Dnes sa nezabudni pozrieť na výnimočné vesmírne divadlo. Čaká nás „Veľkonočný mesiac“ v splne

  • Dnes nastane spln Mesiaca
  • Obyvatelia Ameriky mohli dnes ráno pozorovať aj polotieňové zatmenie Mesiaca
  • Mesiac je známy pod viacerými menami
Veľkonočný mesiac
Freepik/Wirestock
  • Dnes nastane spln Mesiaca
  • Obyvatelia Ameriky mohli dnes ráno pozorovať aj polotieňové zatmenie Mesiaca
  • Mesiac je známy pod viacerými menami

Dnešnú nočnú oblohu rozsvieti prvý jarný Mesiac v splne známy tiež ako „Červí mesiac“. Spln síce nastal v pondelok, no vesmírne divadlo bude možné pozorovať aj utorok. Americký Národný úrad pre vesmír a letectvo (NASA) totiž tvrdí, že mesiac sa bude javiť ako v splne ešte aj zajtra.

Pozorovanie ale môže zmariť počasie. Podľa Slovenského meteorologického ústavu (SHMÚ) bude v našej krajine premenlivá, prechodne až veľká oblačnosť. Na viacerých miestach dážď a prehánky. Na juhu menej zrážok. Od stredných polôh dokonca sneženie. Denná teplota 9 až 14, na severe miestami 4 až 9 stupňov Celzia. Slabý, miestami západný vietor do 30 km/h.

Veľkonočný či Červí mesiac 

Marcový mesiac je známy pod viacerými menami, ktoré sa spájajú s ročnými obdobiami, správaním zvierat, rastom plodín či so sviatkami a počasím.

Tento spln nazývali pôvodní obyvatelia Spojených štátov ako „Červí mesiac“. Názov sa môže odvodzovať od životného cyklu červov alebo lariev chrobákov, ktoré vychádzajú z kôry, keď sa stromy začínajú prebúdzať k životu po zimnom počasí. Názov tiež môže pochádzať od dážďoviek, ktoré sa po zime začnú prebúdzať a objavovať sa v zemi.

Indiánske mená pre splny začal publikovať Mainský farmársky almanach v 30. rokoch minulého storočia. Indiáni tiež používali mená ako Vraní mesiac, Mesiac kôry, Mesiac miazgy, Cukrový mesiac.

Severnejšie kmene severovýchodných štátov ho poznali ako Vraní mesiac, pričom krákanie vrán signalizovalo koniec zimy. Mesiac kôry sa zas spájal so snehovou pokrývkou, na ktorej sa vytvorila kôra v dôsledku rozmrazovania cez deň a zamŕzania v noci.

Cukrový mesiac sa spájal s javorovými stromami, práve v tomto období prebieha zber javorovej miazgy, z ktorej si pôvodní obyvatelia vyrábali javorový cukor. Dnes je miazga známa vďaka produktu, ktorá sa z nej vyrába, a tým je javorový sirup.

V západnom kresťanskom cirkevnom kalendári je to veľkonočný mesiac, z ktorého sa počíta dátum Veľkej noci.

Pôvodne sa kresťanský sviatok Veľkej noci, nazývaný aj Pascha, slávil prvú nedeľu po prvom jarnom splne. Existujú však rozdiely medzi časom týchto astronomických udalostí a kalendármi, ktoré používajú východné a západné cirkvi.

Západné kresťanstvo bude sláviť Veľkú noc v nedeľu 31. marca 2024, nedeľu po tomto prvom jarnom splne. Dátum východnej pravoslávnej Veľkej noci vychádza z juliánskeho kalendára a bude v nedeľu 5. mája, pripomína NASA.

Američania videli polotieňové zatmenie, my sa ho dočkáme tento rok tiež 

Okrem dnešného splnu mohli niektorí šťastlivci na našej planéte pozorovať aj  polotieňové zatmenie Mesiaca. Na Slovensku ho však možné pozorovať nebolo, pretože naša krajina ležala na hranici viditeľnosti tohto úkazu.

Väčšie šťastie mali obyvatelia Spojených štátov, Kanady, Mexika či Latinskej Ameriky, tí si mohli pozrieť celý úkaz.

Polotieňové zatmenie je však pre necvičené oko takmer nerozpoznateľné. Prejavuje sa len miernym poklesom jasu Mesiaca, pričom sa bude zdať, že nás prirodzený satelit trošku zošedol alebo stmavol.

Netreba ale zúfať, Slováci sa tento rok zatmenia Mesiaca dočkajú. Jeho čiastočné zatmenie nastane o pol roka, 18. októbra 2024, ako informuje iMeteo.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: SHMÚ, NASA, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá