Dnes Slovensko zasiahne vietor až do 160 km/h. V týchto okresoch si dávaj najväčší pozor
- Meteorológovia varujú, že nás bude bičovať silný vietor
- Najsilnejšie udrie na strednom a východnom Slovensku
- Hrozia aj lavíny
- Meteorológovia varujú, že nás bude bičovať silný vietor
- Najsilnejšie udrie na strednom a východnom Slovensku
- Hrozia aj lavíny
Na viacerých miestach platia v sobotu výstrahy druhého stupňa pred vetrom na horách. Na západe Slovenska môže silnejšie zafúkať aj v nižších polohách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na webe.
So silnou až mohutnou víchricou na horách treba až do nedele (4. 2.) počítať v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Tvrdošín. Vietor tu môže nárazovo dosiahnuť rýchlosť 135 až 160 km/h.
Prvostupňová výstraha je vydaná pre okresy Dolný Kubín, Martin, Námestovo a Žilina, kde môže vietor dosiahnuť nárazovo rýchlosť 110 až 135 km/h.
Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí do 18.00 h aj v nižších polohách. Vydaná je pre väčšinu Bratislavského kraja a pre okresy Dunajská Streda, Galanta a Trnava.
Pozor na lavíny
Silný vietor tiež spôsobil, že pre všetky horstvá Slovenska je od včera vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).
Sneh nad pásmom lesa je podľa Chlebovca veľmi nerovnomerne rozmiestnený. Na svahoch orientovaných na východ, juh až juhozápad sú vankúše a dosky z vetrom previateho snehu. „Pri mechanickom zaťažení sa napätie v tejto vrstve snehu dobre šíri, preto je na veľmi strmých svahoch možné uvoľnenie doskových lavín,“ poznamenal.
Chlebovec upozornil, že snehová pokrývka je vplyvom veľmi veterného víkendu na náveterných západných stranách vyfúkaná na tvrdú podkladovú ľadovú vrstvu, miestami až do trávy. Naopak, v záveterných muldách a žľaboch je uložené veľké množstvo vetrom previateho snehu v podobe dosiek a vankúšov. Tie ležia na tvrdom zľadovatenom povrchu, s ktorým nie sú dobre previazané.
„Predošlé oteplenie a následné mierne ochladenie čiastočne stabilizovalo vrstvy v snehovej pokrývke, napriek tomu sú útvary s vetrom previateho snehu na veľmi strmých svahoch stále nebezpečné,“ zhodnotil.
Vo štvrtok (1. 2.) popoludní prechádzal Slovenskom studený front, ktorý priniesol severozápadný vietor a mierne ochladenie. Nového snehu v pohoriach evidujú len do dvoch centimetrov.
V zahraničí je horšie
Oproti niektorým iným častiam Európy však vietor bičuje Slovensko ešte mierne. Napríklad, sever Nórska zasiahla minulý silná víchrica, ktorá narušila tamojšiu dopravu.
Polícia obyvateľov oblasti vyzvala, aby sa zdržiavali v interiéroch, informovala TASR podľa agentúry DPA. Na niektorých miestach vo vzduchu poletovali predmety vrátane častí strhnutej strešnej krytiny, uviedla polícia na sociálnej sieti X.
Úrady zatvorili v pondelok na severe Nórska aj viacero škôl a zrušené boli tiež mnohé lety. Na viacerých miestach je podľa tamojších meteorológov nebezpečenstvo vzniku lavín.
Dopady silnej víchrice pritom pociťujú Nóri až dodnes. Tamojšie úrady vydali varovania pred zosuvmi pôdy a lavínami na juhu krajiny. Zároveň informovali vodičov, že na severe Nórska môže dôjsť k vopred neohlásenému uzavretiu ciest. Silný vietor a dážď sa cez víkend očakáva aj v susednom Švédsku a Dánsku.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: TASR