Dnes sa pozri na oblohu. Okrem splnu ťa čaká výnimočné vesmírne divadlo, aké dlho neuvidíš

  • Dnes nastane spln Mesiaca
  • Tento spln však bude výnimočný - nastane aj polotieňové zatmenie Mesiaca
mesiac v polotieni
Unsplash/Marta Savelyeva
  • Dnes nastane spln Mesiaca
  • Tento spln však bude výnimočný - nastane aj polotieňové zatmenie Mesiaca

V piatok (5. mája) nás čaká výnimočné vesmírne divadlo. Okrem Mesiaca v splne, prezývaného ako Kvetinový mesiac, bude možné pozorovať aj polotieňové zatmenie Mesiaca.

Spln Mesiaca nastane v piatok o 18:34 hod. V tom čase už bude prebiehať polotieňové zatmenie Mesiaca, ktoré odštartuje 17:14 hod SELČ (stredoeurópskeho letného času). Maximum dosiahne 19:23 SELČ a potrvá do 21:32 SELČ. Slováci však budú môcť vidieť toto výnimočné divadlo až približne o 20:00, keď v našich končinách vyjde Mesiac, uvádza Slovenský zväz astronómov.

Kým obyčajný spln nastáva každých 29 dní 12 hodín 44 minút, zatmenie Mesiaca, i to polotieňové, nie je takou častou udalosťou.

„Mesiac obieha okolo Zeme v strednej vzdialenosti 384-tisíc kilometrov, a keďže za Zemou je kužeľovitý tieň do vzdialenosti asi 1,4 milióna kilometrov, malo by nastať jeho zatmenie pri každom splne. Dráha Mesiaca je však k rovine dráhy Zeme sklonená o 5°, a tak Mesiac pri splne vo väčšine prípadov ide v splne ponad alebo popod zemským tieňom. Ak sa však dostane do zemského tieňa, môžeme pozorovať zatmenie Mesiaca,“ vysvetľujú astronómovia.

Zatmenie Mesiaca teda nastane, keď sa Slnko, Zem a Mesiac správne zoradia, aby Mesiac prešiel do zemského tieňa. Zem je vtedy vtesnaná priamo medzi Mesiac a Slnko.

Takýto úkaz sa opakuje približne trikrát do roka, keď prejde Mesiac aspoň časťou zemského tieňa.

Podľa astronómov bude Mesiac tentokrát „ponorený“ do zemského tienia na 98 %, to znamená, že pôjde o polotieňové zatmenie Mesiaca.

Pozorovať sa bude dať jeho slabé stmavnutie v ľavej dolnej časti. Ak ho pozorovať nestihneš, tak na repete sa môžeš tešiť o pol roka, keď prebehne čiastočné zatmenie Mesiaca viditeľné 28. októbra 2023. Úplné zatmenie Mesiaca nás čaká až 7. septembra 2025.

Mesiac sa môže javiť ako ružový či červený

Vďaka čiastočnému zatmeniu Mesiaca môže získať nádych ružovej až červenej farby. Podľa CBS News taktiež môže mať nádych oranžovej, žltej až hnedej farby.  

„Hoci Zem bráni priamemu svetlu zo Slnka dostať sa na Mesiac, zemská atmosféra rozptyľuje a láme časť svetla na Mesiac. Žiara, ktorú môžeme vidieť, je spôsobená tým, že všetky východy a západy Slnka na Zemi žiaria na Mesiaci súčasne. Farba zatmenia sa mení v závislosti od podmienok východu/západu slnka okolo Zeme,“ vysvetľuje odlišnú farbu web Národného úradu pre vesmír a letectvo (NASA).

Krvavý mesiac
zdroj: Unsplash/Alexander Andrews

Vďaka červenému sfarbeniu sa nazýva aj Červený mesiac.

Na rozdiel od zatmenia Slnka, ktoré vyžaduje ochranu zraku pri pozorovaní, zatmenie Mesiaca sa dá pozorovať voľným okom. Pre lepší zážitok môžeš použiť ďalekohľad alebo teleskop.

Čo sa týka samotného splnu Mesiaca, ten sa bude ako v splne javiť tri dni. Od štvrtku po sobotu, uvádza NASA.

Májový mesiac si vyslúžil prezývku Kvetinový mesiac. Podľa Farmárskeho almanachu sa názov odvíja od indiánskych kmeňov na území Spojených štátov, ktoré ho nazvali Kvetný mesiac pre kvety, ktoré sú v tomto ročnom období krásne zakvitnuté. Medzi ďalšie názvy patrí Mesiac sadenia kukurice a Mesiac mlieka.

Zdroje: Slovenský zväz astronómov, CBS News, NASA

Najnovšie videá

Trendové videá