Analýza FinStat odhalila pozadie firiem, v ktorých figurujú zahraničné osoby
Spoločnosti sú často zadlžené
V jednej figuruje sankcionovaný Rus
Ilustračná fotografiaArchív Canva
Analýza FinStat odhalila pozadie firiem, v ktorých figurujú zahraničné osoby
Spoločnosti sú často zadlžené
V jednej figuruje sankcionovaný Rus
V poslednom desaťročí Slovensko zaznamenalo výrazný nárast počtu zahraničných osôb pôsobiacich vo vnútorných štruktúrach domácich firiem.
Podľa najnovších údajov, k februáru 2024, viac ako 80-tisíc zahraničných osôb zastáva rôzne funkcie v takmer 62-tisíc slovenských spoločnostiach, čo predstavuje približne 13 % z celkového počtu aktívnych firiem na Slovensku. Vyplýva to z tlačovej správy analytickej spoločnosti FinStat.
Zaujímavým zistením je, že majoritnú časť týchto zahraničných osôb tvoria občania z bezprostredne susediacich krajín, ako sú Česko, Maďarsko, Rakúsko, Poľsko a Ukrajina, pričom tieto národnosti tvoria viac ako polovicu z celkového počtu zahraničných osôb pôsobiacich v slovenských firmách.
Okrem pozitívneho vplyvu na medzinárodnú spoluprácu a ekonomický rozvoj sa však ukazuje, že nie všetky aspekty tejto internacionalizácie sú priaznivé. Analýzy odhalili, že spoločnosti s vysokým zastúpením zahraničných štatutárov sú často veľkými dlžníkmi štátu a poisťovní.
Dlžia miliardy
Z celkového počtu 61 853 spoločností, v ktorých figurujú v rôznych funkciách zahraničné osoby, dlhovalo štátu 24 894 spoločností. K januáru 2024 dlhovali štátu a poisťovni Union vyše 2,17 miliardy eur.
Zadlžené firmy s medzinárodným vedením často vykazujú nedostatok záznamov o konečných beneficientoch, pričom tento jav sa vyskytuje u 50 % až 72 % takýchto spoločností.
Hlavné dôvody pre absenciu údajov o konečných užívateľoch výhod môžu byť rôzne, no často ide o snahu vyhnúť sa legálnym povinnostiam a skryť skutočnú vlastnícku štruktúru. Firmy využívajú tzv. bielych koní ako zástupcov v oficiálnych záznamoch, pričom mnohokrát využijú práve človeka zo zahraničia.
Významné spoločnosti, ktoré sa objavili v analýzach dlhov a patria medzi hlavných dlžníkov, sú napr. CLEAN ENERGY TRADE s. r. o. v procese likvidácie, Wintro Asia s.r.o., Quatro project Europe s.r.o. a INTERVENE s. r. o.
Tieto firmy dlžia štátnej pokladnici miliónové sumy a spája ich spoločný znak – nedostatok záznamov o konečných beneficientoch, pričom za štatutárov sú často uvádzané osoby z Maďarska, Francúzska, alebo Rumunska.
Kontroverzné mená na vysokých pozíciách
Zaujímavou skutočnosťou je aj to, že na zozname zahraničných funkcionárov figurujú aj mnohé mená z Ruska, pričom najčastejšie pôsobia vo väčších firmách. Medzi nimi vyniká Savencia Fromage & Dairy SK, a. s., spoločnosť špecializujúca sa na výrobu syrov, ktorá v roku 2022 zaznamenala tržby prevyšujúce 71 miliónov eur.
Za ňou nasleduje NITRO TRADING s.r.o., vedená Olegom Fedorchenkom z ruskej Tuli, ktorý sa zároveň nachádza na sankčných zoznamoch Poľska. Firma importuje metanol a cyklohexán z Ruska a následne ho predáva v štátoch centrálnej Európy. Kuriózne je, že spoločnosť prezentovala v roku 2022 vôbec najnižšie tržby, približne 24 miliónov eur, avšak zaznamenala rekordný zisk vo výške viac ako 440-tisíc eur.
OMEGA Investments a.s., spoločnosť s najvyššími príjmami a ruským vedením, zas stojí za prevádzkou bratislavského hotela Danube. Štatutárom a konečným užívateľom výhod je bývalý dvojnásobný minister hospodárstva Ľudovít Černák a spolu s ním ruský podnikateľ Evgenii Zhulanov.
zdroj: TASR/Jozef Ďurník - exminister Ľudovít Černák
Zhulanov bol v minulosti objektom investigatívy ruských a ukrajinských novinárov. Je spájaný s podielmi v IT a mediálnom sektore, ako aj s kontroverzným oligarchom Konstantinom Malofejevom, ktorý je od roku 2014 na sankčných zoznamoch pre svoju úlohu v anexii Krymu a podnecovaní nepokojov na juhu a východe Ukrajiny.