Dnes na Slovensku zažiješ vesmírne divadlo. Čakaj prvý spln v tomto roku, vlčí mesiac bude vysoko a má veľmi jasne žiariť

  • V noci z pondelka na utorok nás čaká vesmírne divadlo – na oblohe sa objaví Mesiac v splne
  • Tento spln sa prezýva Vlčí mesiac. Ide o prvý spln v tomto roku
  • Spln nastane z pondelka na utorok o 00:48 hod. Pozorovanie môže zmariť počasie
  • Mesiac sa bude nachádzať na severnej pologuli pomerne vysoko, čo spôsobí, že bude žiariť jasne
Flickr
Flickr/Unsplash, Graham Devenish, Sam Williams
  • V noci z pondelka na utorok nás čaká vesmírne divadlo – na oblohe sa objaví Mesiac v splne
  • Tento spln sa prezýva Vlčí mesiac. Ide o prvý spln v tomto roku
  • Spln nastane z pondelka na utorok o 00:48 hod. Pozorovanie môže zmariť počasie
  • Mesiac sa bude nachádzať na severnej pologuli pomerne vysoko, čo spôsobí, že bude žiariť jasne

V noci z pondelka na utorok nás čaká vesmírne divadlo – na oblohe sa objaví Mesiac v splne prezývaný ako Vlčí mesiac. Ide o prvý spln v tomto roku.

Kým ľudia za oceánom budú môcť pozorovať spln ešte v pondelok k večeru, u nás budeme musieť ponocovať. Spln nastane v utorok o 00:48 hod, uvádza ePočasie.eu. Kto ho nestihne pozorovať z utorka na stredu, nemusí zúfať, podľa amerického Národného úradu pre vesmír a letectvo (NASA) sa Mesiac splne javí už od nedele až do stredy.

Mesiac bude vysoko, žiariť môže jasne 

Ako uvádza portál Space.com Mesiac bude pre pozorovateľov na severnej pologuli žiariť pomerne vysoko a to vo výške, v akej by bolo slnko počas dňa v letných mesiacoch. Výška spôsobuje, že mesiac môže žiariť jasne.

„Pre nás na severnej pologuli, kde Slnko pokračuje vo svojom nízkom oblúku cez dennú oblohu (hoci sa každým dňom zvyšuje), sa januárový spln objavuje vysoko na oblohe. Vďaka tomu sa zdá, že napodobňuje dráhu letného slnka,“ vysvetľuje portál Earth Sky.

Supermesiac
zdroj: TASR/AP Photo/John Raoux

Forbes uvádza, že pri východe a západe slnka sa môže zdať, že mesiac je oranžový. Dôvodom je takzvaný Rayleighov rozptyl. Molekuly kyslíka a dusíka v našej atmosfére absorbujú niektoré vlnové dĺžky svetla viac ako iné.

„Farby s dlhými vlnovými dĺžkami, ako je žltá, oranžová a červená, nie sú absorbované toľko, pretože ľahšie prechádzajú atmosférou bez zábran. Takže, keď sa pozriete na Slnko alebo Mesiac blízko horizontu, kde je atmosféra najhustejšia, vizuálny efekt Rayleighovho rozptylu sa zosilní a žltý, oranžový a červený koniec spektra dominuje svetlu, ktoré sa dostáva do vašich očí,“ uvádza Forbes.

Mien má viacero, počasie môže zmariť pozorovanie 

NASA uvádza, že tento spln sa zvykne označovať viacerými menami. Farmársky almanach používa pre mesiac indiánske mená. Podľa tohto almanachu sa spln v januári nazýva ako Vlčí mesiac. Meno je odvodené od zavýjania vlkov počas chladných zimných večerov, pri ktorých nechýbal hlboký sneh. Indiáni však odmietajú, že Vlčí mesiac by bol indiánsky názov.

Ďalšími názvami sú Ľadový mesiac alebo Hladový mesiac.

V Európe sa zvykol mesiac označovať aj ako Yule, po trojdňovom sviatku zimného slnovratu v predkresťanskej Európe. Ďalší názov pre tento mesiac je starý mesiac.

zdroj: Unsplash/Anders Jildén

Vesmírne divadlo však môže skomplikovať počasie na Slovensku. Dnes bude na Slovensku premenlivá, prevažne veľká, k večeru miestami zmenšená oblačnosť. Postupne sa na mnohých miestach vyskytne sneženie alebo dážď so snehom, v polohách do cca 300 metrov aj dážď.

V horských oblastiach sa budú tvoriť snehové jazyky a záveje. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), uvádza SITA.

Pre ľudí na územiach so zmenšenou oblačnosťou má NASA radu.  

„Zostaňte v teple, ale keď je jasná obloha, využite tieto skoré súmraky a neskoré východy slnka, aby ste sa dostali von, pozreli sa hore a podelili sa o zázraky oblohy!“ uvádza NASA.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: NASA, Space.com , Earth Sky, Forbes, SITA, ePočasie

Najnovšie videá

Trendové videá