Dnes nastane nádherné vesmírne divadlo. Slováci majú takmer ideálne podmienky na pozorovanie

  • Sobotu nastane jedinečné vesmírne divadlo – čiastočné zatmenie Mesiaca, ktorý bude zároveň v splne
  • Ďalšie také divadlo budeš môcť pozorovať až o rok
mesiac
Unsplash/Annie Spratt
  • Sobotu nastane jedinečné vesmírne divadlo – čiastočné zatmenie Mesiaca, ktorý bude zároveň v splne
  • Ďalšie také divadlo budeš môcť pozorovať až o rok

Dnes sa nezabudni pozrieť na nočnú oblohu. Večer nás čaká výnimočné vesmírne divadlo – čiastočné zatmenie Mesiaca, ktorý bude zároveň v splne.

Vďaka čiastočnému zatmeniu bude Mesiac vyzerať, ako keby si z jeho spodnej časti niekto „odhryzol“.

Zatmenie Mesiaca nastáva priemerne trikrát za rok, no môže nastať najviac päťkrát do roka.

„Je to spôsobené tým, že rovina obežnej dráhy Mesiaca je voči zemskej sklonená o 5,2° a úplný tieň Zeme má vo vzdialenosti Mesiaca uhlový priemer len 1,5°, a tak ho Mesiac pri splne väčšinou minie,“ uvádza Slovenský zväz astronómov (SZAA) na svojom webe.

Niekedy sa ale môže dostať Mesiac len do polotieňa Slnka, vtedy hovoríme o polotieňovom zatmení Mesiaca. Tieto úkazy sa vyznačujú nevýraznosťou.

V maximálnej fáze bude v tieni 12 % disku 

Októbrové zatmenie Mesiaca budú môcť pozorovať diváci naprieč kontinentami. Zo Slovenska bude možné pozorovať celý priebeh zatmenia.

„Vstup Mesiaca do polotieňa je nepozorovateľný, no už okolo 21. hodiny si môžeme všimnúť mierne stmavnutý ľavý spodný okraj Mesiaca. Čiastočné zatmenie začne o 21:35 SELČ a v maximálnej fáze o 22:14 SELČ bude do zemského tieňa ponorených viac ako 12 % mesačného disku,“ uvádza SZAA.

„Bude sa nám zdať, že je z jeho spodnej časti ‚odhryznuté‘. Koniec čiastočného zatmenia nastane o 22:53 SELČ a ešte ďalšiu polhodinku uvidíme, ako sa Mesiac pomaly dostáva z polotieňa,“ dodávajú astronómovia.

Vesmírne divadlo bude možné pozorovať aj voľným okom. Pre znásobenie zážitku sa môže použiť aj ďalekohľad či teleskop. Pozorovaniu nebeského divadla by mohlo priať aj počasie. V sobotu sa má vyčasiť a postupne má byť polojasno.

Dobrou správou je, že jesenné zatmenie Mesiaca nastane večer a bude ho sprevádzať planéta Jupiter na nočnej oblohe, čo predstavuje skvelú príležitosť na pozorovanie aj fotografovanie týchto úkazov. Na ďalšie vesmírne divadlo tohto typu si budeme musieť počkať skoro rok. 18. 9. 2024 nastane čiastočne zatmenie mesiaca. Na úplné si budeme musieť počkať až dva roky, nastane 7. 9. 2025.

Mesiac bude zároveň v splne 

Počas zatmenia Mesiaca bude zároveň aj mesiac v splne. Októbrový spln sa zvykne prezývať aj Lovecký mesiac.

Podľa Farmárovho almanachu si októbrový spln vyslúžil svoje meno podľa obdobia jesenného lovu. Mesiac mal signalizovať poľovníkom, že nastal čas loviť pred nadchádzajúcou zimnou sezónou. Nasleduje po splne, ktorý sa prezýva ako Úrodný Mesiac, ktorý našim predkom poskytoval svetlo pri zbere úrody.

Ružový mesiac nazývaný ako jahodový mesiac
zdroj: Unsplash/Zoltan Tasi

Lovecký Mesiac zas upozorňoval, že je čas na lovenie zveri, ktorej mäso bolo skladované na dlhú zimu. Lovenú zver bolo lepšie vidieť vďaka prázdnym poliam, na ktorých sa počas predchádzajúceho splnu pozbierala úroda.

NASA uvádza, že meno bolo prvýkrát zapísané v Oxfordskom anglickom slovníku v roku 1710. Okrem tohto názvu má množstvo iných, napríklad Cestujúci Mesiac, Mesiac umierajúcej trávy, Sangvinik, Krvavý Mesiac. Mená Mesiac umierajúcej trávy a Krvavý Mesiac môžu súvisieť s premenou vegetácie a padajúcimi listami.

Krvavý Mesiac tiež môže súvisieť s poľovníctvom, rovnako ako Sangvinik. Cestujúci Mesiac zas môže poukazovať na migráciu vtákov do teplých krajín.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: SZAA, Farmársky almanach , NASA

Najnovšie videá

Trendové videá