Dnes večer čakaj veľké finále meteorického roja. Nočnú oblohu zasypú Perzeidy
- Meteorický roj zvaný Perzeidy vyvrcholí 13. augusta
- Ide o jeden z najpočetnejších rojov
- Meteorický roj zvaný Perzeidy vyvrcholí 13. augusta
- Ide o jeden z najpočetnejších rojov
Perzeidy, ktoré vrcholia v polovici augusta, sú považované za najlepší meteorický roj roka. Často za sebou v zemskej atmosfére zanechávajú dlhé „brázdy“ svetla a farieb. Ide aj o jeden z najpočetnejších rojov. Sú známe aj svojimi „ohnivými guľami“, ktoré môžu na oblohe zotrvať dlhšie než samotná stopa po meteore, uvádza Solar System Exploration.
Perzeidy sa vyskytujú počas teplého letného nočného počasia, vďaka čomu sú pre ich pozorovateľov dobre a ľahko viditeľné. Ani tento rok nemá byť výnimkou. Ako uvádza Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied, roj u nás vyvrcholí okolo 11. až 13. augusta. Tieto tri noci teda predstavujú vrchol letnej astronomickej sezóny a všetci milovníci pozorovania nočnej oblohy si určite prídu na svoje.
Perzeidy sú zvyčajne aktívne približne od polovice júla do polovice augusta. Ich frekvencia však zo začiatku nie je ešte taká častá a vrchol dosiahne 13. augusta. V ten deň budeš môcť pozorovať tesne po polnoci 15 až 40 meteorov za sebou, uvádza iMeteo. Narúšať ich však bude svit Mesiaca, ktorý má byť práve 3 dni po splne.
Slzy svätého Vavrinca
Keďže vrcholia v auguste, perzeidy sa v minulosti nazývali aj slzami svätého Vavrinca. Ide o mučeníka z obdobia Rímskej ríše, ktorého 10. augusta v roku 258 za vlády Valeriána upálili. Katolíci preto verili, že perzeidy sú jeho ohnivými slzami.
V skutočnosti ide o malé telieska, ktoré sú súčasťou Slnečnej sústavy. Podľa SAV majú väčšinou kamennú povahu a pri prelete Zemskou atmosférou žiaria. Pochádzajú z dlhoperiodickej kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá ich zanechala pri svojich obehoch slnka.
Väčšina týchto častíc bola súčasťou mraku tisíc a viac rokov. Po predposlednom prechode kométy perihéliom v roku 1859 sa z nej uvoľnil ďalší oblak častíc, ktorý v súčasnosti pozorujeme ako samostatné vlákno prejavujúce sa zvýšenou frekvenciou zhruba jeden deň pred hlavným maximom,“ objasnil astronóm Ján Svoreň.
Po prvom maxime môžu nasledovať ďalšie
Odborníci vysvetľujú, že je možné, že 13. augusta, po prvom maxime o približne 1 hodine po polnoci, uvidíme o 3 hodiny neskôr aj druhé maximum. O 11. hodine môže prísť dokonca ďalšie, no tie už oko nespozoruje. Keďže prídu už cez deň, viditeľné budú len pre radary.
Perzeidy vlietajú do atmosféry Zeme rýchlosťou až 59 km/s. Perzeid má typický zelený začiatok stopy a červenobiely koniec. iMeteo a SAV ďalej vysvetľujú, že miesto, z ktorého na oblohe zdanlivo vylietavajú, teda radiant, sa nachádza v súhvezdí Perzea. To bude v čase vrcholu roja 75 stupňov nad východným obzorom.
Počas vrcholu môžeš za hodinu narátať 15 až 40 meteorov tohto roja, no spolu s nimi preletia ponad tvojou hlavou aj ďalšie typy. Či už sporadické alebo meteory iných rojov, a tých je v súčasnosti činných hneď niekoľko. Perzeidy môžeš od ostatných rozlíšiť na základe ich smeru letu. Letia od spomínaného radiantu. V jeho blízkosti sú krátke a pomalé, no čím ďalej sa od neho dostanú, tým sú dlhšie a rýchlejšie.
Vesmírne divadlo si nenechaj ujsť, pretože, ako hovorí Svoreň, po maxime začne počet Perzeidov prudko klesať „a už po troch dňoch možno pozorovať len jednotlivé kusy. Tie sa môžu objavovať až do polovice septembra“.
Zdroje: Solar System Exploration., Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied, archív SIU, Twitter, Twitter