Dnes oslavujeme Deň Ústavy SR: Politické špičky pripomenuli dôležitosť tohto sviatku

  • Základný zákon štátu dnes oslavuje 31 rokov
  • Deň Ústavy Slovenskej republiky si pripomínajú aj politické osobnosti
Ústava SR
Ilustračné foto TASR/Michal Svítok
  • Základný zákon štátu dnes oslavuje 31 rokov
  • Deň Ústavy Slovenskej republiky si pripomínajú aj politické osobnosti

Slovenská ústava oslavuje dnes 31. výročie od jej schválenia poslancami Národnej rady ešte v starej budove parlamentu na Župnom námestí v Bratislave. Ústavu Slovenskej republiky, najvyšší zákon suverénneho nezávislého štátu, prijali 1. septembra 1992 na 5. schôdzi Slovenskej národnej rady (SNR).

Za dokument hlasovalo 114 vtedajších poslancov. Ústavu na Bratislavskom hrade podpísali 3. septembra 1992 vtedajší predsedovia SNR a vlády Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar.

Ústavu tvorí súhrn základných právnych noriem o spoločenskom zriadení, politickej organizácii a postavení občanov, ktorý zaväzuje všetky orgány a občanov štátu. Väčšia časť ústavy vstúpila do platnosti 1. januára 1993, teda v deň vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Samostatný štát vznikol po rozdelení česko-slovenskej federácie.

Z právneho hľadiska je slovenskú ústavu podľa odborníkov možné charakterizovať ako rigidnú, pretože na jej prijatie či zmenu je nutný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov parlamentu. Takisto ide o ústavu písanú, ktorá zakladá demokratický a unitaristický charakter štátu. Dokument sa skladá z preambuly a deviatich hláv, ktoré sa venujú rôznym oblastiam fungovania krajiny.

Právna podstata pri riadení štátu

K tomuto významnému dňu sa vyjadrili aj viaceré politické osobnosti. Deň Ústavy SR by mal byť aj o tolerancii, vyhlásil predseda vlády Ľudovít Ódor. Je presvedčený, že každému jednému z nás, ale aj spoločnosti ako celku by prospelo prestať hľadať neexistujúcich nepriateľov, rozdúchavať iracionálne vášne, nálepkovať a stigmatizovať.

Podľa premiéra je niekedy smutné sledovať príkry rozpor postojov a slov mnohých, vrátane politických činiteľov, so základnými ústavnými princípmi.

„Ústava Slovenskej republiky jasne hovorí o tom, že naša krajina je zvrchovaným, demokratickým a právnym štátom, ktorý sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo. Sme krajinou, ktorá vyrástla z túžby chrániť všetkých svojich občanov,“ vyhlásil Ódor.

Želá si, aby sme hľadali porozumenie medzi nami. „Spoliehali sa na overené fakty a rozumné argumenty, s úctou a rešpektom k iným, a tak oslávili viac než tridsať rokov existencie základného textu, ktorým hovoríme, kým sme a akí chceme byť,“ poznamenal.

Pripomenul, že ústava alebo ústavné princípy sú základným stavebným kameňom každej modernej demokracie. Určujú obrysy spoločnosti, v ktorej túžime žiť.

„Je právnou podstatou pri riadení štátu, krajiny. Je rámcom, v ktorom sa uskutočňuje snaha o spravodlivosť a rovnosť pred zákonom. Je zárukou dodržiavania základných práv a slobôd. A je hlavným nástrojom proti zneužívaniu moci,“ skonštatoval. 

Je nutná zmena prístupu

Podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej Ústavu SR nestačí len jeden deň v roku oslavovať, ale predovšetkým ju 365 dní v roku dodržiavať.

Prezidentka Zuzana Čaputová s úsmevom na tvári
zdroj: TASR/Martin Baumann

„Mnohí za ústavné považujú iba to, čo je z ich pohľadu správne. A všetko ostatné, s čím nesúhlasia, považujú za neústavné. Na otázku, akú zmenu naša ústava potrebuje, sa mi preto žiada povedať, že zo všetkého najviac potrebuje zmenu prístupu k nej. Nevykladať ju podľa toho, kto je momentálne v akej mocenskej pozícii a čo sa mu aktuálne hodí,“ vyhlásila prezidentka.

Ako skonštatovala, Deň Ústavy SR patrí medzi novšie štátne sviatky. Politici by ho mali podľa hlavy štátu využiť na to, aby vytvárali prostredie, v ktorom sa ústava bude tešiť prirodzenému rešpektu a jej dodržiavanie sa bude považovať za samozrejmosť.

„Preto ju nestačí len jeden deň v roku oslavovať, ale predovšetkým ju 365 dní v roku dodržiavať,“ dodala.

Ústava si zaslúži zmeny

Strana HLAS – sociálna demokracia je pripravená navrhnúť do ústavy konkrétne sociálne práva, napríklad, aby bol vek odchodu do dôchodku, práva zamestnancov, rodín s deťmi či sociálne slabších skupín chránené priamo najvyšším zákonom štátu. Uviedol to líder strany Peter Pellegrini.

„Ústava nám napríklad v článku 55 hovorí, že hospodárstvo Slovenskej republiky sa zakladá na princípoch sociálne orientovanej trhovej ekonomiky. Tri roky pravicových vlád Igora Matoviča a Eduarda Hegera nám však ukázali, že toto ustanovenie im nejako nebráni v prijímaní antisociálnych zákonov, ktoré ožobračujú ľudí,“ povedal šéf Hlasu.

Takisto je podľa neho treba v ústave zdôrazniť, že práva slovenských žien a mužov sú rovnaké.

„Ak niekto vykonáva rovnakú prácu s rovnakým nasadením, má právo aj na rovnaký plat a rovnaké zaobchádzanie. Rovnosť slovenských žien nemá platiť pre 150 vyvolených na kandidačnej listine, ale pre dva a pol milióny žien, ktoré sú oporou svojich rodín, detí, manželov, priateľov či rodičov,“ uviedol Pellegrini s tým, že po troch desaťročiach slovenskej samostatnosti dozrel čas pozrieť sa aj na to, čo dnes v ústave nie je a čo by tam byť malo.

Slovenská ústava si podľa Pellegriniho zaslúži úctu. „No zaslúži si aj zmeny, ktoré priniesol čas a ktoré majú ľuďom na Slovensku zabezpečiť lepší a dôstojnejší život. Tak bude slovenská ústava ešte väčšou oporou demokratickej a nezávislej Slovenskej republiky,“ dodal predseda Hlasu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá