Dlhoročný zlozvyk z detstva Slovákov dobieha v dospelosti. Zbav sa ho, kým je čas

  • Nevieš obsedieť a stále musíš hýbať nohami?
  • Možno nejde len o zlozvyk, ale skutočný zdravotný problém
Na snímke sú nohy a lekár
Ilustračné foto Freepik/senivpetro
  • Nevieš obsedieť a stále musíš hýbať nohami?
  • Možno nejde len o zlozvyk, ale skutočný zdravotný problém

Možno aj ty poznáš toho jedného človeka, ktorý ustavične vrtí nohou podobne ako pes chvostom. Akurát, že on tou nohou hýbe stále. A je to naozaj otravné, no nielen pre teba, ale aj pre neho.

Volá sa to syndróm nepokojných nôh a spôsobujú ho viaceré faktory. A ak si ty ten, ktorý ustavične hýbe nohou, našťastie, existujú spôsoby, ako tomu zabrániš. 

Čo je to syndróm nepokojných nôh? 

Je to stav, ktorý má na svedomí nekontrolovateľné nutkanie pohybovať nohami. Deje sa to najmä kvôli nepríjemným pocitom, informuje Vaša Lekáreň.

Všimnúť si ho môžeš ako u starších ľudí, tak u tých mladších, no faktom zostáva, že sa vekom ešte zhoršuje. Stáva sa to najmä vtedy, keď človek iba sedí a je v pokoji. Okrem nôh môžeš mať aj syndróm nepokojných rúk. 

S týmto syndrómom môžeš v končatinách cítiť svrbenie, šteklenie, pálenie nôh alebo jednoducho pulzovanie. Zaujímavé je, že sa to deje v oveľa väčšej miere ženám. Úľavu od nepohodlia pocítia, keď nohou začnú hýbať. 

Na snímke sú nohy
zdroj: Freepik

Ako to celé vzniká? 

Ide o neurologickú poruchu nazývanú RLS – Restless Legs Syndrome. Príčiny však nie sú úplne známe ani jasné. Niektorí ľudia na toto ochorenie však majú genetickú predispozíciu, niektorí to môžu mať kvôli nedostatku železa, nadmernému pitiu alkoholu alebo kofeínu či kvôli fajčeniu. 

Syndróm nepokojných nôh sa objavuje aj u tehotných žien, vzniká totiž počas tehotenstva. Niekedy sa síce žiadna príčina nenájde, no občas tento syndróm vyvolajú aj lieky, napríklad antihistaminiká, alebo choroby ako cukrovka, chronické ochorenie obličiek alebo Parkinsonova choroba. Najnovšie výskumy však potvrdili, že ochorenie sa spája s produkciou dopamínu. 

Ochorenie môže narušiť aj spánok

Môžeš pociťovať poruchu spánku, ťažko sa ti vstáva alebo máš nutkanie vstať z postele a natiahnuť si nohy. Občas tento syndróm ovplyvňuje aj tvoju náladu, zmenu správania, ťažko sa ti sústredí alebo si ťažšie zapamätáš niektoré veci, informuje Cleveland Clinic. Lekár sa pri diagnostike zameria na tvoj psychický stav a spraví ti krvné testy na stanovenie hladiny železa. 

Na tento syndróm však neexistuje žiaden test, jediné, čo môže lekár spraviť, je poslať ťa na neurologické vyšetrenie. Pocit, že potrebuješ hýbať nohou, sa zväčša objavuje len v jednej z nich, zriedka toto ochorenie postihuje obe nohy rovnako. Súvisieť to môže aj s fungovaním časti tvojho mozgu, ktorá spôsobuje pohyb. 

Ak sa ti do mozgu nedostane dostatok dopamínu, táto časť mozgu nie je schopná regulovať pohyb tak efektívne, ako by mala. Môžeš však trpieť aj nedostatkom železa, čo sa dá napraviť jednoduchšie ako psychický stav. 

Čo vie zmierniť príznaky poruchy? 

Ak máš nedostatok železa, pomôžu doplnky na jeho zvýšenie. Pri psychických problémoch sa odporúčajú lieky proti úzkostiam, uvádza portál National Institute Disorders and Strokes.

Do svojej dennej rutiny by si mal zahrnúť aj aktívny pohyb, ktorý môže priniesť úľavu. Dôležité je udržiavať pravidelný spánkový režim, masírovanie nôh a pomáhať by mali aj ľadové obklady. Je dobré obmedziť alkohol, nikotín a kofeín.

Zdroje: Vaša Lekáreň, Cleveland Clinic, National Institute Disorders and Strokes

Najnovšie videá

Trendové videá