Dnes si pripomíname prvú programátorku sveta. Odborníčky v IT máme aj na Slovensku
- Za prvú počítačovú programátorku bola považovaná matematička Ada Lovelace z Anglicka, a to ešte na konci 19. storočia
- Dnes je vo svete tento odbor stále spájaný viac s mužmi než nežnejším pohlavím
- Na Slovensku však máme odborníčky na slovo vzaté nie len v samotnom programovaní, ale IT svete vôbec
- Za prvú počítačovú programátorku bola považovaná matematička Ada Lovelace z Anglicka, a to ešte na konci 19. storočia
- Dnes je vo svete tento odbor stále spájaný viac s mužmi než nežnejším pohlavím
- Na Slovensku však máme odborníčky na slovo vzaté nie len v samotnom programovaní, ale IT svete vôbec
Matematička Ada Lovelace bola považovaná na konci 19. storočia za vôbec úplne prvú počítačovú programátorku. Je známa predovšetkým vďaka tomu, že detailne opísala fungovanie Babbageovho mechanického počítača a prišla aj s výpočtom, ktorý je považovaný za vôbec prvý algoritmus spracovateľný počítačom. Práve dnešný deň je vyhlásený za Ada Lovelace Day, kedy si ju svet počítačov pripomína.
Odborníci hovoria, že rok 2018 je rokom „ajťáčok“, pretože do toho odvetvia preniká čoraz viac žien. Na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity sa za uplynulých päť rokov počet študentiek zdvojnásobil, no v technologických startupoch je ich stále len 32 % a medzi samotnými „ajťákmi“ len 12-18 %. Aj tak by sme ti však radi pripomenuli pár mien zo Slovenska, ktoré by si mal poznať.
Petra Cross – vývojárka v Googli
Petra v rozhovore pre Hospodárske noviny prezradila, že do Googlu sa pred viac ako desiatimi rokmi dostala po vyčerpávajúcom šesťkolovom pohovore, no prácu v tomto gigante jej dnes závidia muži i ženy. Jej alma mater je Žilinská univerzita, no už počas školy zablúdili za oceán vďaka programu Work & Travel. Jej prvým jobom bola práca pre startup vyvíjajúci čipy na spracovanie videa (Techwell Inc). Je prvou softvérovou vývojárkou z Česka a Slovenska. Pracovala pre služby Gmail a Search a teraz pracuje na vývoji Android Pay.
Simona Franková – letecká doprava
Simona Franková vyštudovala Technickú univerzitu v Košiciach, konkrétne veľmi zaujímavý odbor kontroly letovej prevádzky. Práve na tomto základe a tiež vďaka skúsenostiam z európskej agentúry Eurocontrol v Bruseli dnes jej úspešná firma NG Aviation SE vyvíja mapový softvér určený na urýchlenie komunikácie letových dispečerov. Hoci v odvetví softvérového developmentu spočiatku nebola so svojím bratom – spoluzakladateľom spoločnosti, úplne doma, majú na konte investície v miliónoch eur a o ich unikátny softvér má záujem pražské letisko aj ďaleká Ázia.
Lujza Bubánová – influenceri a telka
S Lujzou sa nám v Startitup podarilo predčasom urobiť rozhovor, ktorý si celý môžeš prečítať TU. Prezradila nám v ňom, že jej startup Emotion ID vznikol ako projekt počas Startup Weekendu Bratislava, ktorý pomáhala spoluorganizovať. Zaujal ju tím developerov, ktorí pracovali na rozpoznávaní ľudských emócií a vznikol z toho projekt, ktorý dokáže rozanalyzovať videá influencerov postnuté na sociálnych sieťach a radí im ako zlepšiť svoj obsah tak, aby sa zvýšil ich dosah. Podobný vzorec funguje aj pre televízie a filmové štúdiá vo veľkých ekonomikách ako USA, Nemecko či Rusku. Lujza má za sebou skúsenosti skôr s vedením než samotným programovaním a pod jej krídlami už vyrástli aj projekty ako Startupism, Divano a najnovšie aj YouFirst.
Poznáš aj ty Slovensku, ktorá je špičkou vo svete informačných technológií?
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska