Dnes sa nezabudni pozrieť na oblohu. Čaká ťa výnimočný Ružový Mesiac v splne
- Vo štvrtok nastane spln Mesiaca, tento spln má prezývku Ružový Mesiac
- Od tohto splnu sa počíta dátum Veľkej noci
- Vo štvrtok nastane spln Mesiaca, tento spln má prezývku Ružový Mesiac
- Od tohto splnu sa počíta dátum Veľkej noci
V nasledujúcich hodinách sa môžeš tešiť na jedinečné vesmírne divadlo. Aprílový Mesiac sa dostane do splnu prezývaného tiež ako Ružový Mesiac.
Spln Mesiaca nastane vo štvrtok ráno, portál ePočasie.eu uvádza čas o 6:34 hod. Na väčšine územia Slovenska a v tom čase Mesiac už nebude viditeľný. Zúfať ale nik nemusí, podľa portálu Earth Sky sa za spln považuje Mesiac 12 hodín pred jeho oficiálnym začiatkom a 12 hodín po. Takže Mesiac „v splne“ si môžu ľudia užiť v stredu v noci, aj vo štvrtok.
Americký Národný úrad pre vesmír a letectvo (NASA) dokonca uvádza, že ako Mesiac v splne sa bude náš prírodný satelit javiť tri dni. Od utorka večera do piatka ráno.
„Aprílový spln bude na prvý pohľad vyzerať ako ostatné splny,“ povedal Dr. Noah Petro, šéf laboratória planetárnej geológie, geofyziky a geochémie NASA pre CNN. Každý však „predstavuje špeciálnu príležitosť vidieť krásny Mesiac a začať sa pozerať na Mesiac, keď prechádza svojimi fázami“.
„Nabádam ľudí, aby oprášili svoje ďalekohľady a aby sa pozreli zblízka na Mesiac, pokúsili sa vidieť rôzne farby (svetlé a tmavé oblasti) a rozpoznali, že tieto rozdiely odrážajú rôzne zloženie skál.“
Ružový napriek menu nebude
Nedaj sa ale oklamať jeho menom, Ružový Mesiac i napriek pomenovaniu ružový nebude. Farmársky almanach, ktorý vychádza z pomenovania pôvodných indiánskych kmeňov v USA, uvádza, že jeho meno nie je odvodené od farby, ktorú by dosahoval, ale od kvetu.
Konkrétne ide mrazuvzdornú kvetinu Flox šidlolistý, ktorý práve v jarnom období kvitne. Farba tohto divokého kvetu pôvodom z východnej Severnej Ameriky býva ružová.
NASA ale pripomína, že Mesiac má i množstvo iných mien, napríklad Mesiac klíčiacej trávy, Mesiac vajca a medzi pobrežnými kmeňmi USA sa používal aj Mesiac ryby, pretože vtedy plávali ryby proti prúdu, aby sa rozmnožili.
V kresťanskom cirkevnom kalendári ide o Veľkonočný Mesiac, od ktorého sa počíta dátum Veľkej noci. Existujú však rozdiely medzi časom týchto astronomických udalostí a kalendármi, ktoré používajú východné a západné cirkvi.
Západné kresťanstvo (Katolícka cirkev, Evanjelická cirkev a mnohé protestantské cirkvi) bude sláviť Veľkú noc v nedeľu 09. apríla 2023, po tomto prvom jarnom splne. Východné kresťanstvo (Pravoslávna cirkev) oslávi východnú pravoslávnu Veľkú noc o týždeň neskôr, v nedeľu 16. apríla 2023.
Pozorovanie však môže zmariť aj počasie. Priaznivejšie počasie bude na pozorovanie v stredu, kedy podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) bude jasno až polooblačno, miestami, najmä na severe a východe prechodne zväčšená oblačnosť. Na severe výnimočne snehové prehánky.
Vo štvrtok má byť polojasno až oblačno, na východnom a postupne aj na strednom Slovensku oblačno až zamračené. Na severe a východe na viacerých miestach, inde ojedinele, sneženie, k večeru na juhu v polohách do 300 m aj zmiešané zrážky. Na východe miestami tvorba snehových jazykov.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: ePočasie.eu, Earthsky, NASA, SHMÚ, CNN