresovaných do života zvieracích pôrodov, samica hyeny má pseudopenis a svoje mláďa musí pretlačiť cez cca 2,5 cm širokú dierku.)

Na druhej strane mužské utrpenie netreba tiež zahadzovať do koša. Pravdou je, že vnímanie bolesti je natoľko subjektívne, že ani veda nevie všeobecne odpovedať na otázku: „Čo bolí viac?“ Možno by sme sa teda mohli prestať hádať a nezľahčovať pôrodné bolesti ani sa nekopať do intímnych partií. Možno to je kľúčom k pokroku v našej civilizácii.

Zdroje: WebMD, IFL SCIENCE, Africa Geographic, UT News, Cosmopolitan

Najnovšie videá

Trendové videá